W kolejnej wersji… Casting

W kolejnej wersji gry pojawi się opcja Castingu… choć może ona wyglądać nieco inaczej niż się spodziewaliście.

Jedną z zagwozdek, którą mają początkujący gracze, nie zaznajomieni tak bardzo ze światem filmu, a grający w Biznes Filmowy, jest przytłaczająca liczba twórców dostępnych w grze oraz mnogość statystyk i wynikająca z tego trudność z podjęciem decyzji kogo zaangażować do swojej produkcji. Bariera ta jest uciążliwa szczególnie na początku poznawania, kiedy gracz nie zna jeszcze reguł rządzących światem gry.

Próbując rozwiązać to zagadnienia postanowiłem udostępnić opcję ułatwiającą nieco proces decyzyjny podczas doboru obsady do naszego filmu poprzez ograniczenie ilości dostępnych twórców dla danej roli.

W trakcie produkcji filmu pojawi się nowa opcja nazwana Casting. Jej celem będzie zawężenie listy dostępnych twórców do kilkunastu (zależnie od poziomu gracza – im niższy tym lista będzie krótsza) najbardziej pasujących do danej roli. W swoim algorytmie castingu gra będzie uwzględniać:

  • wymagania dotyczące roli (zawód, płeć),
  • typ roli (aktor pierwszoplanowy, drugoplanowy, epizodyczny),
  • gatunek filmu i parametry twórców najbardziej istotne dla tego gatunku,
  • grupę docelową filmu,
  • poziom scenariusza

Algorytm castingu uwzględnia także budżet dostępny dla gracza, a także dodatkowe filtry zastosowane przez gracza. (Można przed castingiem określić maksymalny budżet jaki chcemy przeznaczyć na daną rolę i zostanie on uwzględniony podczas castingu).

Opcji Castingu można używać dowolną ilość razy bez żadnych dodatkowych kosztów czy konsekwencji.

Kilka uwag. Casting nie zapewnia optymalnego wyboru dla danego roli. Są to raczej propozycje twórców, którzy posiadają predyspozycje aby się w niej sprawdzić. Jest to ułatwienie głównie dla początkujących graczy mające pomóc w kilku pierwszy filmach i uchronić przed kompletnie nie trafionymi wyborami.

Bardziej zaawansowani gracze powinni bazować na własnym doświadczeniu i intuicji. Choć być może dla ról mniej znaczących też będą się tą opcją posiłkować (gdy na przykład nie będzie im się chciało spędzać zbyt dużo czas nad wyborem twórców epizodycznych).

Tyle odnośnie Castingu, a tak poza tym to wszystkiego najlepszego w Nowym Roku!

%d bloggers like this: