W kolejnej wersji… Uniwersa

Kiedy w Biznesie Filmowym pojawiły się sequele część z graczy była nieco rozczarowana, że zabrakło w nich miejsca na uniwersa oraz możliwość robienia crossoverów. Nie umieściłem ich jako typów sequeli ponieważ moim zdaniem jest to nieco inny przypadek. Dodatkowym problemem była logika, która miałaby się za nimi ukrywać, bo w jaki sposób uniwersum miałoby wpływać na zyski filmów? Problemem było rozłożenie akcentów, gdy w produkcji mieszamy np. bohaterów z 4 zupełnie różnych serii, o różnej popularności, bazie fanów etc. Założenie, że zwiększało by to automatycznie bazę fanów jest zbyt proste, bo każdy z graczy robiłby filmy w uniwersum niezależnie od tego czy miałoby to sens czy nie…

Osobiście nie lubię uniwersów filmowych ponieważ jak dla mnie jest to po prostu skok na kasę fanów. Włodarze największych wytwórni żerują na przywiązaniu do marki/uniwersum i bez jakiejkolwiek żenady kręcą kolejne części, których jedynym wyróżnikiem są popularni bohaterowie. Celuj w tym w szczególności uniwersum Marvela (przykład ostatni Thor) oraz uniwersum Gwiezdnych Wojen.

Jednak, gdy po raz kolejny zacząłem zastanawiać się nad tym tematem doszedłem do wniosku, że czasami przydałby się mechanizm w grze, który pozwoli na nadanie pewnego “meta poziomu” do naszych filmów. Kiedy powiązania między produkcjami nie są tak oczywiste jak w przypadku zwykłych sequeli (i ich pochodnych), a pojęcie uniwersum ma rzeczywiście sens. Takim przykładem, który przyszedł mi do głowy był np. Dekalog Kieślowskiego czyli cykl 10 filmów, które powiązane były pewnym tematem przewodnim (i gdzie również niektórzy bohaterowie pojawiają się w kolejnych filmach serii).

Stąd w nowej wersji pojawi się opcja uniwersów. Jak będą one w takim razie działać?

Otóż w trakcie tworzenia scenariusza nowego filmu, gracz może stworzyć nowe uniwersum w jakim dany film ma się rozgrywać. Od tego momentu gracz przy tworzeniu kolejnych scenariuszy (nie koniecznie sequeli) będzie mógł zaznaczyć, że dany film dzieje się w tym samym uniwersum. Co więcej będzie mógł wykorzystać bohaterów, którzy występowali w tym (bądź innym – co umożliwi tworzenie crossoverów) uniwersum. Domyślnie dany bohater będzie skojarzony z oryginalnym aktorem (aczkolwiek nie oznacza to, że automatycznie dany aktor będzie chciał zagrać w tej nowej produkcji – no chyba, że mamy podpisany z nim kontrakt).

Jaki wpływ będą miały uniwersa na inne elementy jak np. zyski danej produkcji? Żaden… nie chce aby ten mechanizm był nadużywany tylko aby zwiększyć szanse filmu na zyski. Natomiast nawiązania do uniwersum mogą pojawić się w recenzjach (choć na razie takich elementów nie jest zbyt wiele).

Jest to ukłon w stronę wszystkich tych, którzy w swojej twórczości producenckiej mają ambitne plany skomplikowanych sag i serii oraz chcą większego zaangażowania w grze.

P.S. Jako że w BF-ie nie przewiduje mechanizmu seriali ten element może co niektórym posłużyć też jako substytut serialowy. Po prostu kolejne filmy z uniwersum mogą oni traktować jako kolejne odcinki serialu.

%d bloggers like this: