W kolejnej wersji… Ulepszona sztuczna inteligencja (AI)

W kilku ostatnich wersjach, pomimo pojawiania się nowych mechanik, komputerowi gracze kierowani sztuczną inteligencją nie wykorzystywali ich. Wypadało więc nadrobić te zaległości i nieco rozbudować grę w tym aspekcie. Na szczęście udało mi się wygospodarować trochę czasu aby rozszerzyć logikę, którą będą wykorzystywali komputerowi gracze. Oto więc krótki przegląd zmian w tym aspekcie gry, które w istotny sposób wpłynął na całą rozgrywkę.

Zacznę od scenariuszy. Do tej pory komputerowi gracze tworzyli scenariusze ad hoc (nie czekali, aż zostanie od wyprodukowany). Od teraz będą oni przechodzić przez normalny proces pisania scenariusza, który wymaga czekania na zakończenie prac nad nim. Co więcej swoją sytuację scenariuszową będą analizowali co rundę. W trakcie tej analizy będą sprawdzali posiadane scenariusze, decydowali czy stworzyć jakiś nowy, poprawić istniejący czy sprzedać ten, który nie pasuje do ich profilu.  

Uważni obserwatorzy zauważyliście pewnie, że gracze komputerowi nie tworzyli do tej pory sequeli. W nowej wersji sztuczna inteligencja będzie również analizować wyprodukowane przez siebie filmy i z tych, najbardziej udanych, będzie próbować wycisnąć dodatkowe zyski poprzez stworzenie kontynuacji (na razie kontynuacje będą w postaci sequeli – inne typy póki co nie są wspierane przez algorytmy AI).

AI będzie reagowało także na wydarzenie w trakcie produkcji filmu i podejmowało decyzje producenta, a także, w niektórych sytuacjach, będzie korzystać z castingu (do wyboru obsady w standardowych filmach będą używane aktualne algorytmy ale np. w przypadku gdy w kontynuacji nie będzie mógł wystąpić jakiś twórca… wówczas komputer skorzysta z castingu).

W ogóle decyzje związane z tworzeniem sequeli są bardzo interesujące. Dotyczą one nie tylko czy robić sequel oraz którego z filmów ale też kiedy, a także jak sobie radzić w sytuacji kiedy dany aktor nie jest dostępny (czy warto na niego czekać czy zastąpić go kimś innym), a także czy np. nie warto podmienić twórcę którego gaża jest zbyt wysoka w stosunku do jego umiejętności na jakiegoś tańszego. Przyzna, że rozwiązywanie takich problemów było interesującym wyzwaniem.

Sztuczna inteligencja w tej wersji wciąż nie będzie wykorzystywać wszystkich dostępnych dla graczy opcji oraz ich wariantów (np. komputerowi gracze nie będą podpisywać kontraktów z twórcami, poprawa scenariusza będzie tylko pod kątem jego poziomu) wciąż jest więc pole do popisu w tym aspekcie. Jednak wprowadzone zmiany na pewno mocno ożywią rozgrywkę, bo akcji wykonywanych przez komputerowych graczy będzie znacznie więcej i będą one bardziej różnorodne. Co więcej informacje o tych akcjach i ich konsekwencje będą pojawiały się w wydarzeniach oraz nowym elemencie nazwanym plotkami (więcej o tym elemencie wkrótce). Dzięki temu cały świat gry powinien wyglądać na bardziej “prawdziwy”. Pierwsze testy pokazują, że wygląda to naprawdę intrygująco. Oddzielną sprawą jest natomiast to, jak te nowe algorytmy będą sobie radziły w konfrontacją z Wami 🙂

2 komentarze do “W kolejnej wersji… Ulepszona sztuczna inteligencja (AI)”

 1. Zapowiada się niezła zabawa, ciekawe czy wpłynie to na jakość produkcji. Dotychczas komputer po prostu produkował nieco bezmyślnie. Teraz ożywisz choć troche maszyne, to ekscytujące. Kibicuje tym pomysłom jak najbardziej 🙂

  • To tak nie do końca, że bezmyślnie. Generalnie każdy z poziomów komputerowych graczy miał swój specyficzny styl. Tzn. każdy z nich miał nieco inną strategię produkcji filmów (typów, targetu) i stał za nim inny cel (jeden trzepał filmy dla kasy inny ubiegał się o nagrody) Dlatego najciekawsze gry były z udziałem graczy ze wszystkich 3 poziomów trudności. Więc to nie było tak bezmyślne.

   Fakt, że komputer potrafił wyprodukować raz super produkcja, a za chwilę gniota miał tylko dodawać realizmu… łatwiej było zrobić sztuczną inteligencję bardziej przewidywalną ale to było by z jednej strony nudne… z drugiej mało ciekawe dla gracza (w końcu kto lubi przegrywać 😉 (i widzieć same 4/5* filmy).

   Problemem z aktualną sztuczną inteligencją oprócz pewnych błędów (komputerowy gracz potrafił się zablokować na scenariuszu Z i przestać produkować filmy) było to, że algorytmy były statyczne (tzn. na jeden, najbliższy film). Teraz dzięki kontynuacjom i tworzeniu scenariuszy “na zapas” powinno to wyglądać bardziej interesująco.

   Dodatkowo teraz komputerowi gracze powinni starać się wychodzić z opresji (jak nawet nie wyjdzie im film na początku i będą mieli mało kasy to będą produkować scenariusze, które następnie będą sprzedawać… trochę im zajmie ale w końcu nazbierają na następną produkcję. Więc nie wiem czy AI jest lepsze ale na pewno ciekawiej będzie obserwować co będzie ono wyczyniać 😉

Możliwość komentowania została wyłączona.

%d bloggers like this: