Kontrakty

Pomoc > Przebieg gry > Produkcja filmu > Obsada, Studio i Postprodukcja

Gracz posiadający asystenta może podpisać kontrakt z dowolnym, aktualnie dostępnym twórcą (to istotna uwaga). Kontrakt można podpisać na określoną liczbę filmów (od 1 do 5), które będzie trzeba nakręcić w określonym przedziale czasowym (od 1 roku do 10 lat).

Czy twórca będzie chciał podpisać kontrakt z danym graczem (oraz na jaki okres taki kontrakt będzie chciał zawrzeć) zależy od:

Może się więc zdarzyć sytuacja, że dany twórca nie będzie chciał z nami podpisać kontraktu, podpisać tylko na 1 film albo nawet na 5.

Aby podpisać kontrakt gracz będzie musiał wyłożyć całą wartość kontraktu od razu (jest to wielokrotność aktualnej gaży z dodatkowymi procentami – sumy więc będą znaczne). Jednak od tego momentu, w trakcie obowiązywania kontraktu, dany twórca zawsze będzie do dyspozycji gracza. Gracz nie będzie ponosił dodatkowych kosztów w przypadku obsadzenia twórcy z którym posiada kontrakt (w oknie produkcji jego cena będzie wynosiła wówczas 0). Stąd też w miarę jak popularność twórcy rośnie (a z nią jego cena) gracz nie będzie tego odczuwał (kontrakt ma już opłacony, a twórca dostępny będzie dla gracza za darmo). Jest to więc świetna inwestycja w młodych, obiecujących twórców.

Kontraktu nie podpisujemy na konkretny film (np. sequel naszego hitu) ale mamy ogólny kontrakt ramowy z danym twórcą, który zobowiązuje go do wystąpienia w naszym, dowolnym filmie (dodatkowa zaleta dla producenta to, fakt że twórca w trakcie kontraktu nie może marudzić na zaproponowane mu role – w przypadku braku kontraktu czasami może odrzucić zaproponowaną mu rolę).

Zakończenie kontraktu może nastąpić z następujących przyczyn:

  • twórca wystąpił w określonej przez kontrakt liczbie produkcji gracza
  • data ważności kontraktu minęła
  • twórca zmarł lub zakończył karierę

Uwagi i komentarze

Aby podpisać kontrakt dany twórca musi być dostępny. Ma to zapobiec sytuacji, gdy gracz nie posiadający kontraktu z danym twórcą, po niespodziewanym sukcesie swojego filmu, postanowi nakręcić jego kontynuację. Okazuje się jednak, że ten konkretny twórca jest niedostępny. W takiej sytuacji gracz nie będzie więc mógł przejść do okna podpisywania kontraktów i po prostu podpisać kontraktu. Musi to zrobić wcześniej.

Im dłuższy kontrakt podpisujemy tym jest on bardziej korzystny cenowo (w przeliczeniu na jeden film). Co ciekawe twórcy nieco podwyższają swoją cenę kiedy wiedzą, że gracz posiada scenariusz kontynuacji filmu w którym sami grali ;). Najbardziej opłacalne jest więc podpisywanie kontraktu jeszcze przed rozpoczęciem prac nad scenariuszem (oczywiście wiąże się to z ryzykiem, że gdy nasza seria nie będzie takim sukcesem jakim sobie założyliśmy – no ale na tym polega cały urok gry).

Jako, że mam kontrakt podpisany z Takashi Mike to jego cena podczas wyboru obowiązywania kontraktu jest równa 0 (twórca taki jest dodatkowo specjalnie wyróżniony na liście twórców).

Najbardziej opłacalne jest podpisywanie kontraktów z stosunkowo mało popularnymi twórcami. Wtedy nie tylko ceny długoterminowych kontraktów są najmniejsze ale również najwięcej zyskujemy kiedy popularność danego twórcy rośnie.

W edycji 2018 komputerowi gracze nie korzystają z opcji podpisywania kontraktów.

Kontrakty nie obowiązują w przypadku pełnienia funkcji producenta wykonawczego. Gracz nie będzie miał możliwości wykorzystania twórcy w ramach kontraktu, gdy pełni on tę funkcję.

Posiadanie kontraktu ma jeszcze jedną, dodatkową zaletę. Otóż w trakcie produkcji filmu może się zdarzyć taka sytuacje, że będziemy mieli opcję zwolnienia jakiegoś twórcę ze względu na jego słaby występ (patrz. Wydarzenie w trakcie produkcji i decyzje producenta). Opcja te będzie jednak dostępna tylko jeżeli posiadamy kogoś, kto może zastąpić danego twórce w konkretnej roli. Tzn. jeżeli będziemy chcieli zwolnić reżysera to musimy mieć kontrakt podpisany z innym reżyserem.

Pomoc > Przebieg gry > Produkcja filmu > Obsada, Studio i Postprodukcja

 

%d bloggers like this: