Historia gry

czyli jak to się wszystko zaczęło…

8-bitowy wspomnień czar

Dawno, dawno temu, w początkach lat 90-tych, gdy byłem posiadaczem jednego z najwspanialszych komputerów wszech czasów (Commodore 64). Zafascynowała mnie i kilku moich przyjaciół pewna niewielka gra. ‘Movie Business’, bo taki miała tytuł, sprawiła, że spędzaliśmy przed ekranem wiele wesołych popołudni i wieczorów…

Jak się pewnie domyślasz była to gra o produkcji filmów. Pomimo sporej grywalności miała ona jednak kilka mankamentów. Pierwszym z nich była niemiecka wersja językowa, w czasach, gdy w szkole podstawowej uczyli nas jeszcze języka rosyjskiego był ona dla nas mało przyjazna. Drugą większą wadą było to, że program się wieszała!!! (Tutaj przypis dla młodszych czytelników, porządne komputery się nie wieszają – a C-64 jak już wspomniałem należał do tej kategorii 😉 ).

W związku z powyższym oraz faktem, że gra miała kilka ograniczeń, a my kilka nowych pomysłów, postanowiłem napisać jej nową wersję. (Tak, już wówczas miałem ciągotki programistyczne). Oto więc powstał (chyba na przełomie mojej drugiej i trzeciej klasy liceum) Biznes Filmowy dla C-64.

Gra napisana została w BASICu 2.0 (WOW!). Zajmował prawie całą dostępną pamięć (było to 38kB dostępnych dla BASICA – aż w pewnym momencie musiałem dokonać pewnych kompresji/optymalizacji, bo ukazał mi się komunikat OUT OF MEMORY…). Niemniej końcowy efekt był udany, porzuciliśmy bowiem oryginał i graliśmy tylko w moją wersję… i to o wiele dłużej.

Beztroskie czasy liceum minęły, dostałem się na politechnikę, a wraz z tym wydarzeniem, otrzymałem pierwszy komputer PC.  Zacząłem więc naukę porządnego, strukturalnego języka programowania czyli PASCAL’a i w któreś ferie powstała kolejna wersja Biznesu tym razem dla PC… Oczywiście nie był to zwykły port, gdyż większe możliwości sprzętowe (640 kB pamięci ;)) pozwoliły rozwinąć skrzydła.

Millenium i era Windowsa

Rok 2000/2001 to fascynacja nowym (dla mnie) narzędziem Visual C++. W tym czasie miałem też na studiach kurs Sztucznej Inteligencji. Pani doktor, prowadząca zajęcia, pozwoliła wybrać sobie dowolny temat w ramach laboratorium, korzystając z tej okazji, w celach rozrywkowo-edukacyjnych postanowiłem napisać Biznes Filmowy w… wersji pod Windows… (z komputerami jako producentami – wykorzystanie algorytmów sztucznej inteligencji).

Końcowy efekt był na tyle interesujący, że postanowiłem udostępnić go w internecie… Niedługo później niejaki Joel (Michał Zacharzewski) umieścił wzmiankę o grze na portalu gry.wp.pl… no i zaczęło się… gra zyskiwała coraz większą popularność.. projekt, który w sumie pod względem funkcjonalnym uważałem za skończony, obrastał w nowe pomysły.

Do wzrostu jej popularności przyczyniło się równiez umieszczenie jej na kilku CD dołączanych do największych ówczesnych polskich czasopism poświęconych grom komputerowym (Komputer Świat – Gry, Świat Gier Komputerowych, Click!). Kolejni gracze przysyłali swoje uwagi i pomysły. Cóż było począć… zapadła decyzja o powstaniu Biznesu Filmowego 2.

Biznes Filmowy 2: Droga do Hollywood

Droga do Hollywood była jednak długa i wyboista. Nowa wersja gry to ponownie pretekst do zmiany technologii na bardziej nowoczesną (tym razem padło na .NET i język C#). Po obiecującym początku, następuje jednak dłuższa przerwa w pracach nad projektem (spowodowana kilkoma ważnymi, w życiu autora, zdarzeniami: pisanie pracy magisterskiej, rozpoczęcie pracy zawodowej – a co za tym idzie napięte terminy przy pierwszych projektach -, w końcu wyjazd… na, jak się okazało, roczną delegację za granica).

Wielu już zwątpiło, że BF2 w ogóle się pojawi… a jednak… Początek roku 2005 i pierwsze wersje Alpha BF2 trafiają do szerokiego grona graczy… i spotykają się z ciepłym przyjęciem.

Rok 2006…

Ten rok nie będzie zbyt dobrze wspominany przez fanów. W lutym wychodzi wersja 0.5.0 BF2. I… prace zostają zawieszone. Znowu kilka ważnych życiowych decyzji, które zabierają sporo wolnego czasu sprawia, że prace nad BFem nie są kontynuowane… żal wyrażany w komentarzach wiernych fanów na nie wiele pomaga, aż do…

BF2 Reaktywacja

… końcówki roku 2009, kiedy to okazuję się, że będę miał nieco więcej czasu i postanowiłem odkurzyć zaniedbany projekt. Przy okazji pojawiło się kilka nowych pomysłów oraz rozwiązań stosowanych we współczesnych grach (zakupiłem swoją pierwszą konsolę – PlayStation 3 – stąd nowe inspiracje). Wersja 0.6.0 jest przełomowa w historii Biznesu Filmowego wprowadza bowiem sporo nowych, innowacyjnych pomysłów do serii, znacznie rozszerzono też zestaw twórców oraz recenzje…

Od tego momentu kolejne aktualizacje są już dosyć systematyczne. Co nie oznacza, że  nadal nie zdarzają się przykre niespodzianki.

Wraz z wersją 0.6.5 po raz pierwszy pojawia się serwis ze statystykami graczy online – BFStats. Pomysł, choć nieco sceptycznie przyjęty przez fanów, zyskuje jednak akceptację. Niestety kilka miesięcy po uruchomieniu, pada hosting wraz z całą zawartością bazy danych. W tym samym czasie zostaje zamknięty darmowy serwer terramail, gdzie Biznes Filmowy był hostowany niemal od początku swojego istnienia.

W 2011 roku gra zostaje przeniesiona na nowy, komercyjny hosting.  Reaktywowany zostaje także serwis ze statystykami tym razem z nowymi funkcjonalnościami pod nazwą MovieStats. Na początku 2012 roku postanawiam zmigrować oficjalną stronę projektu, tworzoną do tej pory w HTML do bardziej profesjonalnego i łatwiejszego w utrzymaniu WordPressa.

Biznes Filmowy czyli Movie Business

W listopadzie 2013 roku pojawia się kolejny krok milowy dla gry, wersja 0.8.0 i obsługa wielu języków. W pierwszej kolejności, oprócz języka polskiego, pojawiła się wersja anglojęzyczna programu. Oczywiście zarówno strona oficjalna jak i serwis MovieStats również zostają udostępnione dla władających tym językiem.

W końcu rok później pojawia się wersja oznaczona numerkiem 0.8.5 z jedną funkcjonalnością na który wielu graczy czekało od bardzo dawna – zapisem stanu gry.

Cieszę się, że przez te kilkanaście lat jest ze mną wielu starych fanów, którzy od czasu do czasu odświeżają sobie grę.

Jeżeli jeszcze nie znasz Biznesu Filmowego daj mu szansę, nie oczaruję Cie zapewne grafiką ale jeżeli jesteś miłośnikiem filmów i kina to istnieje szansa, że spędzisz z nim trochę czasu.

Zapraszam do pobrania najnowszej wersji gry

%d bloggers like this: