Uniwersa pozwalają na nadanie pewnego „meta poziomu” do naszych filmów. Kiedy powiązania między produkcjami nie są tak oczywiste jak w przypadku zwykłych sequeli (i ich pochodnych). Takim przykładem, który przyszedł mi do głowy był np. Dekalog Kieślowskiego czyli cykl 10 filmów, które powiązane były pewnym tematem przewodnim (i gdzie również niektórzy bohaterowie pojawiają się w kolejnych filmach serii). Stąd zapadła decyzja o możliwości tworzenia uniwersów.
W trakcie tworzenia nowego scenariusza, gracz może stworzyć nowe uniwersum w jakim akcja filmu ma się rozgrywać. Uniwersum posiada:
- nazwę
- domyślne motywy (które mogą zostać automatycznie dodane do nowego scenariusz z danego uniwersum
Od tego momentu gracz, przy tworzeniu kolejnych scenariuszy (nie koniecznie sequeli), będzie mógł zaznaczyć, że dany scenariusz dzieje się w tym samym uniwersum. Umożliwia to wykorzystanie bohaterów, którzy występowali w tym (bądź innym – co umożliwi tworzenie crossoverów) uniwersum. Domyślnie dany bohater jest skojarzony z oryginalnym aktorem (aczkolwiek nie oznacza to, że automatycznie dany aktor będzie chciał zagrać w tej nowej produkcji – no chyba, że mamy podpisany z nim kontrakt).
- Uniwersa nie mają bezpośredniego wpływu na zyski filmu
- Nawiązania do uniwersum mogą pojawić się w recenzjach opisowych
Uwagi i komentarze
Jako, że w Biznesie Filmowy nie przewiduje mechanizmu seriali ten element może co niektórym posłużyć też jako substytut serialowy. Po prostu kolejne filmy z uniwersum mogą oni traktować jako kolejne odcinki serialu (mogą to być np. krótkometrażówki w jednym uniwersum). Algorytmy gry nie traktują jednak tego w jakiś specjalny sposób.