> Pomoc > Przebieg gry > Scenariusze
Mechanizm różnego rodzaju kontynuacji jest ściśle związany z światem biznesu filmowego nie mogło go więc zabraknąć w grze. Sequel nie jest cechą filmu. Myślenie o sequelu powinno rozpocząć się w momencie tworzenia scenariusza. Będzie to miało kilka konsekwencji. Przede wszystkim kontynuacja musi być inicjatywą gracza. W związku z tym to on będzie musiał stworzyć (nie kupić) scenariusz i przy jego tworzeniu zaznaczyć, że ma to być sequel (wybierając oczywiście konkretny film na którym ma bazować). Następnie należy wybrać dokładny typ kontynuacji, który może przyjąć jedną z następujących wartości: klasyczny sequel, spinoff, remake, reboot bądź prequel.
Po określeniu tych podstawowych informacji powstanie nowy scenariusz, gdzie wszystkie jego parametry zastaną przekopiowane jako domyślne (gatunek, humor/przemoc/seks, zakończenie, a także pełna lista ról). Gracz będzie mógł oczywiście zmodyfikować każdy z tych parametrów.
Uwaga: Jeżeli gracz będzie chciał zrobić kontynuację filmu, którego gatunku jeszcze nie odblokował, będzie musiał zmienić jego gatunek… co może mieć poważne konsekwencje dla widzów ostatecznego dzieła.
Na co wpływają sequele
Fakt, że film zostanie sequelem nie wpływa w żaden sposób na jego jakość. Kontynuacje zwiększają jednak potencjał reklamowy ze względu na hype, który generują. Gracz za darmo nic nie dostaje oprócz możliwości większej reklamy bez potrzeby zatrudniania popularnych (drogich) twórców. Jest to też zgodne z rzeczywistością, gdzie w większość przypadków sequele bazują na popularności oryginału ale np. występują w nim już mniej popularni aktorzy w porównaniu z tymi z oryginału.
Oznacza to, że gracz nie dostaje za darmo żadnych wymiernych korzyści a tylko bazę fanów oryginalnej produkcji. To czy fani wybiorą się na film zależy od producenta (jak bardzo będzie reklamował nową produkcję). Producent z kolei otrzyma większą bazę fanów do której może dotrzeć z reklamą.
Typy kontynuacji
Oto rodzaje sequeli, które można będzie wyprodukować w grze oraz ich znaczeniem:
- Sequel – czyli klasyczna kontynuacja.
- Prequel – opowiada historię, która wydarzyła się przed zdarzeniami opisanymi w oryginale.
- Spinoff – wywodzi się z oryginału ale opisuje historię pewnego bohatera, tematu lub zdarzenie bardziej dokładnie niezależnie od oryginału.
- Reboot – anuluje wcześniejsze historie i rozpoczyna nowe bazując na tych samych bohaterach.
- Remake – to nakręcenie jeszcze raz tego samego filmu najczęściej wiele lat później.
Wybranie konkretnego typu kontynuacji będzie miało oczywiście swoje konsekwencje o których przeczytacie w dalszej części tego tekstu.
Sequele a twórcy
Gdy mamy już gotowy scenariusz sequela możemy przejść do produkcji właściwego filmu. W tym momencie aktorzy zostaną automatycznie przyporządkowani do ról jakie odtwarzali w oryginalne. Są jednak dwa odstępstwa od tej reguły. Gdy aktor nie jest dostępny oraz gdy twórca nie będzie zainteresowany w tworzeniu kontynuacji.
Lepsi aktorzy i reżyserzy mogą nie chcieć brać udział w takim projekcie (szczególnie jeżeli oryginał wyszedł słabo). W przypadku niektórych reżyserów mogą oni żądać większej swobody aby chcieli zgodzić się na pracę przy sequelu.
Oczywiście jeżeli chcemy zatrudnić twórcę pracującego przy oryginale będzie on żądał wyższej gaży niż normalnie. Ma to jednak swoje uzasadnienie bo to czy widzowie będą chcieli zobaczyć sequel zależy również od obsady czyli czy zobaczą znanych sobie bohaterów i odtwórców ich ról.
Ciekawostka. W sequelu domyślnie twórcy i postacie, które odtwarzają są kopiowani do nowego scenariusza na tych samych rodzajach ról (pierwszoplanowa, drugoplanowa i epizodyczna). Istnieje jednak możliwość ręcznej modyfikacji typów ról danej postaci. Możecie np. w spinoffie głównym z bohaterów uczynić jedną z postaci drugoplanowych bądź epizodycznych. Jedynym warunkiem jest to aby postać ta była tej samej płci i odtwarzała tą samą rolę (nazwa roli – jako).
Sequele a reklama, widownia i festiwale
Tworzenie sequela, a później odpuszczenie sobie jego reklamy nie ma sensu… stąd nieodłączną akcją przy tworzeniu sequela musi być odpowiednia kampania reklamowa, która ma dotrzeć do jak największej liczby oryginalnej widowni. Jako punkt wejściowy zakłada się popularność oryginału czyli 50% widownię, która potencjalnie byłaby zainteresowana obejrzeniem jakiegoś rodzaju sequela. Następnie bierze się pod uwagę ocenę filmu (im lepsza tym więcej osób czeka na kontynuację i odwrotnie – jeżeli ktoś się zawiódł na oryginale niekoniecznie musi być zainteresowany dalszymi losami bohaterów).
Jak duży hype będzie miała kontynuacja (czyli ile z oryginalnej widowni odwiedzi kino aby zobaczyć sequel) zależy od jej typu. I tak:
- Sequel – bazą jest 100% oryginalnej widowni, przy czym procent fanów zależy od tego samego gatunku, target oraz obsady. Cechą sequela jest fakt, że o ile Transporter 2 jest sequelem Transportera to Transporter 3 może być tylko sequelem Transportera 2 (a nie oryginalnego Transportera).
- Prequel – podobnie jak sequel ograniczeniem jest tutaj fakt, że typ kontynuacji można zrobić tylko dla pierwszego filmu z serii (nie można zrobić prequela dla filmu, który już jest sequelem).
- Spinoff – zależy od ilości twórców, którzy pochodzą z oryginału (może być więc innego gatunku oraz targetu), bazą jest 50% widowni oryginału
- Reboot – zależności podobne do sequela ale tylko 25% potencjału oryginału,
- Remake – remake ma podobny potencjał do sequela ale ma sens dopiero 10 lat po nakręceniu oryginału, nakręcony wcześniej mocno ogranicza potencjał reklamowy (publiczność obejrzy oryginał zamiast remake’u)
Jury festiwali niechętnie przyznaje nagrody kontynuacjom. Wynika to z faktu, że jury szuka zazwyczaj świeżości i nowości w filmach, a nie ogrywania znanych schematów. Dodatkowo im większy numer filmu w serii tym szanse na nagrody maleją.
Jedno z pytań, które padło dotyczące typów sequeli odnosiło się do Reboota i tego dlaczego ma on tylko 25% potencjału oryginalnej widowni. Otóż najczęstszym powodem Reboota jest zmęczenie materiału. Kiedy widownia ma już dość aktualnego uniwersum, gdzie każda kolejna część zjada swój własny ogon. Stąd wielu fanów oryginału już skreśliła daną serię (i pozostanie wierna tylko jej oryginałowi – uzna, że reboot to profanacja kultowej serii).
Jak widzicie logika stojąca ze sequelami jest dosyć skomplikowana… ale mam nadzieje dzięki temu dwa razy zastanowicie się czy na prawdę chcecie kręcić kontynuację, a jeżeli tak, to jakiego rodzaju.
> Pomoc > Przebieg gry > Scenariusze