Wersja 0.9.5 ta z cheat kodami

Dzisiaj premiera kolejnej wersji gry oznaczona numerkiem 0.9.5. Tym razem nie ma zbyt wiele zupełnie nowych funkcjonalności a raczej szlifowanie i drobne rozszerzenia tego co już w grze istnieje. Zmiany dotyczą w większości detali ale to podobno szczegóły robią różnicę. Zapraszam więc do przyjrzenia się wprowadzonym zmianom i modyfikacjom, których krótki opis znajdziecie w dalszej części wpisu.

Największą nowością jest wyszukiwarka, która oprócz możliwości używania cheat kodów pozwala na wyszukiwanie informacji o filmach i twórcach, udostępnia funkcje specjalne niedostępne z poziomu normalnego interfejsu oraz pozwala na sprawdzenie statystyki dotyczące zestawu twórców. Więcej o tym jak wykorzystać wyszukiwarkę znajdziecie w dedykowanym rozdziale pomocy.

Festiwale

Znaleźli się także tacy którym brakowało corocznych festiwali (do tej pory festiwale dobywały się tylko, gdy co najmniej jeden film gracza był do niego nominowany). Od tej wersji festiwale odbywają się zawsze (przy czym istnieje możliwość nie pokazywania okna wyników festiwalu, gdy nie ma żadnego filmu graczy nominowanych do niego). Wbrew pozorom nie jest to mała zmiana, gdyż wymagała modyfikacji mechaniki gry, przez co teraz może być nieco trudniej zdobyć nagrody (filmy wirtualnych producentów są bowiem lepiej dopasowane do konkretnych festiwali). Zmodyfikowano również algorytmy przyznawania nagród dla najlepszych scenariuszy.

Rozszerzenie relacji

Otrzymałem informacje, że relacje przypadły Wam do gustu i chcieliście aby element ten był rozwijany. Tak więc kilka dodatkowych elementów gry również zależą od naszych relacji z twórcami. Są to m.in.

  • możliwość otrzymania dodatkowego scenariusza od twórcy z którym posiadamy dobre relacje
  • możliwość otrzymania scenariusz kultowego filmu (jeżeli posiadamy dobre relacje z twórcą w nim występującym, a nikt inny nie chciał go wyprodukować)
  • relacje z danym twórcą mają również pewien wpływ na chęć jego wystąpienia w sequelu

Więcej o relacjach przeczytacie w pomocy.

Kultowe filmy

Jeden z wiernych fanów, Sebastian zwrócił mi uwagę na pewną cechę kultowych filmów o której kompletnie nie pomyślałem podczas ich wprowadzania. Otóż okazało się, że funkcja ta działa zbyt dobrze. Otóż kultowe filmy produkowane prze komputerowych graczy sprawiają, że mają za dużą przewagę nad graczami ludźmi, a co ważniejsze zostaje zatracona różnica między ich poziomami trudności. Do tej pory była wyraźna różnica pomiędzy graczem na poziomie amator a zawodowiec. Temu pierwszemu często zdarzały się potknięcia podczas, gdy ten ostatni praktycznie zawsze kończył z nagrodami. Kultowe filmy sprawiły, że nawet amatorzy produkowali ambitne i nagradzane filmy, które nie pasowały do ich „profilu”.

Drugim problemem był fakt, że Waszym zdaniem kultowe filmy pojawiały się zbyt często (komputerowi gracze co chwile produkowali jakich kultowy film).

Postanowiłem więc popracować nad tym elementem. Po pierwsze w tej wersji rodzaj kultowego filmu będzie staranniej dobierany do charakterystyki komputerowego gracza. Amatorzy będą produkowali filmy lżejsze i mniej ambitne podczas, gdy zawodowcy będą w większości przypadków pomijali produkcje komercyjne (oczywiście mogą zdarzyć się jakieś wyjątki od tych reguł ale będą to raczej wyjątki). Dzięki temu zmniejszy się też ilość kultowych filmów produkowanych przez komputerowych graczy. A co ważniejsze będzie można lepiej sterować realizmem właśnie przez dobór typu oraz ilości komputerowych graczy. Im więcej różnorodnych graczy komputerowych dobierzecie sobie do rozgrywki tym większy będzie realizm gry (więcej kultowych filmów będzie się pojawiać) a dobierając komputerowych gracz o różnym poziomie trudności zwiększał się będzie poziom trudności samej gry (z większą ilością różnorodnych filmów będziecie musieli konkurować).

Szczegółowe informacje o kultowych filmach znajdziecie tutaj.

Poprawki scenariuszy

Rozszerzyłem też koncepcję poprawek scenariuszy. Do tej pory polegały one na próbie zwiększenia poziomu scenariusza. W tej wersji pojawią się dwie dodatkowe opcje. Otóż pozbycia się wszystkich animek ze scenariusza oraz pozbycia się wszystkich nie-aktorów (polityków, gwiazd, postaci wirtualnych etc). Myślę, że paru osobom opcja ta przypadnie do gustu. Więcej o poprawkach scenariusza przeczytacie w dedykowanym dziale pomocy.

Interfejs

Cały czas walczę z przystępnością gry dla nowych graczy, aby jak najbardziej pomóc wszystkim rozpoczynającym zabawę z Biznesem Filmowym w tej wersji najważniejsze okna otrzymały tooltipy z elementarną pomocą. Taki podpowiedzi pojawią się po najechaniu myszką na konkretny element interfejsu.

Kolejną drobną ale wydaj mi się istotną zmianą w interfejsie jest informacja o postępie pobierania aktualizacji twórców. Do tej pory przy większych aktualizacjach zestawu można było odnieść wrażenie, że gra zawiesiła się (wyświetlany był komunikat o sprawdzaniu aktualizacji twórcy – w zależności od wielkości aktualizacji, obciążenia serwera oraz prędkości łącza – nawet przez kilka minut). Teraz będziemy wyświetlana informacja o ilości zdjęć, która ma zostać pobrana oraz liczbie już pobranych.

Inne zamiany

Ponieważ animki oraz nie-aktorzy to wyższy poziom abstrakcji w grze, postanowiłem że w przypadku ofert producenta wykonawczego, scenariusze dla graczy na niższych poziomach trudności powinny być pozbawione takich ról. Stąd teraz na poziomie amatora scenariusze oferowane producentom wykonawczym będą ich pozbawione.

W przypadku kręcenia sequela, gdy jakiś twórca nie będzie chciał/mógł wziąć udziału w kontynuacji. Okienko informujące o tym będzie zawierało konkretny powód takiego stanu rzeczy. Dzięki temu gracz będzie wiedział czy dana postać nie chce grać w sequelu czy nie może (aktualnie jest niedostępna). W tym drugiem przypadku można odłożyć produkcję na jakiś czas aż konkretna osoba będzie ponownie dostępna.

I to chyba najważniejsze zmiany i modyfikacje wprowadzone w tej wersji. Choć na pierwszy rzut oka może nie wyglądają ona jakoś spektakularnie myślę, że wielu zaawansowanych graczy je doceni.

Jeszcze jedna uwaga. Biznes Filmowy był do tej pory przechowywany na moim prywatnym koncie Dropboxa… jako, że firma ta zmieniła swoją politykę i nie umożliwia już łatwego udostępniania plików (teraz po kliknięciu na link otwiera się strona z prośbą o logowanie i choć plik wciąż można bez niego pobrać, to jednak nie jest to tak intuicyjne jak wcześniej) postanowiłem, że oficjalne wersje gry będzie aktualnie można pobrać z dedykowanych temu celowi serwisów.

So to portale z grami niezależnymi itcho.io i IndieDB. Strona Pobierz BF2 z której jak zwykle możecie pobrać najnowszą wersję gry zawiera teraz odpowiednie przekierowania. Listę wszystkich zmian jak zwykle w postaci skróconej znajdziecie w historii wersji.

9 komentarzy do wpisu „Wersja 0.9.5 ta z cheat kodami”

  1. Dziękuje za powołanie się akurat na naszą rozmowę i cieszy mnie widok kolejnych zmian i kolejnych ewolucji projektu.
    Bardzo się cieszę, że rozwój idzie w coraz lepszą stronę i mam nadzieję, że będę mógł jeszcze nie raz pomóc na różny sposób!

    Pozdrawiam ciepło i powodzenia w dalszych pracach 😉

Możliwość komentowania jest wyłączona.

%d bloggers like this: