FAQ BF2

Oto kilkadziesiąt najczęściej zadawanych pytań dotyczących Biznesu Filmowego 2.

Niestety nowe systemy operacyjne oraz przeglądarki próbują chronić przeciętnych użytkowników przed podejrzanymi programami z internetu. Niestety często jest to ochrona polegająca na blokowaniu wszystkiego co nie jest podpisane cyfrowo.

Biznes Filmowy jako gra nie komercyjna nie posiada podpisu cyfrowego gdyż wiązało by się to z ponoszenie sporych, corocznych kosztów co przy niszowości tego projektu jest nie opłacalne. Dlatego jedynym obejściem takiego problemu jest wyłączenie (na czas instalacji) antywirusa i/bądź obniżenia SmartScreen system Windowsa

Jak to zrobić opisują poniższe artykuły

Po pierwsze aby profil mógł być eksportowany musisz mieć założone konto w serwisie MovieStats. Jeżeli masz tam konto i jest ono aktywne Twój profil oraz filmy powinny być eksportowane automatycznie po zakończeniu gry (o ile grałeś w tryb który umożliwia Eksport danych).

Filmy nie są eksportowane w trybie szybkiej gry oraz w przypadku użycia cheat kodów.

Tak, jeżeli zainwestujesz w dodatkowe studio. Każde dodatkowe studio to możliwość kręcenia o jeden film więcej. Więcej informacji znajdziesz w Inwestycjach.

Nie, tytuły filmów wpływają jedynie na samopoczucie graczy.

Nie, to nie jest błąd. Na początku gry możesz pisać scenariusze tylko kilka podstawowych gatunków, na resztę trzeba zapracować, zdobywając doświadczenie (poprzez produkcję dobrych filmów, wygrywając festiwale itp). Wyjątkiem jest tryb Szybka gra gdzie masz od razu dostęp do wszystkich gatunków dostępnych w grze.

Dodatkowo na poziomie Amator masz dostęp tylko do podstawowych gatunków. Darczyńcy otrzymali dostęp do wszystkich gatunków również w grze imprezowej.

Widocznie film był za słaby na to by otrzymać nominację. Fakt, że zgłaszasz film do festiwalu nie oznacza, że od razu musisz dostać choćby nominacje. Do festiwalu możesz zgłosić dowolny film (nawet z ocena jednej gwiazdki * ).

Dodatkowo, różne festiwale maja różne kryteria przyznawania nagród (po to powstało ich kilka) promujące filmy innych typów.

Generalnie są już wszystkie festiwale jakie miały się znaleźć w wersji finalnej. Nie widzę powodu wprowadzania dodatkowych, gdyż nie miało by to jakiegoś wielkiego wpływu na rozgrywkę. Mogłoby natomiast doprowadzić do sytuacji, gdy jeden film zgarnia większość nagród, lub przeciwnie praktycznie każdy film dostaje jakąś nagrodę. Nagrody straciły by swoją wyjątkowość.

W tej chwili każdy film wchodzący do kin ma swoją wersję DVD/Blu-Ray. I jest to norma. Tak więc zysk, który macie z filmu zawiera w sobie zyski ze sprzedaży nośników. Nie widzę potrzeby wprowadzania oddzielnej opcji.

Aktualizacja 2023… niestety przemysł filmowy już odchodzi od dystrybucji filmów na fizycznych nośnikach stąd nie ma chyba już sensu zajmować się takimi archaicznymi mediami.

Aktualnie model kolejnych wersji działa według wypuszczania corocznych edycji gry oraz ewentualnych aktualizacji poprawiających błędy lub usprawniający drobne elementy gry.

Kilka uwag natury ogólnej:

  • BF2 jest projektem, który tworzę jak mam czas i ochotę. Jeżeli któryś z tych warunków nie jest spełniony gra czeka na “lepsze czasy”,
  • lista opcji gry nie jest jeszcze ustalona do końca, co raz przychodzą mi nowe pomysły, lub czerpię inspirację z Waszych – gra cały czas się rozwija,
  • nie chcę ustalać sobie żadnych sztywnych terminów (oprócz pisania BF2 mam inne, ważniejsze, rzeczy do robienia) – deadliny sprawiłyby, że wychodziły by buble,
  • to jest gra typu Freeware, nikt i nic nie zmusza mnie do tego aby ją pisać, w związku z tym jej ostateczny kształt może się zmieniać z biegiem czasu, póki mam czas, ochotę, nowe pomysły gra będzie rozwijana, wypuszczenie “wersji pełnej” oznaczałoby koniec zabawy z BF2.
  • co roku pojawia się nowa edycja gry z nowymi featuremi oraz usprawnieniami

Od kilku lat cykl wydawniczy gry jest dosyć ustabilizowany. Co roku pojawia się kolejna edycja oznaczona rokiem czyli Biznes Filmowy 2 Edycja XXXX. O ile nic niespodziewanego się nie wydarza, premiera odbywa się kilka/kilkanaście dni przed ceremonią rozdania Oskarów. Przez kolejne miesiące, w razie potrzeby, pojawiają się aktualizacje do danej edycji. Zawierają one głównie poprawki błędów, aktualizację bazy twórców lub innych elementów w grze a czasami jakieś drobne, nowe funkcje. Prace nad kolejną edycją rozpoczynają się późną jesienią (najczęściej w okolicach listopada).

W prawdziwym życiu nie ma czegoś takiego jak równe szanse… w tym elemencie gra jest bardzo realistyczna 😉

W grze dostępnych jest 23 gatunki filmowe. Nie widzę potrzeby dodawania nowych. Jeżeli nie widzisz tych gatunków oznacza to że: grasz na poziomie łatwy, lub zbyt mało czasu spędziłeś nad grą (na wyższych poziomach odblokowujesz dodatkowe gatunki zdobywając punkty prestiżu).

Weź pod uwagę że w grze dostępne są również podgatunki. Ich nie możesz wybrać ale ustawiane są na podstawie Twoich innych wyborów (podstawowe parametry scenariusza, liczba i rodzaj twórców).

Nawet jak nie potrafisz programować jesteś w stanie pomóc w tworzeniu gry. Oto propozycje:

  • dodawaj nowych twórców korzystając z serwisu MovieStats
  • prześlij (z gry lub MovieStats) swoich kultowych bohaterów
  • zaproponuj własne teksty do recenzji
  • jeżeli uważasz, że któreś zdjęcie twórcy nie jest wystarczająco dobre podeślij jego lepszą wersje, a może jakichś zdjęć brakuje wtedy też możesz wysłać własne propozycje
  • gdy znajdziesz jakiś błąd wyślij mi informacje o tym (ze szczegółami jak do niego doszło i jakie były objawy)
  • wszelkie uwagi i pomysły odnośnie algorytmów są mile widziane (choć od razu zastrzega, że na pewno nie wszystkie zostaną zaimplementowane)
  • i ostatnie wcale nie mniej ważne – reklama, czyli podzielenie się informacją o grze wśród znajomych, a także ogólniej np. na stronach/forach/grupach dyskusyjnych/ blogach dotyczących gier ekonomicznych/strategicznych czy na portalach filmowych lub o podobnej tematyce

To jest gra Biznes Filmowy… nie telewizyjny. Wbrew pozorom są to dwa różne światy, które rządzą się innymi prawami. Na pierwszy rzut oka może wydawać się, że to bardzo pokrewne tematy, jednak reguły i algorytmy stworzone w Biznesie Filmowym nijak nie mają się do praw rządzących w świecie telewizji… Odcinki, licencje, zupełnie inne gwiazdy (dopiero ostatnio znane gwiazdy filmowe zaczęły się pojawiać w serialach TV), inna popularność i zasięg, specyfika produkcji, inny sposób monetyzacji i oglądania takich produkcji etc… to elementy charakterystyczne dla świata telewizyjnego.

Świat seriali wymagał by zupełnie innych algorytmów i dodatkowych parametrów. To po prostu zupełnie inna gra. Nie przewiduję ich implementacji w drugiej części BF.

Nie, nie planuje napisać nowe gry tylko o produkcjach telewizyjnych. Nie mam na to czasu

Nie, nie jest. Sugeruję przeczytać tekst: Biznes Filmowy dla Początkujących

Nie wydaje mi się. Często początkujący gracze mogą odnieść takie wrażenie kiedy uda się im znaleźć kombinację twórców którzy przynoszą niespodziewany sukces finansowy a później tworzy tylko sequele tej produkcji (które również okazują się sukcesem).

W takim przypadku mam dla Was kilka dodatkowych pytań.

Czy grałeś 10 razy w grę i za każdym razem strategia ta przynosiła sukces?

Czy grałeś na najwyższym stopniu trudności?

Czy rozpoczynałeś grę w różnych latach?

Czy grałeś z duża liczbą komputerowych graczy którzy są na różnych poziomach trudności (np: po 4 z każdego poziomu)

Czy grałeś bez cheat kodów ;)?

Co możesz zrobić więcej odpowiedz na następujące pytania.

Czy zdobyłeś wszystkie nagrody (w każdej kategorii) na wszystkich festiwalach?

Czy ukończyłeś wszystkie wyzwania w trybie wyzwań?

Czy ukończyłeś cały tryb kariery (na wszystkich poziomach)?

Czy zdobyłeś wszystkie kubańskie samochody?

Czy kupiłeś wszystkie obrazy?

Czy zdobyłeś wszystkie trofea?

Jeżeli na wszystkie powyższe pytania możesz z czystym sumieniem odpowiedziałeś tak… to wtedy mogę przyznać Ci rację. Gra jest dla Ciebie za prosta 😉

Kilku graczy pytało o możliwość braku ograniczenia czasowe długości rozgrywki. Problem przy takich “przedłużaczach rozgrywki” jest jej spójność… Niestety gra nie zachowywała by się zgodnie z wstępnymi założeniami.

Brak ograniczeń czasowych nie tylko wpływałby na realizmu (a konkretnie jego brak: aktorzy ponad 100 letni, w najlepszym przypadku praca z samymi bezzdjęciowcami, bo reszta dawno by już umarła) ale też na ich statystyki (część parametrów zmienia się w czasie np: sexappeal oraz akcja, systematycznie zmniejszają się) ale też na zachowania ekonomiczne (gra nie była testowana na tak długie okresy i po prostu mechanizmy w niej mogą nie wytrzymać takiego wyzwania, co może skutkować zupełnie nieracjonalnymi zachowaniami).

W końcu gracze dysponowaliby bardzo dużymi budżetami, a to skutkowałoby produkcjami, gdzie każdy wybierałby najdroższych/najlepszych twórców i pakował w nich mnóstwo reklamy co skutkowałoby (w dużej liczbie przypadków) coraz większymi zyskami, z którymi nie bardzo byłoby co robić. Gdzie tu zabawa?

Inne problemy to ograniczenia techniczne. Jeden z prostszych przykładów jest np. przekręcenie się parametrów i/lub stanu kont na wartości ujemne… Krótkie wyjaśnienie wszystkie dane są przechowywane w pamięci na określonej liczbie bajtów. Kiedy wartość przekroczy liczbę maksymalną przewidzianą dla danej struktury, dany licznik się przekręca… (na wartość ujemną) zabezpieczenie gry na wszystkie takie możliwości, na tym etapie prac, nie wchodzi w rachubę… (takie sytuacje zdarzały się w pierwszej części gry stąd też potrzebne było wprowadzenie, tak krytykowanego przez wielu graczy ,podatku od wzbogacenia w wysokości 50% posiadanej gotówki).

To są właśnie przykłady braku spójności i innych problemów w przypadku sztucznego wydłużania produkcji. Tak więc raczej nie ma co liczyć na taką modyfikację…

Uwaga dla darczyńców od wersji 0.9.0 pojawiła się  Gra+ czyli możliwość rozszerzenia czasu rozgrywki z pewnymi ograniczeniami.

Skorzystaj z wyszukiwarki na MovieStats pod tym adresem. Wystarczy wpisać fragment nazwiska (aby zminimalizować możliwość popełnienia literówki).

Jeżeli po uruchomieniu gry wygląda ona tak…

Zamiast tak

To przeczytajcie ten wpis na forum

Skorzystaj z tej instrukcji aby zresetować hasła

Szczegółowy proces dodawania twórców do gry znajdziesz na poniższym filmiku instruktażowym

Dodatkowo możesz przeczytać ten tekst który zawiera wskazówki dotyczące ustawiania parametrów dla twórców. Tekst oryginalnie został napisany w języku polskim ale możesz użyć Google translate

Tak, dostępne są cheat kody w dwóch odsłonach

W przypadku użycia cheat kodów w grze imprezowej gra blokuje dla danej rozgrywki możliwość zdobywania trofeów oraz eksport filmów do MovieStats.

Więcej o dostępnych cheat kodach można poczytać w pomocy dotyczącej Wyszukiwarki

Dedykowanej wersji na Linuksa nie będzie ale grę da się uruchomić grę na Linuxie korzystając z oprogramowania Wine… więcej o tym jak to zrobić znajdziesz na stronie Biznes Filmowy na Linuxie

Krótka odpowiedź: Gra nie posiada dedykowanej wersji pod komputery Apple… w teorii powinno dać się ją uruchomić pod Wine (niektórzy użytkownicy uruchomili grę pod BootCamp ). Przeczytaj jak uruchomić programy z Windows na Mac / lub tutaj


Dłuższa odpowiedź: Dlaczego nie będzie dedykowanej wersji pod Mac? Ta gra to czysto hobbystyczny projekt, który tworzę kiedy mam ochotę i trochę wolnego czasu. Osobiście korzystam z platformy Windows od zawsze. Więc


1. Aby pisać cokolwiek na MAC’u musisz mieć MAC’a. Nie mam MAC’a i nie zamierzam kupować jakiegokolwiek urządzenia Apple w przyszłości.
2. Nawet gdybym miałem MAC, co wymagałoby przepisania kodu dla tej konkretnej platformy, która
a) język programowania C# w którym napisany jest Biznes Filmowy co prawda jest dostępny na MACa, ale korzysta on z wersji MONO, które nie w pełni obsługują wszystkie funkcje dostępne pod Windows – zwłaszcza interfejs użytkownika)
b) nie miałabym na to czasu (i pewnie nie chciałabym poświęcać na to swojego wolnego czasu)
3. Nawet jeśli Biznes Filmowy zostałby przeniesiony, nie zostałby zatwierdzony w App Store (który, o ile mi wiadomo, jest jedynym, legalnym sposobem dystrybucji oprogramowania na MAC), ponieważ zawiera wiele treści chronionych prawem autorskim (takich jak zdjęcia prawdziwych aktorów, prawdziwe nazwiska i znaki towarowe itp. )

Mimo wszystko grę można uruchomić na Linuksie więc korzystając z Wine powinno dać się ją też uruchomić na MACu

W najbliższym czasie nie jest planowana.

By nieco lepiej zrozumieją moją niechęć do pomysłu portowania Biznesu Filmowego na komórki, polecam tekst pochodzi z bloga Informatyk Zakładowy a jego autorem jest Tomek Zieliński autor całkiem popularnej swego czasu aplikacji Transportoid.

Jest to swoiste post mortem tego projektu. Sam tekst jest bardzo długi i być może nie wszystkie jego elementy będą interesujące dla osób nie technicznych dlatego w szczególności zwracam Wam uwagę na kilka podrozdziałów:

[0:14:50] Powstaje Transportoid – programowanie na androida o custom romach

[1:02:02] Dalszy rozwój programu – o sprzedaży funkcji premium (czyli dlaczego nikt nie kupuje aplikacji), jakości androida i podejściu google i pomysłach użytkowników

[2:11:59] Pieniądze – o zarobkach na aplikacjach mobilnych, sposobach płatności, reklamach, inwestorach

[2:35:51] Zmierzch projektu – support użytkowników

[3:00:54] Sprzedaż Transportoida – podsumowanie.


https://informatykzakladowy.pl/transkrypcja-gawedy-o-transportoidzie/#[23551]-zmierzch-projektu

Jeżeli już, to ktoś inny by musiał go napisać.

1 komentarz do “FAQ BF2”

Możliwość komentowania została wyłączona.

%d bloggers like this: