Licencje czyli prawa do filmu

Pomoc > Przebieg gry > Scenariusze

W dzisiejszym świecie istotne znaczenie odgrywają licencje dotyczące konkretnych artefaktów (pop)kultury. Posiadanie licencji pozwala na tworzenie filmów bazujących na danym pomyśle.

W momencie wyprodukowania własnego filmu gracz automatycznie posiada licencję do niego. Dzięki licencji może on tworzyć sequele danego filmu. Jednak właściciel licencji może zadecydować o sprzedaniu/kupieniu licencji od innych graczy. Dzięki temu nowy właściciel otrzyma możliwość tworzenia różnych rodzajów kontynuacji filmu którego licencję nabył. Oczywiście producent, który sprzedał licencję nie ma już możliwości tworzenia sequeli danego filmu (chyba, że ponownie odkupi do niego prawa).

Gracze mogą wystawiać swoje licencje na sprzedaż (film taki zostaje specjalnie oznaczony na liście filmów). Wówczas inny gracz (może to być zarówno człowiek jak i komputer) może kupić prawa do takiego filmu.

UWAGA: Komputerowi gracze dodatkowo mogą składać oferty na zakup licencji do naszego filmu, który nie jest oznaczony NA SPRZEDAŻ.

Gracze sterowani przez ludzi również mogą składać propozycję komputerowym graczom na filmy nie oznaczona NA SPRZEDAŻ ale nie zawsze gracz komputerowy będzie z ochotę sprzedawał nam prawa do swoich najlepszych produkcji (i vice versa nie będzie chciał kupić od nas prawa do każdego naszego „gniota”).

Cena licencji jest uzależniona od szacowanych zysków z danej produkcji. Istotny jest więc moment jej zakupu. Licencje kupuje się na konkretny film (nie serię). W związku z tym film musi zostać już ukończony (licencję można kupić po premierze filmu).

Biorąc pod uwagę fakt, że algorytmy zysków generowanych przez filmy uwzględniają inne produkcje graczy można założyć, że jeżeli gracz tworzy dobre filmy jego następny film też będzie dobry tak więc wpłyną one pozytywnie na zyski jego poprzedniego filmu. Co będzie skutkowało tym, że film ten będzie przynosił większe zyski… w konsekwencji cena jego licencji też będzie rosła. Szczególnie dobrze powinno być to widoczne w momencie zdobycia przez dany film nagrody lub nominacji na jakimś festiwalu. Z drugiej strony zbyt wczesny zakup licencji może okazać się wtopą, bo oryginalny film się może nie zwrócić i sensowność robienie jego sequela może stać pod dużym znakiem zapytania.

Kupno licencji nie wpływa na zyski oryginalnego filmu, którego licencję się nabyło (w tym sensie, że wszystkie zyski z filmu idą do jej oryginalnego producenta). Tzn. Jeżeli kupiliśmy prawa do filmu Avengers 3 wszystkie zyski z niego wciąż trafiają do jego oryginalnego producenta. My możemy natomiast stworzyć Avengers 4, z którego w całości otrzymamy zyski.

Uwagi i komentarze

Oto kilka ciekawych sytuacji które mogą wystąpić w grze.

Gracz komputerowy tworzy scenariusz kontynuacji swojego filmu. Niestety nie do końca mu on wyszedł (lub brakuje mu gotówki) więc postanowił sprzedać go na wolnym rynku. Scenariusz taki kupuje inny gracz. I w tej chwili może stworzyć film na jego podstawie. Co więcej może też stworzyć kontynuacje tego filmu (bo przecież prawa dotyczą filmów, a nie scenariuszy). Wygląda więc na to, że komputerowy gracz „za friko” pozbył się nie tylko scenariusza ale również praw do filmu (on już nie będzie mógł tworzyć sequeli, bo inny gracz będzie posiadał scenariusz sequeli). Rozwiązaniem  tego konkretnego przypadku mogłoby być sprzedawanie scenariuszy sequeli za wyższą cenę (taką jak licencja do filmu). Jednak z drugiej strony jest to ciekawy smaczek, który umożliwia spostrzegawczym graczom polowanie na takie okazje!

Z innym interesującym przypadkiem mamy do czynienia, gdy gracz (tym razem człowiek) stworzy scenariusz ale stwierdzi, że nie wyszedł mu on wystarczająco dobrze (poziom scenariusza jest niski). Nie można go również poprawić (poprawki nie przynoszą rezultatu) wygląda więc, że gracz jest w kropce. Nie może wyrzucić takiego scenariusz do kosza i stworzyć nowego (nie ma takiej opcji – to było by zbyt proste z punktu widzenia mechaniki gry, zbyt mało kosztowne dla gracza). Dlatego w takiej sytuacji ma dwa wyjścia: zrobić sequel, który jest problematycznej jakości (co akurat jest często praktykowane w rzeczywistości) lub sprzedać nieudany scenariusz.

Sprzedając go narazi się jednak na to, że któryś z innych graczy go kupi… i w taki sposób przejmie prawa do filmu za bezcen. Z drugiej strony scenariusze co pewien czas znikają z rynku scenariuszy (po prostu się o nich zapomina – mechanika wprowadzona aby mieć rotację scenariuszy). Dzięki temu gracz może liczyć, że taki scenariusz zniknie za jakiś czas (jeśli nikt go nie kupi), a dzięki temu będzie w stanie stworzyć nową kontynuację jego oryginalnego hity tym razem przykładając się bardziej do prac nad scenariuszem :). Ryzykowane ale ciekawe nieprawdaż?

Być może zapytacie po co w takim razie wprowadzać licencje skoro można by podobny mechanizm uzyskać poprzez handel scenariuszami? Po pierwsze licencje nie wymagają tworzenia scenariusza kontynuacji (a nawet w momencie stworzenia scenariusza opcja handlu licencją danego filmu nie jest możliwa). Dzięki temu komputer może polować na okazje u graczy (jeżeli gracz nie stworzył scenariusza sequela oznacza to, że nie jest zainteresowany kontynuowaniem jakiejś serii, być może uważając ją za mało perspektywiczną). Z drugiej jest to kolejna forma uzyskiwania gotówki (albo ratowania gracza, gdy jest w tarapatach). No i stwarza możliwości kolejnych interesujących „smaczków”.

Przykładem takiego „smaczku” jest nowe zdarzenie losowe, które może się pojawić w trakcie gry. Jest nim „wyciek scenariusza”. Otóż scenariusz dowolnego gracza może nagle „wyciec” czyli pojawić się na rynku scenariuszy. Tak naprawdę będzie to jego dokłada kopia (jeżeli jest to scenariusz sequela to będzie on miał identyczną, domyślną obsadę). Każdy więc będzie mógł go kupić i stworzyć na jego podstawie film… a następnie jego kontynuacje. W tym wypadku jednak gracz, który oryginalnie posiadał ten scenariusz i ma licencję na daną serie wciąż tę licencję będzie posiadał czyli będzie mógł tworzyć kontynuację tego filmu. Tutaj mamy bowiem do czynienia z sytuacją, gdy „wyciekły scenariusz” zaczyna żyć własnym, niezależnym życiem. W grze będzie to wyglądało tak.

  • Gracz A posiada scenariusz: Deadpool.
  • Scenariusz ten wycieka: Deadpool (Wyciekł)
  • Gracz B kupuje taki scenariusz i robi na jego podstawie film.
  • Gracz A wciąż może zrobić kontynuację swojego oryginalnego filmu: powstaje Deadpool 2
  • Wówczas gracz B rozpoczyna swoją niezależna serię Deadpool (Wyciek) 2 – czyli w skrócie robi podróbkę oryginału :).

 

Pomoc > Przebieg gry > Scenariusze

%d bloggers like this: