www.biznesfilmowy.prv.pl
Jeśli chcesz być powiadamiany o nowościach dotyczących
Biznesu Filmowego podaj swój e-mail.
www.tomiga.prv.pl

Aktualności...
Faq
Najnowsza wersja BF2 Beta:
v0.7.6 (ok. 15MB)
z dnia: 19-12-2011
Najnowsza wersja Edytora do BF2:
v0.3.3 (ok. 0.8MB)
z dnia: 10-03-2010
Ostatnia wersja BF1:
v0.8.5 (ok. 2.00MB)
z dnia: 01-12-2002

ARCHIWUM Strony oficjalnej gier 'Biznes Filmowy' oraz 'Biznes Filmowy 2'
UWAGA: Trafiłeś na nie aktulana wersję strony, nowa strona oficjalna BF to...
15.01.2012
To jest archiwalna strona Biznesu Filmwego. Aktualną oficjalna stronę znajdziesz pod adresem: www.biznesfilmowy.prv.pl Stamtąd też pobierzesz najnowsze wersje gry.
v0.7.6 czyli poprawki błędów
19.12.2011
Mamy już wersje 0.7.6, która poprawia kilka nie takich drobnych błędów (szczegóły w historii wersji). Podziękowania dla Sebastiana Drobniaka za znalezienie problemu i szybkie poinformowanie mnie o nim. UWAGA WAŻNE: Przed instalacją proszę odinstalować poprzednią wersje gry! I dodatkowa uwaga, podczas odinstalowywania na zadanie pytanie odpowiedźcie "Do NOT Remove Files", w przeciwnym wypadku stracicie Wasze profile (a co za tym idzie osiągniecia i statystyki).
Premiera wersji 0.7.5 oraz MovieStats
17.12.2011
Po kilku miesiącach intensywnych prac, mam w końcu przyjemność zaprezentować nową wersje BF2 o numerze 0.7.5 wraz z serwisem ze statystykami online MovieStats. O nowościach w samej grze mogliście przeczytać na moim blogu w tym wpisie. Natomiast o MovieStats tutaj. Nieco bardziej szczegółowa lista poprawek oraz modyfikacji jak zwykle znajduje się w historii wersji.
Mała prośba, jeżeli znajdziecie jakiś poważny problem w grze, który uniemożliwi Wam granie, to postarajcie się poinformować mnie o tym jak najszybciej. W okresie świątecznym, nie będę w stanie naprawiać błędów. Jeżeli zgłosicie Wasz problem na dniach, to istnieje cień szansy, że uda mi się jeszcze go poprawić przed świętami.
Nadal niektórzy gracze korzystający z Windows Vista/7 z włączonym UAC mogą mieć problem z działaniem gry (konkretnie zapisem informacji na dysk, dostępem do profil lub danych twórców). Rozwiązanie jest dosyć proste ale musicie je zrobić sami (ze względu na potrzebę odpowiednich uprawnień na Waszych komputerach). Jak to zrobić opisywałem,na forum, w tym wątku.
Ze względu na zmianę formatu danych zestawu twórców, póki co edytor nie będzie dostępny (musi zostać zaktualizowany). Pojawi się on, jakiś czas po nowym roku. Pamiętajcie jednak, że MovieStats umożliwia dodawanie własnych twórców, które po moderacji mogą trafić do oficjalnego zestawu z grą.
W przypadku pytań, uwag, pomysłów, spostrzeżeń etc... zapraszam do dyskusji na forum.
Przypomnę jeszcze o możliwości darowizny jakiejś kwoty na rzecz projektu. Pewnie czytaliście poprzedni wpis na ten temat, więc wiecie, że darczyńcy mogą otrzymać pewnie bonusy i przywileje.
Pozostało mi tylko życzyć Wam, dobrej zabawy, Wesołych Świąt i Wszystkiego najlepszego w Nowym Rok.
Biznes Filmowy a darowizny - kilka ciekawych przemyśleń (i dodatkowych informacji)
15.12.2011
Tym razem ma dla Was wpis na swoim prywatnym blogu zainspirowany mailem, którego otrzymałem od Oldhamera. Dotyczł on kwestii związancych z darowizną na rzecz projektu. Poruszł w nim kilka ciekawych (i myślę interesujących dla niektórych z Was) kwestii. Na które postanowiłem odpowiedzieć w publicznej formie.
Tak więc, jeżeli interesuje Was ile czasu kosztuje tworzenie takiej gry jak Biznes Filmowy? Jaka kwota będzie odpowiednia jako darowizna? W jaki sposób można przekazać datek i dlaczego nie można wysłać po prostu SMSa? To na te (i jeszcze kilka innych) pytań, znajdziesz odpowiedź w tym tekście.
Podsumowanie informacji o wersji 0.7.5
10.12.2011
Prace nad nową wersją BFa są już na ostatniej prostej. Czas więc na podsumowanie tego co w niej znajdziecie. W tym celu zapraszam na swój prywatny Blog do pełnego wpisu. Oczywiście oprócz samego zebrania wszystkich dotychczasowych informacji, znajdziecie tam też kilka nowych rzeczy.... w tym przybliżoną datę premiery ;)
Z informacji technicznych: strona BFa została przeniesiona na nowy serwer. Dla wszystkich tych którzy korzystują z aliasu biznesfilmowy.prv.pl jest to zmiana transparentna. Pozostali powinni zaktualizować zakładki.
Dodatkowa zawartość dla Darczyńców
03.12.2011
Gry z serii Biznes Filmowy są grami darmowymi, o czym na pewno wiecie. Jeżeli jednak gra bardzo Wam się spodobała i chcecie docenić mój czas i wysiłek na jej tworzenie możecie przekazać darowizne na 'wsparcie moralne' projektu. Na taki gest, jak do tej pory, nie zdecydowało się zbyt wielu graczy. Chcąc wiec wyrazić swój szczególny szacunek dla takich osób, postanowiłem odwdzieńczyć się im w specjalny sposób. Otóż w nowej wersji, pojawią się tak zwane kody specjalne. Każdy kto do tej pory przekazał darowiznę lub zrobi to w przyszłości otrzyma taki kod, który po wpisaniu w grze udostępni następujące bonusy: - specjalne platynowe trofeum 'Darczyńca' - odblokowanie dodatkowego asystenta, - w trybie gry dowolnej możliwość jej rozpoczęcia 5 lat wcześniej niż normalnie (co pozwala na wydłużenie gry o dodatkowe 60 rund) - dodatkowi twórcy "Legendy", czyli największe gwiazdy kina takie jak np: Marilyn Monroe, Zbigniew Cybulski, James Dean, Humphrey Bogart, John Wayne, Bruce Lee... i wiele innych
O trofeach i Facebooku
25.11.2011
Kilka słów o trofeach w nadchodzącej wersji BFa. Choć zdobywanie trofeów sprawia sporo frajdy teraz opócz samej satysfakcji z ich zdobywania otrzymacie dodatkowe korzyści. Część trofeów pozwoli na odblokowanie nowych twórców (dotyczy to wszystkich trofeów ukrytych i niektórych zwykłych). Kolejną nowością jest możliwość zintegrowania swojego profilu z Facebookiem dzięki czemu, po zdobyciu trofeum, na Waszej tablicy pojawi się stosowna informacja. Będziecie więc mogli dzielić się swoimi osiągnięciami ze znajomymi. Dodatkowo: pojawi się kilka nowych trofeów, zmienią się nazwy niektórych z nich, część celi trofeów zostanie zmodyfikowane (były zbyt łatwe do zdobycia)
O asystentach
20.11.2011
Ostatni wspi skończył się klasycznym 'cliffhangerem' ;) dzisiaj więc wyjaśnienie zagadki. Otóż, jak po tytule pewnie się już domyśliliście, w negocjacjach będą pomagać Wam asystenci. Ale to nie wszystko, ponownie otrzymają oni nowe właściwości. Każdy z nich będzie specializował się w pewnej dziedzinie i tak będzie to: bankowość - zwiększenie dostępnego kredytu, charyzma - dodatkowe (oprócz standardowych) umiejętności negocjacyjne, Negocjacje finansowe - zmniejszenie wynegocjowanej gaży twórcy, Ulga odsetkowa - zmniejszenie % odsetek od kredytu. Będzicie więc mogli dobierać asystentów do preferowanego stylu gry.
Negocjacje i strona na Google+
10.11.2011
Tym razem dwie informacje. Pierwsza z nich, to kolejna opcja która będzie dostępna w nowej odsłanie BF2 czyli negocjacje. Z poprzednich wersji programu mogliście się już domyśleć, że coś takiego pojawi się w grze. (w aktualnej wersji pojawia się komunikat, że opcja ta jest niedostępna). W nowej odsłonie będzie już ona ukończona. A polegać ma na tym, że w przypadku gdy, któryś Twórca nie będzie chciał z Wami współpracować (np. ze względu na zbyt mały prestiż producenta) w niektórych przypadkach będziecie go mogli przekonać do współpracy, oferując mu po prostu wyższą garzę za pracę w Waszym filmie. Chęć do takich negocjacji, będzie zależała nie tylko, od Waszego prestiżu ale np. również od gatunku czy targetu produkcji... a także... jeszcze jednego elementu, o którym więcej... w następnym odcinku...
Druga dzisiejsza wiadomość to fakt powstania dedykowanej Biznesowi Filmowemu strony na Google+. W prawym górnej ekranu możecie znaleźć czerwoną ikonę ze skrótem do tej strony.
A co nowego w v0.7.5 samej gry...
04.11.2011
Choć nie ukrywam, że większość swoich mocy przerobowych przeznaczyłem ostatnimi czasy na prace związane z MovieStats to jednak w samej grze też znajdzie się kilka nowych rzeczy. Tak więc, pierwszą nowością jest, element porządany przez co poniektórych, a mianowicie narodowość twórców. Każdy z dostępnych postaci doczekał się kraju swojego pochodzenia. Pozwoli to w łatwiejszy sposób robić np. produkcje wyłącznie z polskimi aktorami. etc.
MovieStats podsumowanie
28.10.2011
Na swoim prywatnym blogu umieściłem nieco dłuższy tekst podsumowujący wszystkie informacje dotyczące MovieStats. Pełny wpis znajdziecie pod tym linkiem. Znajdziecie tam też pierwsze screenshoty.
MovieStats i aktywność użytkowników
21.10.2011
Wiecie już że w zbliżającym się serwisie MovieStats będziecie mogli eksportować swoje filmy oraz dodawać własnych twórców. W związku z faktem posiadania elementów społecznościowych za te aktywności będziecie otrzymywać punkty. Na ich podstawie będzie tworzna lista najaktywniejszych użytkowników w danym miesiącu oraz w całej historii serwisu.
Rozwiązanie problemów przy uruchamianiu gry na systemach Windows 7 i Vista
19.10.2011
Otrzymawałem informacje od niektórych graczach o problemach z uruchomieniem BF2 na części komputerów z sytemem Vista i Windows 7. Dzisiaj pojawiły się dwa wątki na forum, który opisują jak obejść dwa najczęściej pojawiające się problemy. Pierwszy z nich to Brakuje plików niezbędnych do urchomienia gry.... jego rozwiązanie znajdziecie tutaj. Drugi to stosunkowo nowa sprawa i jest związana z komunikatem Kultury dostosowane nie mogą być przekazywane przez identyfikator LCID, tylko przez nazwę Rozwiązanie tego problemu natomiast znajdziecie tutaj
MovieStats i edycja twórców
14.10.2011
Kolejną nowością w MovieStats będzie możliwość dodawania własnych twórców online. Co prawda w starym BFStats była podobna możliwość (propozycje twórców), ale od tej chwili główna baza twórców będzie dostępna dla wszystkich! Co to dokładnie oznacza? Każdy zarejestrowany użytkownik MovieStats będzie mógł zapropnować własnego twórce, którego chętnie by widział w grze. Po moderacji i mojej akceptacji trafi on do oficjalnej bazy. I teraz najciekawsze, co jakiś czas (wstępnie planuje co miesiąc, ale zależy to od Waszej aktywności), będzie wypuszczana aktualizacja bazy danych twórców. Gra automatycznie będzie sprawdzać czy nowa wersja zestawu jest dostępna i jeżeli ją wykryje nowi twórcy zostaną pobrani na Wasz komputer. Nie będziecie więc musieli czekać, aż znajdę czas i dodam, aktorów lub innych twórców, których lubicie i cenicie. Mam nadzieję, że ta opcja sprawi, że baza twórców BFa będzie jeszcze większa i bardziej kompletna.
MovieStats z BoxOffice Online oraz pomysł na trailer BFa
07.10.2011
Jedno z głównych funkcji nowego serwisu MovieStats będzie BoxOffice Online. Na czym ma on polegać? Otóż po zakończeniu gry Wasze najlpesze, wyprodukowane w jej trakcie, filmy zostaną wyeksportowane do MovieStats. Tam to będzie mogli sprawdzić jak Wasze produkcje mają sie w stosunku do innych graczy. BoxOffice będzie oddzielny dla poszczególnych trybów, kraje z których pochodzą użtykownicy oraz czas (najlepsze filmy z danego okresu). Będziecie mogli w końcu rywalizować nie tylko ze sztuczną inteligencją ale też i innymi graczami.
Mam dla Was jeszcze mała propozycję zabawy. Otóż zastanawiałem się ostatnio jak mogłby wyglądać trailer promujący Biznes Filmowy. Może to być pomysł lub pełny scenariusz takiego krótkiego filmiku który mogłby zachęcić tych którzy jeszcze nie słyszeli o tej grze. Liczę na Waszą kreatywność i ciekawe pomysły, opiszcie je na forum w tym wątku.
Nowe statystyki online to...
30.09.2011
Kompletnie nowa odsłona statystyk online BF2 nie tylko będzie zawierać nowe funkcje ale pojawi się pod zupełnie nową nazwą. I tak pożegnamy się z BFStats, a powitamy... UWAGA: MovieStats. Natomiast pierwszym nową funkcjonalnością, który już dziś przedstawiam, jest możliwość porównywania trofeów bezpośrednio z konkretnym graczem. Obok siebie będziecie mieli trofea zdobyte przez Was, a także wybranego przez Was gracz. Pozwoli to na bardziej bezpośrednią rywalizację ze znajomymi. Kolejne, bardziej spektakularne, nowości już za tydzień :)...
Statystyki Online wkrótce powrócą
22.09.2011
Oficjalnie chciałem poinformować, iż prace nad przywróceniem statystyk online trwają i są w dosyć zaawansowanym stadium. Kolejną dobrą informację będzie za pewne fakt, że w nowym serwisie zostanie wprowadzone, kilka bardzo interesujących funkcji, które myśle, że przypadną Wam do gustu. W najbliższych tygodniach powinny pojawić się pierwsze konkrety i szczegóły... Bądźcie więc czujni :)
Biznes Filmowy 2 na Filmwebie
16.09.2011
Całkiem nie dawno informowałem Was o tym, że pierwsza część BFa doczekała się swojej podstrony na Filmwebie. Dzisiaj natomiast mam przyjemność ogłosić, że druga cześć rownież jest już do znalezienia na największym polskim (i podobno drugim, po imdb.com, co do wielkosci na świecie) portalu filmowym. Podstronę znajdziecie tutaj. Jeżeli macie konto na tym portalu i podoba Wam się BF2 to możecie go tam ocenić.
Pierwsze Dev Diary czyli Dzienniki Deweloperskie z powstawania Biznesu Filmowego
01.09.2011
Dzisiaj po raz pierwszy na moim prywatnym blogu pojawiły się Dev Diary. Czyli wpis poświecony temu jak powstaje Biznes filmowy. Na pierwszy ogień poszedł bardzo prosty przykład implementacji jednej z kontrolek w ostatniej wersji gry. Dla tych wszystkich którzy o programowaniu nie wiedzą zbyt wiele jest to ciekawa okazja by zobaczyć jak wygląda proces powstawania takiej gry i rozwiązywania nawet błahych problemów. cały tekst znajdziecie tutaj. Czekam na informację zwrotną czy chcecie aby takie wpisy były kontynuowane.
+1 na stronie
26.08.2011
Jak pokazuje nowa sonda jest już kilka osób którzy korzystają z Google+. W związku z tym na stronie BF pojawił się też przycisk +1. Znajdziecie go po prawej stronie ;) Zachęcam do plusowania jężeli oczywiście lubicie BFa.
Nowa sonda
22.08.2011
Pora zakończyć starą sondę dotyczącą wieku graczy BF. Sonda "wisiała" dosyć długo tak więc głosów się trochę nazbierało. Do dnia dzisiejszego oddano 1354 głosy oto jak rozkładały się odpowiedzi. Przypominam że pytanie brzmiało "Ile masz lat?".
 • mniej niż 12 : głosów 18 (1%)
 • 12 - 14 : głosów 162 (12%)
 • 15 - 18 : głosów 487 (36%)
 • 19 - 22 : głosów 493 (36%)
 • 23 - 25 : głosów 104 (8%)
 • 26 - 30 : głosów 38 (2%)
 • 31 - 40 : głosów 29 (3%)
 • >40 : głosów 23 (2%)
Wyglada więc na to, że ogólnie największy procent graczy to uczniowe szkół średnich oraz studenci :)
Dzisiaj więc czas na nową sondę. Tym razem pytam o to z jakich serwisów społecznościowych korzystacie. Zapraszam do głosowania.
v0.7.2 - bez trojana i bez problemów z Windows 7
13.08.2011
Dziś nowa wersja BF2. Nie zawiera ona wielu zmian ale jest dosyć ważna. Otóż otrzymałem od niektórych z Was informacje, że w instalcje poprzedniej wersji znalazł się trojan Banker. Po bliższej przyjrzeniu się sprawie okazuje się, że Windowsowski Defender rzeczywiście go wykrywa. Plik, który niby jest zainfekowany to Unistall.exe. Na swoje usprawiedliwienie mamy tylko tyle, że mój domyślny antivirus (!Avast) nieczego nie znalazł, dodatkow też przeskanowałem program EzSetem, który też nie widział żadnego problemu.
Nie wiem czy rzeczywiści jest tam ten trojan czy po prostu Windows Defeneder źle zinterpretował ten plik (co czasami się zdarza). Mimo wszystko na wszelki wypadek postanowiłem zmienić program, którym tworzę wersje instalacyjną BFa (gdyż to ten program utworzył plik unistall.exe). Nowa wersj przechodzi pomyślnie skany Windows Defendera. Postaram się w przyszłości aby podobna sytuacja się nie powtórzyła.
Acha starą wersje najlepiej wykasujcie ręcznie (nie używajcie unistall.exe ani unistalatora systemowego z dodaj usuń program).
Zmiana instalatora ma też inne konsekwencje.
 • Do instalacji nowej wersji potrzebne są prawa administratora
 • Program podczas instalacji powinien informować o braku odpowiednich bibliotek .NET Framework (i przenosić na stronę do ich pobrania - nie sprawdzałem tego)
 • Instalator jest w języku angielskim. Mam nadzieję, że nie będzie to duży problem.
Ponieważ przesiadłem się pare dni temu na Windows 7 więc miałem okazję potestować BF i powinien już bez problemu działać z tą wersją systemu (bez specjalnych kombinacji z zmianą foldera instalacyjnego). W przypadku jakichkolwiek pytań, uwag, spostrzeżeń odnośnie nowego sposobu instalcji - pytajcie najlepiej wysyłając maila. Zobaczymy jak się nowy instalator sprawdza w praniu.
Zestaw BodzioLa do BF1
07.08.2011
Nie wiem czy jeszcze gracie w pierwszą część Biznesu Filmowego ale jeżeli tak to mam dla Was małą niespodziankę. BodzioL przygotował bowiem własny zestaw twróców zawierający 650 aktorów oraz 221 reżyserów wraz ze zdjęciami. Postanowił też podzielić się nimi ze wszystkimi graczami. Stąd też w sekcji pliki znajdziecie ten zestaw do pobrania. Dobra robota! Jeżeli macie jakieś uwagi na temat tego zestawu to zapraszam na forum do tego wątku
A tak przy okazji nie miałem zbyt dużo komentarzy ani uwag odnośnie ostatniej wersji BF2. Podzielcie się swoimi spostrzeżeniami bo nie wiem czy zmiany i nowe funkcjonalności się Wam podobają. Jak zwykle możecie zrobić to na forum.
A miałem mieć wakacje... czyli o problemach z nową wersja
04.06.2011
No tak miałem chwilowo odpoczać od BFa o tutaj coraz to nowe problemy z ostatnimi wersjami (a właściwie to nie z samymi wersjami ale ogólno komputerowe) Tak więc jeżeli:
 • macie problem z zestawem twórców (po uruchomieniu gra krzyczy, że program jest uszkodzony bo brakuje plików)
 • macie wersje 0.7.0 program informuje, że jest wersja 0.7.1 Wy ją ściagacie a tam znowu jest wersja 0.7.0
to przeczytajcie ten wątek na forum.
Świat komputerów czasami jest pełna magii... Jeżeli mimo wyjaśnień na forum nadal będziecie mieli jakieś problemy... ślijcie maila :)
v0.7.1 rozwiązanie problem z niestandardowymi zestawami twórców
03.06.2011
Jak się okazało mamy już pierwszy błąd w nowej wersji. Dotyczy on tych użytkowników którzy próbowali grać na zestawach nie standardowyc. Nowa wersje poprawia ten problem. Zapraszam do aktualizacji.
v0.7.0 już jest!
02.06.2011
Po ponad 6 miesiącach intensywnych pracy mam przyjemność zaprezentować Wam wersje 0.7.0 Biznesu Filmowego 2. O najważniejszych zminach, które w niej znajdziecie, mogliście poczytać tutaj. W historii wersji są natomiast nieco bardziej szczegółowe informacje o zmianach i poprawkach.
Jeszcze kilka liczb zwiazanych z ta wersja:
 • pojawił się nowy tryb gry - (w sumie 4)
 • 13 nowych trofeów (w sumie 149)
 • prawie 400 nowych tworców (w sumie ponad 1400)
 • ponad 100 nowych tekstów recenzji (w sumie ponad 3000)
 • ponad 3800 zdjęć
 • ponad 90 000 linii kodu (o połowe więcej niż wersja 0.6.0)
Na forum umieściłem ciekawy (tak mi się wydaje) post dotyczac wszystkich tych którzy chcieliby w jakiś sposób pomoc przy tworzeniu gry. Dyskusja znajduje się tutaj. Zapraszam do komentowania i mam nadzieje aktywnej pomocy.
Kiedy premiera wersji 0.7.0?
07.05.2011
Właśnie skończyły się testy alpha wersji 0.7.0 BF2. Jaki jest dlaszy plan działania? Znalazło się kilka błędów do poprawienia. Dodatkowo musze dopracować jeszcze kilka elementów (recenzje, zestaw twórców - a konkretnie nowe oraz dodatkowe zdjęcia, oraz pewien nowy pomysł, który się pojawił w trakcie testów alpha). Do zamknięcia tych tematów potrzebuje jeszcze kilku tygodni (o ile nic nie spodziewanego się nie wydarzy... a jest szansa, że może się wydarzyć). Chciałbym jednak wypuścić końcową wersje jeszcze w maja. Mam nadzieję że się uda... Czekajcie więc cierpliwie na kolejne informacje.
Korzystając więc z chwili możecie jeszcze wypowiedzieć się na temat wskazówek jaki chcielibyście otrzymywać od asystentów: Link do forum z tym tematem: Wskazówki asystentów
Podsumowanie nowości w v0.7.0
14.04.2011
Mam dzisiaj dla wszystkich fanów BF lekturę obowiązkową. Czyli dokładny opis najważniejszych opcji i zmian w najbliższej wersji BFa. Zapraszm więc na swój prywatny blog. Życze przyjemnej lektury. Komentarzami i uwagami można jak zwykle dzielić się na forum.
Problemy z subskrypcją
11.04.2011
Wszyscy którzy zapisali się do listy subskrypcyjnej BFa, a odwiedzili ostatnio tą stronę pewnie zauważyli, że nie otrzymali powiadomienia mailowego o dwóch ostatnich wpisach. Niestety mam kolejny problem z darmowymi usługami. Tym razem nie działa mailing subskrypcyjny. Dopiero zauważyłem, że dwie ostatnie wiadomości informujące o newsach, wiszą sobie na serwerze prv.pl i nie zamierzają się wysłać. W związku z tym, choć nie jestem wielkim fanem portali społecznościowych, muszę Was zachęcić do śledzenia BF na Facebook'u lub NK Po prostu te serwisy nie mogą sobie pozwolić na ponad tygodniowe nie działanie. Oczywiście możecie też po prostu częściej odwiedzać tę stronę (taka mała rada, bo w najbliższych tygodniach powinno się trochę dziać). A może macie jakieś inne sugestie odnośnie tego w jaki sposób informować Was o aktualnościach dotyczących BFa?
Alpha Testerzy poszukiwani
08.04.2011
Tak, zbliżają się alpha testy nowej wersji Biznesu Filmowego. W związku z tym poszukuję chętnych do pomocy w tym temacie. Jeżeli jesteście zainetersowani to zapraszam na swojego bloga gdzie znajdziecie szczegółowe informacje co trzeba zrobić aby zostać testeram.

Asystenci i ich funkcje
02.04.2011
Swego czasu niektórzy z Was mieli uwagi co do tego, że asystenci nic pożytecznego nie robią a tylko “zgarniają kasę”. Tak więc od następnej wersji dojdą im nowe obowiązki. Otóż będą oni udzielali podpowiedzi. Podpowiedzi będą się dzielić na wskazówki (czyli różne informacje odnośnie zasad panujących w świecie gry) oraz ciekawostki związane z sama grą. Dodatkowo posiadanie asystenta wpłynie na możliwość zatrudnienia twórcy w wielu rolach (ich umiejętności pozwolą na obniżenie procentu z zysków filmu, przekazanych aktorowi). Jeżeli chodzi o ciekawostki to zastanawiam się czy nie umieścić tam róźnych informacji o filmach lub festiwalach.
Co Wy na to? Jeżeli podoba się Wam ten pomysł to podeślijcie jakieś propozycje. Jeżeli będą interesujące to pojawią się w grze.
Tryb kariery
24.03.2011
Części z Was przypadł do gustu tryb Wyzwań. W związku z tym spotykałem się z następującymi prośbami od graczy pierwszą z nich była, "więcej wyzwań" drugą natomiast aby dało się kontynuować grę po osiągnięciu założeń prowadzących do ukończenia wyzwania. Oto więc w nowej wersji BFa otrzymacie nowy tryb. Jest to połączenie trybu wyzwań oraz gry standardowej. Nie ukrywam, że jest on głównie skierowany do bardziej zaawansowanych graczy, ze względu na sporą skalę trudności. Na czym będzie on polegał. Tryb kariery, bo o nim to mowa, będzie grą na najwyższym poziomie trudności z określonymi (jak najbardziej realistycznymi) ustawieniami trawający 50 lat. Przez te 50 lat będziemy musieli osiągnąć 45 celów (które będą pojawiąć się co roku niemal do końca rozgrywki). Cele będą różne ale jeżeli graliście w wyzwania to możecie się domyślić jakiego typu zadań możecie się spodziewać. W trybie tym należy zdobyć jak najwięcej punktów. Punkty z kolei przyznawane są za jak najszybsze ukończenie celu (im szybciej go ukończymy tym więcej punktów zdobywamy) w mniejszym stopniu otrzymywać je będziemy też za prestiż, zakupione obrazy oraz posiadaną gotówkę (stosunkowo najmniej). Ze względu na liczbę celów trudnośc będzie polegała na długoterminowych planowaniu swojej strategi i wielo-kryterialnej jej optymalizacji. Mam nadzieję, że Wam się spodoba.
Grupa docelowa (target) oraz o aktorach w wielu rolach
20.03.2011
Premiera kolejnej wersji BF zbliża się coraz większymi krokami. Dlatego też częściej (co tydzień) postaram się dostarczać nowych informacji o planowanych zmianach. Dzisiaj o grupie docelowej filmu (target). Wielu z Was zgłaszało mi problem ze stworzeniem bardziej ambitnych filmów. Chcieliście robić filmy bardziej dojrzałe, a dotychczas nie było specjalnego rozróżnienia na filmy hollywoodziki i te o aspiracjach bardziej artystycznych. W nowej wersji pojawi się więc nowa opcja target filmu (nazwa robocza). Określać on będzie do jakiej publiczności dany film jest kierowany. Dostępne będą 4 typy tego parametru o następujących właściwościach: Komercyjne, Mainstreamowe, Ambitne i Artystyczne. Decydując się na grupę docelową musimy się liczyć z tym że: Im film bardziej artystyczny tym bardziej ogranicza się jego widownię (film staje się hermetyczny i trudniej trafia do szerokiej widowni) co przekłada się też na zyski. Z drugiej strony bardziej ambitne dzieła mają większe szanse na festiwalach. Produkcje komercyjne nie zostaną nawet nominaowane do żadnego z nich. Pozostałe, zależy od typu festiwalu.
Kolejną interesująca zmianą jest podejście do zatrudniania jednego aktora do kilku ról w filmie. Od teraz jeżeli chcecie, aby dany aktor zagrał w Waszej produkcji kilka ról, musicie zgodzić się na dodatkowe koszty z tym związane. Otóż aktor oprócz standardowej gaży zażyczy sobie dodatkowo pewnego % zysków z produkcji. Im większej ilości ról go obsadzicie tym wyższe procenty.
Studia i postprodukcja
12.03.2011
W dzisiajszym odcinku "co nas czeka w wersji 0.7.0" mam przyjemnosc poinformowac o kolejnych istotnych zmianach w grze. Tym razem dotycza one studiow. Zmienia się koncepcja. Od tej pory nie kupujemy ich, a budujem, rozbudowujemy i unowoczesniamy. Budowa studia oprocz kosztów pochłania też czas. Nowo wybudowane studio jest najniższej klasy (Children Workshop) i tylko takim bedziemy dysponowac podczas produkcji (drugiego filmu). Jezeli chcemy miec bardziej zaawansowane studio, musimy je unwoczesnic (co tez oczywiscie kosztuje czas i pieniadze). Dodatkowo mozemy tez rozbudowywac studio na aktualnym poziomie, tak aby produkcja w nim byla tansza lub trwala krocej.
Wszyscy milosnicy wydawania milionow na efektow specjalnych powinni zostac usatyfakcjonowani, bowiem kolejna opcja, dotyczaca bardziej zaawansowanych studiow, jest mozliwosc postprodukcji. W studiach ktore taka funkcje beda obslugiwaly mozemy zainwestowac dodatkowe fundusze które przeloza sie na widowiskowe efekty specjalne). Bedzie tez mozna w koncu zdobyc nagrode za efekty specjalne.
Co dalej z BFStats?
03.03.2011
Awaria BFStats niestety jest poważna. Jeżeli chcecie się dowiedzieć nieco więcej co dalej będzie z tym serwisem to zapraszam na swojego prywatnego bloga gdzie wrzuciłem nieco dłuższą notkę pt. Co dalej z BFStats?
v0.7.0 i podział na role
27.02.2011
Pomimo problemów z serwerem prace nad kolejną wersja BFa idę zgodnie z planem. Dzisiaj kilka słów o nowej funkcjonalności jaką jest... podział na role w scenariuszu. Aktorzy będą podzieleni na 3 rodzaje. Grający role pierwszoplanowe, drugoplanowe i epizodyczne. Oczywiście każdy z ról w odpowiedniej proporcji będzie wpływała na końcową ocene filmu. W scenariuszach pojawi się także opcją umożliwiająca nadanie nazwy postaci odgrywanej przez danego aktora/aktorkę. Podział na rolę spowoduje też rozróżnienie nagród, przyznawanych na niektórych festiwalach, na pierwszo i drugo planowe.
Awaria serwera Biznesu Filmowego oraz BFStats
22.02.2011
Od kilku dni serwery na których hostowana jest strona oficjalna Biznesu Filmowego oraz BFStats nie działają. W związku z tym stronę, która aktualnie czytasz przenisłem na innym serwer. Niestety awaria powoduje spore niedogodności dla graczy BFu.
 • brak dostępnu do BFStats (zarówno z gry jak i przez stronę)
 • dłuższe uruchaminie gry (przy starcie sprawdzana jest dostępność nowej wersji oraz innych informacji)
 • niedostępne ranking TOP w samej grze (które pochodzą z BFStats)
 • próby eksportu profili będą kończyły się niepowodzeniem
 • pomoc online jest niedostępna
Nie znam daty usunięcia awarii więc pozostaje nam czekać. Jeżeli jednak zaistniała sytuacja będzie się niebezpiecznie wydłużać niezbędne będzie przeniesienie na nowy (inny) hosting.
Przypominam, że na forum mozecie zgłaszac swoje uwagi i pomysly. Jednym z nich jest Box Office filmow graczy dostepny online. Szczegóły znajdziecie tutaj.
v0.7.0 Pierwsze konkrety
12.02.2011
Prace nad nowa wersja caly czas trwaja. Pora wiec na ujawnienie pierwszej funkcjonalnosci. Bedzie to 'starzenie sie tworcow' (niestety poki co nie znalazlem mniej 'kanciastej' nazwy - jezeli macie inne propozycje to chetnie ich wyslucham). Otoz bedzie ono wystepowalo w dwoch postaciach. Pierwszej wizualnej, gdzie z biegiem czasu beda zmienialy sie zdjecia tworcow (aktorow). Drugi to wplyw starzenia sie na parametry tworcow. A konkretnie na sexappeal oraz akcje.
Przypominam, że na forum mozecie zglaszac swoje uwagi i pomysly. Jednym z nich jest Box Office filmow graczy dostepny online. Szczegoly znajdziecie tutaj. Co o tym sadzicie?
Biznes Filmowy na Filmwebie
07.02.2011
Dzisiaj przeszukujac zakamarki sieci natrafilem na małą ciekawostkę dotycząca BFa. Swoja droga nie przypuszczalem ze mozna na Filmwebie umieszczac informacje o grach. Jezeli macie konto na tym portalu i podobala Wam sie BF to mozecie ja tam ocenic. Przy okazji nie uwazacie, ze trzeba by tam umiescic też informacje o drugiej części ;)
W wersji 0.7.0 czekaja nas rewolucje
28.01.2011
Dzisiaj miała pojawić się nowa wersje podstawowego zestawu twórców dostępnego do edycji. Niestety na razie jej nie będzie. A wszystko to przez burzyliwe wydarzenia, które miały miejsce w tym tygodniu. Ze względu na dosyć długą historię, opisałm ją na swoim blogu ... Jeżeli ją przeczytaliście, to już wiecie, że kolejna wersja BF będzie rewolucjna i to znacznie bardziej niż pierwotnie planowałem. Czekajcie więc na kolejne (już mam nadzieję bardziej konkretne informacje), a w "między czasie" przypominam, że nadal można podsuwać mi nowe pomysły.
Prace nad wersja 0.7.0 już trwają
15.01.2011
Oficjalnie chciałem Was poinformować, że prace nad nową "dużą" wersją zostały rozpoczęte. Mam w związku z tym kilka komunikatów. Po pierwsze jeżeli macie jakieś pomysły dotyczące gry to jest jeszcze szansa żeby się z nimi podzielić na forum. Być może część z nich uda się jeszcze zrealizować w najbliższej wersji. Temat na forum gdzie możecie zgłaszać swoje pomysły nazywa się Pomysły i uwagi. Od czasu do czasu otrzymuję od niektórych z Was zapytania jak moglibyście pomóc przy tworzeniu BFa. Otóż mam pewien pomysł. Możecie podsyłać zdjecia różnch twórców z rożnych okresów ich kariery. Zdjęcia muszą być w formacie jpg oraz rozmiarze 100x120 pikesli. Zaoszczędzi mi to sporo czasu i pomoże w szybszymi wydaniu nowej wersji BF. Postaram się średnio co dwa tygodnie informować Was o aktualnych postępach w tworzeniu nowej wersji.
Nowy Rok z nową wersją (v0.6.7)
08.01.2011
Nowy rok zaczął się niespodziewanie od małego problemu. Otóż darmowy serwer na którym był hostowany BF został... wyłączony. Skutkuje to tym, że oprócz braku oficjalnej strony (którą już przeniosłem na inny serwer) gra przy uruchamianiu nie jest w stanie sprawdzić aktualizacji oraz dodatkowych informacji. Dlatego też aby naprawić ten problem dzisiaj prezentuję Wam nową wersję BFa. Dzięki temu nieszczęśliwemu wydarzeniu macie okazję otrzymać mały bonus. Otóż najnowasz wersja 0.6.7 zawiera nową funkcjonalność, która planowana była dla następnej dużej wersji (0.7.0). Są to mianowicie różne rodzaje zakończeń scenariusza. Co to dokładnie jest i jak one wpływają na grę dowiecie się z pomoc. Zapraszam więc do pobrania nowej wersji (szczegółowe inforamcje o zmianach w niej zawartych jak zwykle znajdziecie tutaj).
Życzenia świąteczne oraz prezent pod choinkę (v0.6.6)
18.12.2010
Z okazji zbliżających się świąt oraz nowego roku chciałbym życzyć wszystkim miłośnikom Biznesu Filmowego wszystkiego najlepszego, nieustępliwego dążenia do realizacji swoich planów i celów, oraz nie tracenia nadziei (w szczególności jeżeli chodzi o BF ;). Mam też dla Was mały prezent pod choinkę a mianowicie nową wersje Biznesu Filmowego oznaczoną numerkiem 0.6.6. Oprócz drobnej poprawki związanej z polskimi znakami przy rejestracji w BFStats. Wersja ta wprowadza możliwość sprawdzenia najlepszych wyników graczy w kilku kategoriach. Korzysta w tym celu z danych z serwisu BFStats. (Więcej informacji na temat zmian znajdziecie jak zwykle tutaj.) Co do samego BFStats to powoli, acz systematycznie, zyskuje on nowych użytkowników. Mam więc nadzieję, że nowe Top 25 najlepszych graczy zmobilizuje tych którzy jeszcze nie zdecydowali się na pochwalenie się swoimi wynikami.
Start BFStats oraz v0.6.5
04.11.2010
W końcu udało się uruchomić nowy serwis związany ze światem Biznesu Filmowego. BFStats już działa. Dla przypomnienia jest to serwis gdzie możecie eksportować swoje profile i porównywać swoje osiągnięcia z innymi graczami. Aby móc w pełni z niego korzystać niezbędna jest najnowsza wersja BF2 oznaczona numerkiem 0.6.5 która również dzisiaj ma swoją premierę. Największa zmiana to oczywiście wsparcie dla BFStats. Poprawiono też kilka mniejszych problemów. (Pełna lista zmian i modyfikacji znajdziecie jak zwykle tutaj.) Zachęcam więc do pobrania i pochwalenia się Waszymi najlepszymi rezultatami. Co do samego BFStats to czy serwis będzie dalej rozwijany zależy głównie od Was. Jeżeli spodoba się Wam idea to pomyśle nad nowymi funkcjonalnościami, które mogę się tam pojawić. Jeżeli macie jakieś pomysły to zapraszam na forum do dzielenia się nimi i dalszej dyskusji.
BFStats czeka na serwer
12.10.2010
Mamy juz polowe pazdziernika a BFStatsu nadal nie ma :( Tak, macie dobre przeczucie, bedzie opoznienie. Nie wynika ono bynajmniej z braku postepu prac. Serwis jest juz niemal gotowy (90% funkcjonalnosci) i testy moglyby sie juz rozpoczac. Niestety jest problem z serwerem... a wlasciwie jego brakiem. Co prawda mam juz na oku hosting ale ze wzgledow technicznych czekam na uruchomienie jednej uslugi. Mam nadzieje, ze w przeciagu 2 tygodni sprawa sie wyjasni. Tak wiec badzcie cierpliwi i czekajcie na kolejne informacje.
BFStats oraz Blog
05.09.2010
Wakacje, wakacje i po wakacjach... przynajmniej dla części z Was. Niektórzy pewnie odpoczywali, a niektórzy w tym czasie ciężko pracowali. Ja starałem się łączyć jedno i drugie. W związku z tym mam dla was intersującą informację. Kończe własnie prace nad serwisem o roboczej nazwie BFStats. Czym będzie BFStats? To statystyki online, gdzie będziecie mogli umieszczać Wasze najlepsze wyniki oraz osiągnięcia z BFa. Nieco więcej informacji znajdziecie na forum w tym wątku. Zapraszam do dyskusji na temat tego pomysłu oraz zgłaszania Waszych pomysłów do czego ten serwis można jeszcze wykorzystać. Kiedy premiera? Mama nadzieje, że jeszcze we wrześniu uda mi się przygotować w pełni działającą wersję testową.
Drugą ciekawą informacją jaką mam dla Was dzisiaj jest adres mojego prywatnego bloga. Blog jest co prawda prywatny i nie wszystkie wpisy mogą być dla Was interesujące ale od czasu do czasu mogą się tam pojawiać jakieś tematy związane pośrednio lub bezpośrednio z Biznesem Filmowy (będę o tym informował na stronie BF). Na pewno, natomiast znajdziecie tam krótkie wrażenia oraz oceny z obejrzanych filmów. Blog dostępny jest pod adresem www.tomiga.blog.prv.pl Na początek polecam Wam moją autorską relację z odbywający się wciąż targów IFA 2010 w Berlinie. Informacje o gadżetach (tablety, komórki, e-czytnik, 3d, gry...) sporo zdjęć oraz kilka filmików. Jeżeli macie jakieś tematy, których jesteście ciekawi (doszły mnie słuchy, że co poniektórych interesują zagadnienia techniczne związane z tworzeniem Biznes filmowego) to chętnie wysłucham pomysłów i być może naskrobię notkę o takiej tematyce.
BF2 v0.6.3 - Wyzwania poprawione
27.06.2010
Poprawki pojawiają się szybciej niż sądziłem :) Wersja 0.6.3 poprawia kilka problemów z wyzwaniami. Pełna lista zmian i poprawek znajduja się, jak zwykle, tutaj.
Wakacje
26.06.2010
Wakacje już się rozpoczęły w związku z tym przez najbliższy czas nie planuje większych zmian w BF (być może pojawią się małe poprawki). Życzę Wam udanych wakacji jak najdalej od komputera ;)
BF otrzymał pierwszą donację od miłośnika BF. Cieszę się że ktoś (w końcu ;) docenił jednak mój czas poświęcony na tworzenie gry. Listę donatorów znajdziecie na forum w tym miejscu. Też się możesz na niej znaleźć :)
BF2 v0.6.2 czyli poprawki błędów
20.04.2010
Mam dla Was dzisiaj nową wersje BF2 w której znajdziecie rozwiązanie większość problemów które mi zgłaszaliści. Pełna lista zmian i modyfikacji znajduja się tutaj.
Zakończyłem sondę dotyczącą "BF2 a granie z drugim człowiekiem" wyniki możecie obejrzeć tutaj. Od dzisiaj jest już dostępna nowa sonda tym razem (ponownie - gdyż już kiedyś te pytanie było). Pytam Was o wiek. Zobaczymy czy gracze "rosną" razem z BFem :)
v0.6.0 już jest! - UPDATE: v0.6.1 też już jest :)
29.03.2010
Po ponad 4 latach od ukazania się poprzedniej wersji... kiedy już więkoszść straciła jakakolwiek nadzieję... i tylko najwytrwalsi fani wierzyli, że ten moment kiedykolwiek nastąpi.... oto nadeszła ta chwila... Biznes Filmowy 2 w wersji 0.6.1 jest już dostępny. Pobierajcie i grajcie w niego wszyscy! Najważniejsze zmiany znajdziecie w historii wersji.
Najważniejsze cechy tej wersji:
 • gra lokalna od 1 do 20 graczy
 • 3 tryby gry (wyzwania, gra standardowa, gra imprezowa)
 • 6 festiwali filmowych, gdzie najlepsze filmy mogą zdobywać nagrody
 • do 8 kategorii, w których są przyznawane nagrody na festiwalach
 • 10 typów twórców
 • 23 główne gatunki filmowe (oraz kilkanaście pod gatunków)
 • 31 wyzwań standardowych
 • ponad 130 trofeów do zdobycia
 • ponad 500 miesięcy rozgrywki w trakcie pojedyńczej gry
 • ponad 550 inwestycji (obrazów) do kupienia
 • ponad 1000 prawdziwych twórców!!!
 • ponad 2800 elementów z których generowane są recenzje (w języku polskim)
Klikniej na poniższy wykopowy link, aby więcej ludzi dowiedziało się o BFie :)
Pojawiła się możliwość przesłania darowizny dla twórcy gry. Jeżeli podoba Ci się gra i chciałbyś zmotywować autora do dalszej pracy, zajrzyj tutaj
Pomimo intensywnego testowania już znaleziono pierwszy błąd. Tak więc wszyscy, którzy pobrali wersję 0.6.0 są proszeni o uaktualnienie do wersji 0.6.1 :)
Edytor v0.3.3 oraz nowe pliki pomocy
19.03.2010
Dzisiaj mam dla Was nową wersję edytora. W poprzedniej znalazłem dosyć poważny błąd. Szczegóły znajdziecie tutaj. Dodatkowo mam dla Was kolejne porcje dokumentacji do zbliżającej się wielkimi krokami wersji 0.6.0 Tym razem opisy: scenariuszy, reklamy, festiwali oraz wyzwań.
Screenshoty
05.03.2010
BF to nie jest gra w której screenshoty (zrzuty ekranu) stanowia najważniejszą część programu. Dzisiaj jednak małe uaktulnienie tej sekcji. Być może coś ciekawego na nich znajdziecie ;)
P.S. Alpha Testy idą pełną parą. Wszelkie dotychczasowe terminy dotyczące pojawienia się v0.6.0 są jak najbardziej aktualne.
Nowy edytor oraz kilka liczb
21.02.2010
Dzisiaj kilka cyferek odnośnie zbliżającej się wersji 0.6.0. Oto co w niej znajdziecie.
 • 3 tryby gry - (Wyzwania, Gra Standardowa, Gra imprezowa)
 • 10 różnych profesji twórców
 • 31 Wyzwań
 • ponad 110 trofeów do zdobycia
 • ponad 1000 (!!!) twórców
 • ponad 2700 elementów recenzji
Jak więc widać zapowiada się smakowicie :) Przyznam szczerze że mocno się ostatnio napracowałem nad BF2. Żeby zobrazować Wam ilość pracy klika informacji technicznych:
  Biznes Filmowy 2 aktualnie posiada ponad 60 000 linii kodu (bez komentarzy oraz pustych linii)
  Przekładając to na liczbe stron A4 (zakładając że na takiej stronie mieści sie ok. 60 linii). Mamy ponad 1000 stron ciągłego tekstu. Całkiem gruba powieść :)
Możecie pobrać już nowa wersje edytora. Wymaga on bibliotek .NET Framework 3.5. Szczegóły w linku do pobrania.
Dostępne jest już pierwsza próbka pomocy. Na razie dwa tematy trofea oraz tryby gry.
Przecieki część III i ostatnia
14.02.2010
Najważniejsze funkcjonalności, które miały pojawić się w wersji 0.6.0, zostały już zaimplementowane. Aktualnie trwają pierwsze testy. W związku z tym czas odkryć pozostałe karty. Czego możecie się więc spodziewać w nowym BF2? Jak już wspomniałem przy okazji poprzednich 'Przecieków' kluczową funkcjonalności są profile dzięki którym można zrealizować kilka zupełnie nowych elementów.
 • Wyzwania - czyli tryb gry, w którym aby ukończyć grę, musimy wykonać pewne określne czynności.
 • Trofea - zwane też osiągnieciami, ciekawy pomysł "zgapiony" z aktulanej generacji konsol
 • Twórcy dostępnie zgodnie z latami, w których rzeczywiście byli dostępni.
 • Podgatunki czyli nieco bardziej szczegółowe informacje o tworzonym filmie.
 • Automatyczne informacje o pojawieniu się nowej wersji gry.
 • Nowy festiwal to: Era Nowe Horyzonty
 • Możliwość bankructwa.
 • Pomoc - do najbardziej skomplikowanych elementów
 • Wiele zmian/poprawek/udoskonaleń w algorytmach i interfejsie
Dodatkowa informacja dla użytkowników forum. Sprawdzajcie co pewien czas wiadomości w swoich profilach. W najbliższym czasie niektórzy z Was mogą tam otrzymać zaproszenie do Alpha Testów.
BF na portalach społecznościowych
05.02.2010
Biznes filmowy pojawił się na portalach społecznościowych :) Jeżeli jesteście miłośnikami BFa oraz którychś z poniższych portali to zapraszam do dodania BFa do listy znajomych.
biznesfilmowy na Facebook'u
Dla tych którzy jeszcze nie doczytali. Planowany release wersji 0.6.0 to marzec (chyba że pojawią się jakieś poważne problemy). Oczywiście do tego czasu pojawi się jeszcze kilka ciekawych informacji. Jeszcze jedna uwaga na koniec. Komentarze służą do komentownia, do dyskusji jest forum. Tak więc nie odpowiadam na żadne pytania w komentarzach. Jeżeli macie jakieś, to zapraszam na forum.
Przecieki II czyli kolejne informacje o v0.6.0
25.01.2010
Minęły kolejne kilka tygodni intensywnych prac nad nową wersja BF2. Póki co prace idą zgodnie z planem (a nawet nieco szybciej :) Najwyższy więc czas, ujawnić kolejne informacje dotyczące przygotowywanej wersji. Tak wiec oto czego możecie się spodziewać:
 • kategorie wiekowe
 • możliwość określania jednego z 3 "stopni realizmu" - przekładający się na zbiór parametrów
 • dostęp do filmografia twórców w oknie produkcji + filmografia twórcy z aktualnej gry!
 • nowe i udoskonalone recenzje
 • podsumowanie zakończonej gry
 • twórcy bardziej wybredni (nie chca grac w niektórych filmach, niektórych gatunkach i u niektórych producentów ;)
 • nowe profesje w grze to: celebryci (czyli ludzie znani z tego że są znani) oraz postacie wirtualne - czyli bohaterowie gier komputerowych!!!
 • profile gracza - czyli miejsce, gdzie będą zapisywanie różne informacje o graczu, jakie?... dowiecie się w kolejnych przeciekach
Zauważyłem, że nie każdy ma ochotę wchodzić na forum i cenicie możliwość szybkich komentarzy, tak więc oto i one.
Witajcie w 2010 roku
12.01.2010
Witam, i na wstępie chciałbym życzyć Wam wszystkiego najlepszego, w dobiero co rozpoczętym, roku 2010. Ze swej strony mogę powiedzieć, że plany dotyczące Biznesu Filmowego na ten rok są ambitne. Mam nadzieję, że uda mi się dostarczyć Wam wiele radości i kilka raz pozytywnie zaskoczyć :)
Zacznijmy więc od nowej sodny. Tym razem moje pytanie dotyczy tego jak często gracie w BF z drugim człowiekiem. Zapraszam do głosowania. Wyniki starej sondy dostępne są w sekcji Społeczność.... Co do ich rezultatów, to pozytywne jest to, że wiekszość z Was widzi jednak progres w stosunku do części pierwszej. Z drugiej strony aż 20% uważa, że część druga jest gorsza. Mam więc jeszcze sporo pracy przed sobą. No i oczywiście zachęcam Was do udzielania się na forum. Też możecie mieć wpływ na to co będzie w kolejnych wersjach BF2.
Przecieki cz I. - czyli co znajdziecie w BF2 v0.6.0
16.12.2009
Czas na pierwsze przecieki dotyczące zawartości kolejnej wersji BF2.
 • nowy zestaw twórców oznaczony numerkiem 2.0 a w nim duzo wiecej tworców (naprawde dużo :)
 • 2 nowe typy twórców (myśle że jeden z nich bardzo się Wam spodoba)
 • pojawi się nowy festiwal (dla najambitnejszych graczy)
 • nowe tryby gry!!! w sumie będzie 3 tryby rozgrywki
 • z technicznych aspektów przejście na .net framework 3.5 i visual studio express 2008 - gra powinna uruchamiac sie bezproblemów na nowszych windowsach (bez konieczności sciągania .net w wersji 1.0)
Tyle na dzisiaj z przecieków. Następne pojawią sie po nowym roku. Wszelkie komentarze mile widziane na forum.
Ponieważ jest to najprawdopodobniej ostatni wpis w tym roku, chciałbym życzyć wszystkim Wesołych Świąt, mnóstwa wymarzonych prezentów oraz wspaniałej zabawy sylwestrowej!
Lifting strony WWW oraz ciekawe tematy na Forum
08.12.2009
Jak pewnie zauważyliście strona przeszła mały lifting wizualny, a także reorganizacje swojej struktury oraz uaktualnienie niedziałających linków (m.in do księgi gości). Gdybyście się czuli nieco zagubieni Mapa strony powinna Wam pomoc się odnaleźć.
Na forum pojawiły się dwa nowe i ciekawe (przynajmniej z mojego punktu widzenia) tematy, a mianowicie: Zachęcam do dyskusji.
Forum Reaktywacja!!!
26.11.2009
Forum zostalo zreaktywowane! To juz trzecie podejscie do oficjalnego Forum poswieconemu BF. Dwa poprzednie nie wytrzymaly niestety proby czasu. Sytuacja na rynku darmowych uslug sieciowych w ostatnim czasie jednak bardzo sie poprawila. Tym razem wybralem najwiekszy polski portal z darmowymi forami wiec mam nadzieje ze forum przetrwa niejedno zawiesznie prac nad BF ;).
Forum standardowo mozecie znalazc pod nastepujacymi adresemi: Pod tym newsem nie bedzie mozliwosci komentowania. Do dyskusji zapraszam wiec na forum.
BF2 Still Alive!!!
25.11.2009
Wszystko wskazuja na to ze w najblizszych miesiacach beda mial troche czasu ktory moge poswiecic na dalsze prace zwiazane z BF2. Tak wiec oficjalnie moge potwierdzic ze prace zostaja wznowione! Mysle ze ta dluzsza przerwa pozytywnie wplynie na BF2 poniewaz pojawilo sie kilka nowych koncepcji, ktore mysle ze sie Wam spodobaja. Zmiany ktore zamierzam wprowadzic w nastepnej wersji sa dosyc znaczace. W zwiazku z tym prace nad nimi potrwaja kilka miesiecy. Wiecej szczegolow bede mogl ujawnic gdzis w okolicach lutego/marac przyszlego roku. Nie martwcie sie jednak ze tak dlugo to potrwa, w tym roku tez pojawi sie jeszcze kilka pozytywnych informacji. Juz wkrotce :)

Starsze wiadomości znajdują się w archiwum

Google Strona Google+
biznesfilmowy na Facebook'u
(C) Tomiga 2001 - 2010