W kolejnej wersji… Wydarzenia w trakcie produkcji i decyzje producenta

Kolejną, na pierwszy rzut oka drobną modyfikacją, która pojawi się w nowe wersji gry jest zmiana podejścia do oceniania twórców występujących w filmie. Do tej pory wszystkie wyliczenia związane z określeniem jak dobrze poszczególni twórców wykonali swoje zadania (wyliczanie performance’u) były robiony w momencie premiery. Teraz najważniejszy element czyli ocena występu twórców zostanie zrobiona na samym początku produkcji. Ta niewielka zmian i ma jednak ogromne konsekwencja i stwarza zupełnie nowe możliwości. To chyba największa rewolucja w grze od wprowadzenia zapisu stanu gry.

O jakich możliwościach mowa?

Kilkukrotnie spotkałem się z zarzutami, że gracz po rozpoczęciu produkcji ma zbyt mały wpływ na ostateczny efekt filmu. I trudno było z tym polemizować, rzeczywiście tak było. Do tej pory w trakcie produkcji filmu pojawiały się pewne wydarzenia losowe. Miały one jednak dosyć statyczny charakter. Gracz mógł tylko pogodzić się z losem i przyjąć do wiadomości konsekwencje tych wydarzeń (czasami miały one pozytywny, a czasami negatywne efekt dla gracza). Co prawda pojawiło się kilka decyzji, które gracz podejmował w trakcie produkcji jednak ich ilość była niewielka (cenzura).

Otóż od teraz praca producenta będzie bardziej interaktywna ponieważ będzie musiał/miał możliwość reagować na wydarzenia, które zdarzyły się w trakcie produkcji (wydarzenia podczas produkcji). Decyzje te będą miały wpływ nie tylko na ostateczny efekt produkowanego filmu, ale także na całe otoczenie.

Ogólne wydarzenia podczas produkcji będą miały następujący schemat:

 • wyzwalacz (warunek jaki musi zajść aby dana wydarzenie nastąpiło)
 • akcja (co możemy zrobić / jaką decyzję podjąć na dane zdarzenie)
 • zysk (co możemy zyskać dokonując danego wyboru)
 • koszt (z jakim kosztem/ryzykiem musimy się liczyć)

Zdarzenia możemy podzielić na kilka kategorii:

I) Zdarzenie z określonym typem decyzji

 • kiedy możemy poprawić jakiś element lub jemu zapobiec ale będzie to nas kosztowało (np. czas, pieniądze, relacje)
 • zdarzenie w których możemy podjąć pewne ryzyko jednak ich konsekwencje nie są możliwe do przewidzenia (a to czy się powiodą zależy od różnych czynników, częściowo losowych)

II) Zdarzenia związane z:

 • twórcami (performance, relacje)
 • studiem i postprodukcją
 • reklamą i hypem
 • inne

Aby lepiej zobrazować całą koncepcję oto dwa przykłady.

Przykład I

 • Wyzwalacz: Pod koniec produkcji okazuje się, że reżyser wypadł słabo (ocena <3*) (a gracz ma jeszcze jakieś wolne środki)
 • Akcja: Wszystko wskazuje na to, że praca reżysera nie była najlepszy. Czy chcesz nakręcić dodatkowe ujęcia, które pozwolą Ci na większą swobodę podczas montażu?
 • Zysk: jeżeli gracz się zgodzi to występ reżysera zwiększy się o 1*
 • Koszt: wydłużenie czasu produkcji o miesiąc a koszt produkcji wzrasta o 5% budżetu filmu

Przykład IImniej oczywisty (tutaj gracz może zaryzykować ale nie musi)

 • Wyzwalacz: Aktor ma ocenę >1* a mniej 5*
 • Akcja: Zgłosił się do Ciebie aktor X z propozycją, że gdyby mógł nieco więcej improwizować na planie jego występ mógłby być lepszy.
 • Zysk/Koszt (Ryzyko): jeżeli się zgodzisz jego występ może zwiększyć się lub zmniejszyć o 1* (losowo ale zależnie od talentu więc im twórca bardziej utalentowany tym większe prawdopodobieństwo, że się polepszy)

Ponieważ jestem fanem gier z trudnymi wyborami moralnymi (Heavy Rain, Alpha Protocol, Life is Strange) decyzje, które będzie musiał podjąć producent również nie zawsze będą proste i czarno-białe. Często jedna decyzja może mieć pozytywne skutki w jednym aspekcie ale negatywne w innym (np. poprawa relacji z jednym z twórców ale pogorszenie z innym). Będą także decyzje, których skutki trudno przewidzieć (tzn. mogą być one pozytywne bądź negatywne) i to producent musi zdecydować czy chce podjąć dane ryzyko czy nie.

Brzmi ciekawie? Ja czuję się podekscytowany nowymi możliwościami, bo pierwszą testy pokazują, że działa to co najmniej intrygująco :).

Nie da się ukryć, że aby mechanizm wywoływał odpowiedni efekt WOW niezbędne jest posiadanie jak największej ilość różnych takich wydarzeń. Przyznam, że proces ich wymyślania jest dosyć czasochłonny (ja osobiście robiłem reserach dotyczące prawdziwych sytuacji na planach filmowych ale nie trzeba od razu wzorować się na rzeczywistości).

Dlatego mam dla Was propozycję małej zabawy. Podeślijcie mi Wasze pomysły na takie wydarzenia, które mogłyby występować w trakcie gry. Oczywiście najlepiej by było aby dla każdej takiej propozycji określić nie tylko samą akcję ale również wyzwalacz, koszt i zysk (nie jest to jednak niezbędne).

Pewnie nie wszystkie z Waszych pomysłów uda się wcielić w życie (wiem, że macie bujną wyobraźnie, a nie zawsze wszystko da się odwzorować w grze ale być może nawet te idee, które dzisiaj nie są możliwe do zrealizowania zainspirują mnie do wprowadzenia pewnych nowych mechanik lub opcji w przyszłości – tak się już kilkukrotnie zdarzało).

Propozycje możecie zgłaszać w dowolny sposób (pod tym wpisem w komentarzach, na Facebooku / Google+) lub mailem (a nawet na forum ;).

Czekam więc z niecierpliwością na Wasze propozycje.

2 komentarze do “W kolejnej wersji… Wydarzenia w trakcie produkcji i decyzje producenta”

 1. Czy w trakcie gry może zdarzyć się, że wyzwalaczem będzie zmiana reżysera? albo dotrudnienie drugiego? Coraz częściej widzę, że większość produkcji filmowych zawiera dwóch reżyserów, celem polepszenia efektu końcowego może być właśnie dotrudnienie reżysera, może to losowo generować wydłużenie całego procesu produkcyjnego albo właśnie jego zmniejszenie, jak nagrywamy wielki hit przez około 12 miesięcy, to drugi reżyser mógłby to skrócić najlepiej nawet o 2 miesiące mniej, a jakość nie pogorszyłaby się.

  Myślę, że wymiana aktora, albo żądanie podwyżki z faktu, że film na razie wypada znakomicie i wszyscy wierzą w jego sukces, wyzwalaczem może też być prośba o dodatkowe środki na reklamę.
  Najbardziej oczywiste są te zdarzenia, które będą zmieniać relacje twórców. Np.: reżyser mógłby prosić nas o to by jednego z aktorów drugoplanowych uczynić jako pierwszoplanowego albo jako epizodycznego. Można by było w ten sposób stworzyć historię z 3 aktorami pierwszoplanowymi 😛

  kwestia też zmiany zakończenia, to chyba aż prosi się by się pojawiło, tak samo zwiększenie “akcji” albo sexu w filmie czy też humoru, te wartości muszą być zmieniane, może o to prosić w sumie każdy z twórców. Nawet osoba odpowiedzialna za dźwięk by polepszyć dramatyzm mogłaby poprosić o zmianę parametrów.

  • Co do zmiany reżysera to eksperymentuję z taką opcją ale nie wiem czy ostatecznie pojawi się ona w grze (poza tym zmiana reżyser nie będzie wyzwalaczem jeżeli już to akcją, którą można podjąć). Boję się że będzie ona bezsensownie nadużywana. (Dodatkowy problem to fakt, że opcja ta wymaga specjalnego nakładu pracy i nie wiem czy zdążę ją dopracować w wyznaczonym przez siebie terminie). Tak więc zobaczymy co z tego wyniknie…

   Na pewnie nie będzie możliwości zatrudnienia dwóch reżyserów… (ani operatorów, ani kompozytorów) kompletnie nie widzę takiej potrzeby. Sam fakt, że coś występuje “w przyrodzie” nie jest wystarczającym argumentem za tym aby prosić się o kłopoty. Dodatkowy twórcy to wbrew pozorom ogrom pracy. Pomijając już fakt, że nie pasuje to do założeń gry, generuje to mnóstwo problemów na każdym poziomie (koncepcyjnym, implementacyjnym, na testowaniu kończąc) przy czym największy to te z testowaniem i balansem… taka zmiana to tysiące godzin szlifowania algorytmów (a nie mam stworzonego odpowiedniego frameworka testowego aby ten proces jakoś zoptymalizować).

   Nie widzę więc sensownych zysków z takiej funkcjonalności… a tylko problemów mnóstwo… jak oceniać film stworzony przez dwóch reżyserów, jaki procent których umiejętności powinny być brane pod uwagę… jaki będzie “styl” takiej produkcji… no i w końcu jak gracz będzie wiedział, który reżyser odpowiada za co i na co wpłynął…. takich pytań są dziesiątki i z mojej perspektywy nie ma żadnych korzyści w pakowanie się w takie “ekstrawaganckie” funkcje.
   (Inna sprawa że jakoś nie kojarzę aby dwóch reżyserów kiedykolwiek polepszyło ostateczną produkcję – gdzie kucharek sześć… 😉

   O ile zmiana typu ról już jest interesująca (choć tak średnio realistyczna bo w praktyce musiałoby oznaczać przepisanie scenariusza) to na pewno nie będzie zmiany schematu ilości dostępnych ról 1-2-2-3 (patrz akapity wyżej).

   Zmianie parametrów rozważę ale też kłóci się to trochę z ideą “wolnej ręki reżysera”… to on może zmieniać te parametry a nie byle chłystek z ekipy 😉 (no ale pomyślę nad tym).

   Dzięki w każdym razie za propozycje i uwagi.
   Pozdrawiam

Możliwość komentowania została wyłączona.

%d bloggers like this: