FAQ BF2

Oto kilka najczęściej zadawanych pytań dotyczących Biznesu Filmowego 2.

Faq do BF2

 

Odpowiedzi do Faq BF2

Dlaczego pomimo rejestracji w MovieStats moje filmy nie są eksportowane po zakończeniu gry?

Po pierwsze aby profil mógł być eksportowany musisz mieć założone konto w serwisie MovieStats. Jeżeli masz tam konto i jest ono aktywne Twój profil oraz filmy powinny być eksportowane automatycznie po zakończeniu gry (o ile grałeś w tryb który umożliwia Eksport danych).


Czy można produkować kilka filmów jednocześnie?

Tak, jeżeli zainwestujesz w dodatkowe studio. Każde dodatkowe studio to możliwość kręcenia o jeden film więcej. Więcej informacji znajdziesz w Inwestycjach.


Czy tytuły filmów wpływają na zyski/ocenę filmu?

Nie, tytuły filmów wpływają jedynie na samopoczucie graczy.

Podczas tworzenia scenariusza nie można wybrać każdego z dostępnych gatunków filmu. Nie ma np. sci-fi. Czy to jest błąd w grze?

Nie, to nie jest błąd. Na początku gry możesz pisać scenariusze tylko kilka podstawowych gatunków, na resztę trzeba zapracować, zdobywając doświadczenie (poprzez produkcję dobrych filmów, wygrywając festiwale itp). Wyjątkiem jest tryb Szybka gra gdzie masz od razu dostęp do wszystkich gatunków dostępnych w grze. Dodatkowo na poziomie Amator masz dostęp tylko do podstawowych gatunków. Darczyńcy otrzymali dostęp do wszystkich gatunków również w grze imprezowej.

Dodaję swój film do jakiegoś festiwalu i gdy przychodzi czas rozdania nagród, mojego filmu w ogóle nie ma nawet w nominacjach?

Widocznie film był za słaby na to by otrzymać nominację. Fakt, że zgłaszasz film do festiwalu nie oznacza, że od razu musisz dostać choćby nominacje. Do festiwalu możesz zgłosić dowolny film (nawet z ocena jednej gwiazdki * ). Dodatkowo, różne festiwale maja różne kryteria przyznawania nagród (po to powstało ich kilka) promujące filmy innych typów.

Czy mógłbyś dodać festiwal X?

Generalnie są już wszystkie festiwale jakie miały się znaleźć w wersji finalnej. Nie widzę powodu wprowadzania dodatkowych, gdyż nie miało by to jakiegoś wielkiego wpływu na rozgrywkę. Mogłoby natomiast doprowadzić do sytuacji, gdy jeden film zgarnia większość nagród, lub przeciwnie praktycznie każdy film dostaje jakąś nagrodę. Nagrody straciły by swoją wyjątkowość.

Jak dodać nowych twórców?

Możesz zgłaszać własne propozycje twórców poprzez serwis MovieStats.

Czy będzie opcja wypuszczania filmów na DVD?

W tej chwili każdy film wchodzący do kin ma swoją wersję DVD/Blu-Ray. I jest to norma. Tak więc zysk, który macie z filmu zawiera w sobie zyski ze sprzedaży nośników. Nie widzę potrzeby wprowadzania oddzielnej opcji.

Kiedy wyjdzie pełna wersja BF2 / gra będzie skończona?

Krótka odpowiedź: Nie wiem!

Dłuższa:

 • BF2 jest projektem, który tworzę jak mam czas i ochotę. Jeżeli któryś z tych warunków nie jest spełniony gra czeka na “lepsze czasy”,
 • lista opcji gry nie jest jeszcze ustalona do końca, co raz przychodzą mi nowe pomysły, lub czerpię inspirację z Waszych – gra cały czas się rozwija,
 • nie chcę ustalać sobie żadnych sztywnych terminów (oprócz pisania BF2 mam inne, ważniejsze, rzeczy do robienia) – deadliny sprawiłyby, że wychodziły by buble,
 • to jest gra typu Freeware, nikt i nic nie zmusza mnie do tego aby ją pisać, w związku z tym jej ostateczny kształt może się zmieniać z biegiem czasu, póki mam czas, ochotę, nowe pomysły gra będzie rozwijana, wypuszczenie “wersji pełnej” oznaczałoby koniec zabawy z BF2.

Kiedy będzie kolejna wersja?

Od kilku lat cykl wydawniczy gry jest dosyć ustabilizowany. Co roku pojawia się kolejna edycja oznaczona rokiem czyli Biznes Filmowy 2 Edycja XXXX. O ile nic niespodziewanego się nie wydarza, premiera odbywa się kilka/kilkanaście dni przed ceremonią rozdania Oskarów. Przez kolejne miesiące, w razie potrzeby, pojawiają się aktualizacje do danej edycji. Zawierają one głównie poprawki błędów, aktualizację bazy twórców lub innych elementów w grze a czasami jakieś drobne, nowe funkcje. Prace nad kolejną edycją rozpoczynają się późną jesienią (najczęściej w okolicach listopada).

Dlaczego gracz komputerowy może produkować nowe filmy pomimo braku gotówki?

W prawdziwym życiu nie ma czegoś takiego jak równe szanse… w tym elemencie gra jest bardzo realistyczna 😉

Czy będą nowe gatunki?

W grze występuje 23 gatunki filmowe. Nie widzę potrzeby dodawania nowych. Jeżeli nie widzisz tych gatunków oznacza to że: grasz na poziomie łatwy, lub zbyt mało czasu spędziłeś nad grą (na wyższych poziomach odblokowujesz dodatkowe gatunki zdobywając punkty prestiżu). Weź pod uwagę że w grze dostępne są również podgatunki. Ich nie możesz wybrać ale ustawiane są na podstawie Twoich innych wyborów (podstawowe parametry scenariusza, liczba i rodzaj twórców).

Czy będzie BF3?

Jeżeli nawet, to ktoś inny by musiał go napisać.


Jak mogę pomóc w tworzeniu Biznesu Filmowego 2?

Nawet jak nie potrafisz programować jesteś w stanie pomóc w tworzeniu gry. Oto propozycje:

 • dodawaj nowych twórców korzystając z serwisu MovieStats
 • prześlij (z gry lub MovieStats) swoich kultowych bohaterów
 • zaproponuj własne teksty do recenzji
 • jeżeli uważasz, że któreś zdjęcie twórcy nie jest wystarczająco dobre podeślij jego lepszą wersje, a może jakichś zdjęć brakuje wtedy też możesz wysłać własne propozycje
 • gdy znajdziesz jakiś błąd wyślij mi informacje o tym (ze szczegółami jak do niego doszło i jakie były objawy)
 • wszelkie uwagi i pomysły odnośnie algorytmów są mile widziane (choć od razu zastrzega, że na pewno nie wszystkie zostaną zaimplementowane)
 • i ostatnie wcale nie mniej ważne – reklama, czyli podzielenie się informacją o grze wśród znajomych, a także ogólniej np. na stronach/forach/grupach dyskusyjnych/ blogach dotyczących gier ekonomicznych/strategicznych czy na portalach filmowych lub o podobnej tematyce


Co z serialami?

To jest gra Biznes Filmowy… nie telewizyjny. Wbrew pozorom są to dwa różne światy, które rządzą się innymi prawami. Na pierwszy rzut oka może wydawać się, że to bardzo pokrewne tematy, jednak reguły i algorytmy stworzone w Biznesie Filmowym nijak nie mają się do praw rządzących w świecie telewizji… Odcinki, licencje, zupełnie inne gwiazdy (dopiero ostatnio znane gwiazdy filmowe zaczęły się pojawiać w serialach TV), inna popularność i zasięg, specyfika produkcji etc… to elementy charakterystyczne dla świata telewizyjnego.

Świat seriali wymagał by zupełnie innych algorytmów i dodatkowych parametrów. To po prostu zupełnie inna gra. Nie przewiduję ich implementacji w drugiej części BF.


Co z wersją mobilną

W najbliższym czasie nie jest planowana. Więcej na ten temat znajdziesz w tym wpisie


Czy będzie wersja na MACa?

Krótka odpowiedź: Nie.
Dłuższa odpowiedź: Ta gra to czysto hobbystyczny projekt, który tworzę kiedy mam ochotę i trochę wolnego czasu . Osobiście korzystam z platformy Windows od zawsze. Więc
1. Aby pisać cokolwiek na MAC’u musisz mieć MAC’a. Nie mam MAC’a i nie kupować jakiegokolwiek urządzenia Apple w przyszłości.
2. Nawet gdybym miałem MAC, co wymagałoby przepisania kodu dla tej konkretnej platformy, która
a) język programowania C# w którym napisany jest Biznes Filmowy co prawda jest dostępny na MACa, ale korzysta on z wersji MONO, które nie w pełni obsługują wszystkie funkcje dostępne pod Windows – zwłaszcza interfejs użytkownika)
b) nie miałabym na to czasu (i pewnie nie chciałabym poświęcać na to swojego wolnego czasu)
3. Nawet jeśli Biznes Filmowy zostałby przeniesiony, nie zostałby zatwierdzony w App Store (który, o ile mi wiadomo, jest jedynym, legalnym sposobem dystrybucji oprogramowania na MAC), ponieważ zawiera wiele treści chronionych prawem autorskim (takich jak zdjęcia prawdziwych aktorów, prawdziwe nazwiska i znaki towarowe itp. )


Gra jest zbyt trudna

Nie, nie jest. Sugeruję przeczytać tekst: Biznes Filmowy dla Początkujących

Czy można byłoby grać bez ograniczenia lat rozgrywki?

Kilku graczy pytało o możliwość braku ograniczenia czasowe długości rozgrywki. Problem przy takich “przedłużaczach rozgrywki” jest jej spójność… Niestety gra nie zachowywała by się zgodnie z wstępnymi założeniami.

Brak ograniczeń czasowych nie tylko wpływałby na realizmu (a konkretnie jego brak: aktorzy ponad 100 letni, w najlepszym przypadku praca z samymi bezzdjęciowcami, bo reszta dawno by już umarła) ale też na ich statystyki (część parametrów zmienia się w czasie np: sexappeal oraz akcja, systematycznie zmniejszają się) ale też na zachowania ekonomiczne (gra nie była testowana na tak długie okresy i po prostu mechanizmy w niej mogą tego nie wytrzymać takiego wyzwania, co może skutkować zupełnie nieracjonalnymi zachowaniami).

W końcu gracze dysponowaliby bardzo dużymi budżetami, a to skutkowałoby produkcjami, gdzie każdy wybierałby najdroższych/najlepszych twórców i pakował w nich mnóstwo reklamy co skutkowałoby (w dużej liczbie przypadków) coraz większymi zyskami, z którymi nie bardzo byłoby co robić. Gdzie tu zabawa?

Inne problemy to ograniczenia techniczne. Jeden z prostszych przykładów jest np. przekręcenie się parametrów i/lub stanu kont na wartości ujemne… Krótkie wyjaśnienie wszystkie dane są przechowywane w pamięci na określonej liczbie bajtów. Kiedy wartość przekroczy liczbę maksymalną przewidzianą dla danej struktury, dany licznik się przekręca… (na wartość ujemną) zabezpieczenie gry na wszystkie takie możliwości, na tym etapie prac, nie wchodzi w rachubę… (takie sytuacje zdarzały się w pierwszej części gry stąd też potrzebne było wprowadzenie, tak krytykowanego przez wielu graczy ,podatku od wzbogacenia w wysokości 50% posiadanej gotówki).

To są właśnie przykłady braku spójności i innych problemów w przypadku sztucznego wydłużania produkcji. Tak więc raczej nie ma co liczyć na taką modyfikację…

Uwaga dla darczyńców od wersji 0.9.0 pojawiła się  Gra+ czyli możliwość rozszerzenia czasu rozgrywki z pewnymi ograniczeniami.

Jak mogę sprawdzić czy dany aktor znajduje się w bazie Biznesu Filmowego?

Skorzystaj z wyszukiwarki na MovieStats pod tym adresem. Wystarczy wpisać fragment nazwiska (aby zminimalizować możliwość popełnienia literówki).


Błędna wyświetlanie okien na ekranach o dużej rozdzielczości

Jeżeli po uruchomieniu gry wygląda ona tak…

 

Zamiast tak

To przeczytajcie ten wpis na forum


Zapomniałem hasła (do profilu lub/i MovieStats)

Skorzystaj z tej instrukcji aby zresetować hasła


Jak dodać twórców których nie ma w bazie gry

Szczegółowy proces dodawania twórców do gry znajdziesz na poniższym filmiku instruktażowym

Dodatkowo możesz przeczytać ten tekst który zawiera wskazówki dotyczące ustawiania parametrów dla twórców. Tekst oryginalnie został napisany w języku polskim ale możesz użyć Google translate


Czy są jakieś Cheat Cody?

Tak, dostępne są cheat kody w dwóch odsłonach

W przypadku użycia cheat kodów w grze imprezowej gra blokuje dla danej rozgrywki możliwość zdobywania trofeów oraz eksport filmów do MovieStats.

Więcej o dostępnych cheat kodach można poczytać w pomocy dotyczącej Wyszukiwarki


Czy będzie wersja na Linuxa?

O ile gry nie da się uruchomić na emulatorach Windowsa typu Wine (a według informacji od graczy nie da) żadnych dodatkowych prac nad wersją linuxową nie ma w planach.

1 komentarz do “FAQ BF2”

Możliwość komentowania została wyłączona.

%d bloggers like this: