Typy postaci

Pomoc > Przebieg gry > Scenariusze > Tworzenie własnego scenariusza

Typ postaci pozwala określić jakiego rodzaju bohaterem jest dana postać, a w konsekwencji  sugerować będzie też późniejszy dobór obsady o konkretnej charakterystyce dopasowanej do tej roli.

Gracz w trakcie tworzenie scenariusza, przy dodawania kolejnych ról aktorskich, gracz będzie mógł wybrać jedną z następujących typów postaci:

  • Protagonista –  nasz główny bohater, postać ta powinna być wszechstronna i utalentowana gdyż to z nim najdłużej będzie obcować widz i to na jego barkach, najczęściej, będzie spoczywała całą fabuła.
  • Czarny charakter – główny antagonista naszego protagonisty, musi być charyzmatyczny i wywoływać emocje u widza stąd jest to postać od której wymagamy dużych umiejętności dramatycznych.
  • Żartowniś – postać o właściwościach komediowych, której celem w scenariuszu często jest rozluźnienie atmosfery pomiędzy wydarzeniami dramatycznymi.
  • Femme fatale/Playboy – postać kobiety fatalnej (ale może być też mężczyzna), w kanonie kina określana jako tajemnicza i sprowadzająca nieszczęścia – główny wyróżnik tej postaci to sex-appeal.
  • Bohater akcji – tutaj chyba wszystko jest jasne typowy postać nastawiona na akcje wymagająca sprawności fizycznej.
  • Neutralna – postać neutralna co do której nie mamy konkretnych preferencji (domyślny typ, który jest odpowiednikiem sytuacji sprzed wprowadzenia typów postaci)

Korzystając z tej, całkiem bogatej bazy archetypów możemy bardziej świadomie tworzyć nasz film. Wprowadzenie różnych typów postaci do kina gatunkowego (jak np. filmy akcji) sprawi, że będzie on bardziej zniuansowany. Warto do filmów gatunkowych wprowadzać też bohaterów o innej charakterystyce.

Oto jak mógłby wyglądać przykładowy scenariusz do klasycznego filmu akcji takiego jak kultowa Szklana Pułapka odwzorowany w grze:

  • Protagonista – John McClane (Bruce Willis) – bohater wszechstronny, który powinien mieć zarówno predyspozycje do scen akcji ale też humoru oraz talent aktorski.
  • Czarny Charakter – Hans Gruber (Alan Rickman) – czyli aktor który nie jest może specjalistą od kina akcji ale ma duże umiejętności dramatyczne, dzięki temu stwarza zapamiętywalnego i charyzmatycznego antagonistę.
  • Żartowniś  – Sierżant Al Powell – (Reginald VelJohnson) – postać o zabarwieniu komediowym.
  • Postać neutralna – Hello Gennero McClane (Bonnie Bedelia) – żona naszego protagonisty tutaj jako postać neutralna mało widoczna – ale istotna dla fabuły.

Uwagi i komentarze

Jakie będą konsekwencje użycia w scenariuszu konkretnego typu postaci? Otóż jeżeli będziemy mieli scenariusz z typami różnymi niż neutralny będziemy musieli więcej uwagi poświęcić  obsadzaniu danej roli przez konkretnego aktora. Jeżeli parametry danego twórcy będą pokrywały się z cechami wymaganymi od typu danej postaci to jest większa szansa, że sprawdzi się on lepiej w tej roli i jego występ (oceniany w gwiazdkach) będzie lepszy. Działa to oczywiście i w druga stronę, jeżeli źle dobierzemy aktora do roli, to jego ocena gwiazdkowa będzie niższa.

Oczywiście nie ma ograniczeń jeżeli chodzi o liczbę i typy postaci, które użyjemy w scenariuszu. Możemy wszystkich naszych aktorów oznaczyć jaka neutralnych (wówczas predyspozycje danej postaci nie będą brane pod uwagę) lub dla filmu akcji wszystkich bohaterów wybrać jako bohaterów akcji. Z drugiej strony wprowadzanie różnych postaci będzie w pewien sposób premiowane przez algorytmy (zarówno dla widzów – dzięki różnorodnym typom postaci więcej publiczności – nie tylko tych co lubią kino akcji – zechce zobaczyć nasz film, a i krytycy bardziej docenią nieszablonowość naszej produkcji).

Pomoc > Przebieg gry > Scenariusze > Tworzenie własnego scenariusza

%d bloggers like this: