Biznes Filmowy 2 dla początkujących

Gracze grający w Biznes Filmowy od wielu lat obserwując zmiany następujące w grze na przestrzeni czasu i rozgrywając wiele gier wsiąknęli już w jej uniwersum i nieźle znają zasady i reguły nią kierujące. Najwięksi fani byli w stanie wyłapać nawet nieścisłości lub błędy w logice za nim kryjącej się (która nie jest prosta i zależy od wielu elementów – jestem pod wrażeniem).

Od czasu do czasu jednak pojawiają się komentarze nowych graczy, które świadczą o tym, że choć BF2 to stosunkowo prosta gra, nie wszystkie reguły w nim obowiązujące są jasne i oczywiste, szczególnie na samym początku obcowania z tym tytułem.

Stąd też pojawił się potrzeba stworzenia, pewnego rodzaju, wprowadzenia do świata Biznesu Filmowego, którym jest ten tekst.

Wyjaśnijmy sobie jednak od razu; to nie jest poradnik jak produkować dobre filmy w Biznesie Filmowy, a raczej próba zaprezentowania głównych założeń świata gry, które na pierwszy rzut oka, mogą nie być oczywiste, a które warto znać, aby produkować takie filmy jaki się zamarzyło.

Zanim przejdę jednak do szczegółów, kilka rozważań ogólnych dotyczących samej gry.

Gra a realizm

Od razu na początku odniosę się do realizmu gry. Tematu, który dosyć często jest podnoszony przez początkujących graczy.

Jedną z ciekawszych definicji realizmu w grach z jaką się spotkałem brzmiała, mniej więcej, tak (nie mogę znaleźć źródła skąd ona pochodziła, więc cytuję z pamięci).

Realizm w grach to usunięcie z rzeczywistości wszystkiego co jest nudne.

Kierując się tą zasadą, celem Biznesu Filmowego nie było zbyt dosłowne odwzorowanie niuansów rzeczywistości, a raczej skupienie się na jak najlepszym odwzorowaniu ogólnych zasad rządzących światem kina i filmów.

Oto kilka przykładów, które zobrazują to podejście.

Marki, Funty, Dolary…

Wielu graczy zastanawia się jaką walutą operuje się w grze. Otóż odpowiedź jest bardzo prosta… żadną konkretną. Nie są to ani PLN ani USD nawet nie EUR. Dlaczego… dlatego aby nikomu nie przyszło do głowy porównywać zarobki, budżety czy przychody z filmów z ich rzeczywistymi odpowiednikami. Macie konkretne środki i obracacie nimi w świecie gry, która rządzi się swoimi prawami.

Kali kraść dobrze, Kalemu kraść źle czyli realizm obusieczny

Jedna z kultowych postaci polskiej literatury Kali z Pustyni i w Puszczy miał to słynną maksymę która odnosi się do tego, że wielu ludzi uważa za słuszne to co im psuje (albo z czego otrzymują jakieś profity).

Z realizmem jest tak, że wielu graczy domaga się go tylko selektywnie. Gdy dotyczy on elementów, które nie są po myśli gracza, nagle okazuje się, że to nie jest “realizm” a “błąd w grze”.

Przykładem tutaj jest sztuczna inteligencja i komputerowi gracze.

Wielu graczy pyta dlaczego – gracze komputerowi maja więcej kasy, i nawet jak zrobią kilka złych filmów z wielkimi stratami nadal mogą produkować filmy

Drodzy młodzi producenci filmowi zapamiętajcie sobie jedno…

Generalnie wszyscy ludzie są sobie równi… tylko że nie zawsze, nie wszędzie i nie we wszystkim.

W biznesie (nie tylko filmowym) nie ma pojęcia równych szans. Zawsze jest jakaś konkurencja która zaczęła zabawę w branży, w której my działamy, znacznie wcześniej. Ma większe zasoby, lepsze kontakty czyli mówiąc ogólnie, większe możliwości. Podstawowa zasada biznesu… nie skupiajcie się na konkurencji… skupcie się na sobie aby jak najlepiej prowadzić własny biznes.

Oceny twórców czyli jak interpretować gwiazdki

Gwiazdkowy system prezentowania różnych parametrów w grze jest wykorzystywany w wielu miejscach. Jednak znaczenie tych gwiazdek nieco się różni w zależności od kontekstu.

Generalna zasada jest prosta. Im więcej gwiazdek tym lepiej.

O ile ocena gwiazdkowa przy opisie parametrów twórców jest dosyć intuicyjna o tyle więcej pytań i wątpliwości budzą oceny występów konkretnego twórcy w danej produkcji oraz ostateczne oceny samych filmów.

Dlaczego film miał wszystkich twórców ocenionych na 2* a jako całość został oceniony na 1*?

Kluczem, który nie jest oczywisty, w tym przypadku jest informacja, że oceny występów twórców w konkretnym filmie są WZGLĘDNE. Ocena gwiazdkowa w tym przypadku oznacza występ danego twórcy w stosunku do jego bazowych możliwości.

Tak więc występ na 5* u mało znanego amatora (bezzdjęciowca), przekładany na wartości bezwzględne, może być gorszy od występu 1* utalentowanej gwiazdy kina.

Stąd też gdy słabi twórcy zanotowali rewelacyjny występ (jak na swoje skromne możliwości) to film nie musi być od razu nawet dobry.

Dlaczego pewien aktor w jednym filmie otrzymał 5* a w następnym 1*? Czy są to wartości losowe?

Losowość ma tutaj duże znaczenie, fakt że twórca zagrał świetnie w jedne produkcji nie oznacza, że ten sam poziom musi utrzymać w kolejnej. Jednak ponieważ gwiazdki są względne, bezwzględnie oznacza to, że dany aktor zagrał słabiej, jak na swój standardowy poziom.

Dlaczego gra jest losowa?

Gra nie jest aż tak losowa jak się może wydawać na początku. Fakt w niektórych elementach losowości (a właściwie logiki rozmytej) jest sporo ale dzięki temu otrzymujemy efekt realizmu i nieprzewidywalności.

Gdyby gra bazowała na bardziej statycznych algorytmach, prędzej czy później każdy opracowałby sprawdzoną metodę na produkcję 4 lub 5* filmów. Wystarczy, że graczowi (przez przypadek) wyszedłby jeden film, to zaraz (podobnie jak prawdziwi producenci) zaczął by generować kontynuacje (z tą samą obsadą), które przynosiły by identyczny efekt. Doprowadziło by to do sytuacji, że po 5 częściach Rambo gracz miałby mnóstwo pieniędzy i stwierdziłby, że… gra jest nudna.

Inną kwestią jest fakt, że w przypadku Biznesu Filmowego poruszamy się w obrębie sztuki. Sztuka to nie matematyka i nie da się w łatwy sposób jej oceniać czy kategoryzować, a tym bardziej z góry określić ostatecznego efektu wytwarzanego dzieła. Odnosząc się do, tak lubianej przez niektórych, rzeczywistości, nie jest regułą, że zatrudnienie najlepszych twórców zawsze w efekcie daje dzieło wybitne. Zapewne wiele razy byliście na produkcji firmowanej wielkimi nazwiskami, która okazała się filmem przeciętnym, a może nawet słaby. Nie da się tego odwzorować standardowymi algorytmami, a pewien element losowości daje tą nieprzewidywalność.

Z drugiej strony takie podejście powoduje, że nie zawsze trzeba najlepszych twórców aby otrzymać bardzo dobry film i często możemy zostać zaskoczeni bardzo nie codziennymi kombinacjami twórców bądź gatunków (które czasami mogą sprawić że uśmiech zagości na twarzach graczy).

Dzięki logice rozmytej czuć napięcie przy premierze każdego filmu. Nigdy bowiem nie możesz być pewny efektu końcowego i jest to jak najbardziej zamierzone. Nawet jeżeli zrobisz 10 dobrych filmów to 11 może być kiepski (w konsekwencji przynieść straty) i nadal będziesz musiał walczyć o przetrwanie. Z drugiej strony czasami mogą spotkać cię miłe niespodzianki, gdy film nie rokujący nadziei okazuje się świetną produkcją nad którą rozpływają się krytycy a publiczność pędzi do kina.

To jest właśnie siła gry tej gry.

Losowość wpływa też na strategię. Zawsze musisz być przygotowany na to, że coś Ci nie wyjdzie.

Biznes Filmowy 2 to gra, w której nie starasz się produkować dobrych filmów, tylko minimalizujesz szansę wyprodukowania filmów kiepskich.

 Czy przez losowość jest sens stosować jakąkolwiek strategię?

Ależ oczywiście, że strategie są wskazane… ale są to strategie głównie długoterminowe. Dlatego też nie warto popadać w depresję, gdy Wasz film nie wyjdzie, ani inwestować wszystkich swoich pieniędzy w jedną produkcję marzeń. Może się bowiem okazać, że będzie ona klapą i utopimy w niej całe nasze zasoby finansowe.

Jedną z długoterminowych decyzji, którą gracz powinien podjąć, może być sposób tworzenia filmów. Czy decydujesz się na komercyjne “oglądadła”, które mają przypaść do gustu szerokiej publiczności i zapewnić dużą widownie czy ambitne kino artystyczne, które będzie walczyć o nagrody na festiwalach filmowych? Czy chcesz robić kameralne niezależne produkcje, czy iść w kierunku efekciarskich blockbusterów.

Można iść po najmniejszej linii oporu zarabiać kasę na produkcjach komercyjnych ale wówczas ogranicza się możliwość tworzenia bardziej zaawansowanych scenariuszy. Tak więc albo jesteś mało wymagającym graczem i zarabiasz pieniądze na komercyjnych komediach i filmach akcji albo masz duszę eksperymentatora i artysty i starasz się tworzyć bardziej ambitne produkcje, które mają szanse na nagrody na festiwalach. Oczywiście możesz też dowolnie mieszać obydwie strategie. Biznes Filmowy 2 oferuje Ci możliwości dokonywania takich wyborów.

To gra która składnia do ciągłego myślenia i eksperymentowania…

a nie korzystania z szablonów i gotowych rozwiązań.

 

Zastanów się jaki film chcesz stworzyć czyli o gatunkach, parametrach scenariusza i obsadzie

W grze do wyboru jest 23 gatunki filmowe… i nie powstały one po to aby dać poczucie różnorodności… one naprawdę się różnią. Tak więc gdy wybierasz gatunek typu akcja, a chcesz robić film w stylu Piratów z Karaibów to… nie tędy droga.

Dokładnie zastanów się jaki rodzaj filmu chcesz stworzyć czy jest to akcja, przygoda, sci-fi, fantasy a może jednak kryminał.

Każdy z nich rozkłada w inny sposób proporcje na dostępne parametry, ilość oczekiwanych efektów specjalnych, poziom scenariusza czy nawet obsadę (liczbę i/lub typ ludzi zaangażowanych w projekt).

Gatunek jest istotny

Wybór gatunku determinuje wiele elementów. Od niego zależy czy scenariusz musi być bardzo dobry czy wystarczy jedynie przeciętny gdyż dany gatunek nie wymaga jego najwyższej jakości. Od gatunku zależy też oczekiwana liczba i typ twórców, a także ilości i jakości efektów specjalnych.

Gatunki można podzielić też na te łatwiejsze i trudniejsze w produkcji. Łatwiejsze to takie jak komedia czy akcja gdzie intuicyjnie wiemy jak dobrać parametry. Nieco trudniejszy jest stworzyć dobry romans lub kryminał, który wymaga optymalizacji parametrów uwzględniając wiele kryteriów.

Parametry scenariusza

Gra dysponuje trzema podstawowymi parametrami charakteryzującymi scenariusz na który gracz ma wpływ są to: humor, przemoc i sex.

  • Humor to po prostu ilość śmiesznych sytuacji czy dialogów, które przewidujemy w filmie
  • Przemoc tu jest nieco mniej intuicyjne gdyż te parametr odpowiada nie tylko za ilość przemocy w grze ale też ilość akcji.
  • Sex to też powinno być oczywiste. Ilość golizny i seksu w filmie. I dokładnie chodzi tutaj o seks a nie romans, miłość czy podobne wyższe uczucia.

Inne parametry scenariusza to ilość oraz rodzaj twórców i zakończenie.

Poziom scenariusza

Poziom scenariusza wyliczany jest na podstawie ustawienia tych trzech parametrów. I bazuje on na wartość oczekiwanej każdego z tych parametrów dla danego gatunku.

Dobór odpowiednich parametrów zależy od gatunku i tego jakiego rodzaju film chcecie nakręcić. W tym przypadku nie zawsze więcej znaczy lepiej.

A co z emocjami/napięciem?

Wielu graczy zastanawia się jak ustawić emocję/napięcie w filmie… odpowiedź jest prosta… nie da się tego ustawić. Napięcie/emocje, które wywołuje film są bowiem zależne od występu poszczególnych twórców. Czyli to jak dobrze sprawili się reżyser, aktorzy, kompozytor czy operator materializuje się w postaci emocjonującego efektu końcowego. To wyróżnia produkcje wybitne od przeciętnych, nawet z tymi samymi twórcami.

Podgatunki

Podgatunek filmu jest parametrem, który określa nieco bardziej szczegółowo jaki film udało Wam się stworzyć manipulując wszystkimi jego parametrami. Nie ma on wielkiego wpływu na grę, a jest raczej dodatkowym smaczkiem sugerującym co udało Wam się nakręcić. Ponadto  jest on wykorzystywany przy generowania recenzji.

Krytycy a publiczność

Kiedy mamy już scenariusz i przechodzimy do produkcji filmu warto zastanowić się kto jest naszym targetem (grupą docelową). Czy chcemy zrobić produkcję czysto komercyjną, której głównym celem jest przyciągniecie do kina jak największej widowni i zarobienie dużej ilości gotówki czy powalczyć o nagrody na festiwalach tworząc film nieco ambitniejszy (choć mniej popularne ze względu na mniejszą przystępność).

Wiadomo, że gusta publiczności często różnią się od ocen krytyków. Dlatego też elementy, na które zwraca uwagę każda z tych grup różnią się między sobą.

Stąd może zdarzyć sytuacja gdy film 3* nie zwróci się (choć w teorii zdecydowana większość takich filmów powinna wygenerować jakiś zysk). Oznacza to, że zrobiłeś przyzwoity film ale… dla nikogo. Oprócz stawiania na jakości filmu postaraj się wziąć pod uwagę także upodobania publiczności.

Zwróć uwagę, że najwięcej publiczności gromadzą filmy komercyjne (ogólnie niezbyt wymagające intelektualnie). Stąd też im bardziej ambitna produkcja tym mniejsza widownia go obejrzy.

Poziom scenariusza vs Grupa docelowa (Target)

Oczywiście dobrze jest mieć dobry scenariusz… jednak nie jest on niezbędnym elementem do wyprodukowania dobrego filmu. Szczególnie jeżeli chcemy zrobić dzieło ambitniejsze. W takim przypadku krytycy łagodniejszym okiem patrzą na poziom scenariusza bo stwierdzają, że jego dziwność/inność to świadome zamierzenie artysty, który chce łamać schematy i standardy.

Dlaczego tak trudno zdobyć nagrody

Bo nagród nie zdobywa każdy. To jest wyróżnienie na które trzeba ciężko zapracować. Więc jeżeli swoim pierwszym filmem chcesz zdobyć od razu Oskara to masz na to bardzo nikłe szanse…

Już sam fakt kosztów promocyjnych związanych z danym festiwalem powinien dać graczowi do myślenia. Czy jestem pewny, że mój film ma szanse na zdobycie danej nagrody? Czy jest to film robiony pod ten konkretnie festiwal filmowy? Nie oszukujmy się Oskary nie dostają najlepsze filmy… dostają filmy, które zostały ewidentnie kręcone pod preferencje akademii.

Tak też w Biznesie Filmowy, każdy z festiwali ma swoje preferencje związane z nominacjami oraz późniejszymi nagrodami. Dlatego dosyć trudno jest zrobić film, który zdobędzie nagrodę na każdym festiwalu (choć nie jest to niemożliwe).

Co zrobić gdy film nie wyjdzie?

Po prostu nie załamywać się, a przeanalizować dlaczego dany film nie spełnił pokładanych w nim nadziei. Czy był to problem z jego koncepcją, złym doborem twórców czy kiepskim ich występem.

Najczęstsze powody sprawiające, że film nie wychodzi po myśli gracza.

Złe założenia

kompletnie nie przemyślałeś jaki i dla kogo chcesz zrobić film, pomimo tego, że aktorzy zagrali nieźle i krytycy dali nawet 3* to film się nie zwraca…. no tak jeżeli zrobiłeś horror bez ograniczeń wiekowych, artystyczny film familijny od 15 lat albo komercyjne gejowskie porno z podstarzałymi aktorami… to ciężko liczyć na tłumy oblegając sale kinowe….

Zły dobór twórców

wszyscy twórcy mieli dobre oceny, a mimo wszystko film został słabo oceniony… może po prostu źle dobrałeś twórców (mieli oni zbyt niskie predyspozycje do danego rodzaju filmu lub brakował im talentu). Istotne jest tutaj dobór twórców do konkretnego typu filmu, przy czym talent również jest istotny i nie należy go zupełnie ignorować.

Kiepski występ twórców

masz dobry scenariusz, dobrze dobrałeś twórców z przyzwoitymi parametrami a i tak noty od krytyków są niskie… przeczytaj recenzję i sprawdź jak sprawdzili się twórcy w Twojej produkcji może tym razem ich występ był poniżej ich nominalnych możliwości.

Przeinwestowanie

Mam już 100mln i mogę wszystko… wybieram więc dramat z 7 aktorami każdy z nich to światowa czołówka, nazwiska znane i kultowe dobieram do tego najlepszego reżysera… wrzucam oczywiście intensywną kampanie reklamową… i dostaje film 3* który przynosi 50mln…. straty… dlaczego?

Gracz zaczyna zachowywać się jak typowy producent hollywoodzki, który mając kosmiczny budżet myśli, że wybranie samej śmietanki w obsadzie sprawi, że film przyniesie kokosy… zapomina jednak o kosztach… i sensowności ich ponoszenia…. czy naprawdę w roli epizodycznej potrzebny jest aktor który kosztuje 5 mln… albo w dramacie studio za 20mln z postprodukcją… owszem może wyjść z tego megablockbuster… ale gdy film okaże się tylko przeciętny straty mogą być dotkliwe…

Cały czas brakuje mi gotówki a moje filmy są kiepskie… Gra jest za trudna…

Gra nie jest aż tak trudna jak się może na początku wydawać. Oprócz zapoznania się z podstawowymi zasadami świata (czyli przeczytania tego tekstu) spróbuj:

  • myśleć i eksperymentować
  • analizować swoje filmy (po premierze)
  • jeżeli Twoja strategia się nie sprawdza… to ją zmień
  • to że nie wyszedł Ci jeden film jeszcze o niczym nie świadczy
  • zastanów się jaki chcesz osiągnąć efekt i jak można go zrealizować mechanizmami dostępnymi w grze
  • zastanów się nad zachowaniami widzów oraz krytyków
  • dobieraj twórców odpowiednio do scenariusza i typu produkcji, nie zapomnij przy tym o ich talencie
  • nie zawsze więcej znaczy lepiej
  • nie musisz zatrudniać najdroższych gwiazd aby zrobić dobry film
  • nie wszystkie typy filmów muszą mieć rewelacyjne efekty specjalne
  • nie zawsze musisz zrobić dobry film aby przyniósł Ci on zyski, przeciętne (ale odpowiednio stargetowane filmy) potrafią przynieść przyzwoite zyski
  • unikaj ekstremów na początku gry, gdy jeszcze nie masz wyczucia i odpowiednich środków aby skompensować ewentualne niepowodzenia produkcji. Film tylko z jednym, bądź ze maksymalnie 7 aktorami, z wszystkimi parametrami ustawionymi na minimalne lub maksymalne wartości, same animki bądź brak profesjonalnych aktorów w obsadzie… to ryzykowne posunięcia.

Naprawdę nie musisz zatrudniać top gwiazdy z Hollywood aby kręcić dobre filmy. Owszem taka strategia też może przynieść pozytywne efekty (choć w początkowej fazie, gdy masz ograniczone zasoby, będzie to dosyć trudne) to nie jest to jedynie słuszne podejście do tworzenia filmów. Nieszablonowe eksperymenty też potrafią często zaskoczyć. Analiza i długoterminowa strategia z wielokryterialną optymalizacją to klucz do sukcesu.

Tomiga, dlaczego nie napiszesz konkretnie jak tworzyć dobre filmy!

Bo jestem z pokolenia kiedy gry poznawało się bez instrukcji obsługi. Gdzie frajdą było rozgryzanie mechaniki gry, a gry stanowiły pewne wyzwania zmuszające do myślenia i kombinowania. BF to nie jest gra do której siądziesz i od razu będziesz uzyskiwał dobre wyniki, to gra która wymaga cierpliwości i kreatywności.

Dlatego to gra dla prawdziwych miłośników kina.

Mam nadzieje, że ten tekst ułatwi początkującym graczom odnalezienie się w grze i sprawi że nie będzie ona zbyt frustrująca w jej początkowej fazie.

Biznes Filmowy to nie jest kolejna, prosta gra w stylu tych, które znajdziecie na Facebooku. Ma on w sobie sporo głębi, której na pierwszy rzut oko można nie dostrzec… dlatego starajcie się myśleć, eksperymentować i nie poddawać się gdy coś od razu nie będzie wychodzić… to gra dla ludzi kreatywnych i… cierpliwych.

To tyle tytułem wstępu więcej informacji o regułach gry znajdziesz w dziale Pomocy.

%d bloggers like this: