W kolejnej wersji… Kultowe filmy

Aktualnie w Biznesie Filmowym możecie znaleźć kultowych bohaterów czyli znane postacie odgrywane przez konkretnych aktorów w prawdziwych filmach. W kolejnej wersji pora pójść o krok dalej i wprowadzić kultowe filmy. Czym są i jak będą one wyglądać w grze, dowiecie się z dalszej części tego wpisu.

Pewnie zauważyliście, że od pewnego czasu Biznes Filmowy w większym stopniu polega na danych z największej bazy internetowej poświęconej filmowi czyli IMDB. Aktualnie w dużo prostszy sposób można dodawać propozycje własnych twórców w MovieStats, podając jedynie link do profilu danego twórcy w tym serwisie. Jest to możliwe dzięki pojawieniu się API (interfejs programistyczny) umożliwiającemu w prost sposób pobierania stamtąd informacji.

API to pozwala również pobierać informacje o filmach. Jako, że baza twórców dostępnych w grze jest już całkiem duża, postanowiłem spróbować odwzorować prawdziwe filmy w rzeczywistości Biznesu Filmowego. Nie było to takie trywialne, gdyż w IMDB znajdziemy tylko kilka suchych faktów na temat danej produkcji (tytuł, data premiery, gatunki, kategoria wiekowa i obsada), które trzeba było jako przekształcić w informacje niezbędne do stworzenia scenariusza, a następnie filmu w samej grze (gdzie np. gatunek, musi być precyzyjnie określony i niekoniecznie jednoznacznie odpowiadający temu, który jest dostępny w IMDB, należy też jawnie określić ilość przemocy/humoru/seksu, target produkcji czy choćby zastosowane studio, efekty specjalne czy ilość reklamy). Samych problemów przy tym mapowaniu rzeczywistości do realiów gry trochę się znalazło i być może napiszę o nich nieco więcej przy okazji kolejnego wpisy z cyklu Director’s Cut, który pojawi się na moim prywatnym blogu tuż przed premierą nowej wersji.

Koniec końców w grze dostępnych będzie około 1000 znanych i/bądź kultowych filmów, które od czasu do czasu będą produkowane przez komputerowych graczy. Aby nie zanudzić Was tylko znanymi tytułami, gra oczywiście będzie losowa je dobierać, uwzględniając jednak prawdziwy czas ich premiery) (w każdej rozgrywce będzie to unikalny zestaw tytułów). Kultowe filmy będą przeplatane z tymi czysto fikcyjnymi, produkowanymi przez komputerowych graczy na podstawie ich własnych scenariuszy.

Pomimo bardzo rozbudowanej bazy twórców dostępnych w grze, oczywiście nie wszyscy aktorzy, którzy pojawiali się w tych kultowych produkcjach są w niej obecni. W takiej sytuacji twórca którego brakuj będzie zastępowany jakimś innym. Jako, że w informacjach pobranych z IMDB są dane o obsadzie jedynie w formie nazwisk i nie jest znana płeć odtwarzanej postaci, może się zdarzyć, że postać kobieca zostanie zastąpione przez mężczyznę i vice versa.

Tutaj przykład braku w bazie gry aktorki odtwarzającej rolę Meliny. Jak widzicie gra (producent) wybrał inną dostępną aktorkę (a obok imienia odgrywanej postaci, w nawiasach macie podane, kto tą postać odgrywał w oryginalnym filmie – tutaj niejaka Rachel Ticotin).

Na początku wspominałem Wam o kultowych bohaterach, tu właśnie ta opcja pokazuje swój prawdziwy pazur ponieważ w informacjach z IMDB jest podana postać odgrywana przez danego aktora, tak więc jeżeli dany twórca posiada odpowiadającego mu kultowego bohatera, jego zdjęcie pochodzące z tego filmu automatycznie pojawi się w tej produkcji. Dzięki temu, kultowe filmy jeszcze bardziej będą się wyróżniać od standardowych produkcji.

Od razu ostrzegam, że gra póki co nie preferuje w jakiś specjalny sposób kultowych filmów, dając im jakieś ekstra bonusy i sprawiając, że filmy te będą równie kultowe w grze co w rzeczywistości. Dlatego też pewnie często będą się pojawiać sytuacje, gdy oryginalne Gwiezdne Wojny zostaną ocenione w grze jako gniot z mało widowiskowymi efektami specjalnymi ;). Mam nadzieję, że puryści historii kina i odwzorowania rzeczywistości oraz fani danych produkcji nie poczują się za bardzo zdegustowani tym faktem i nie popsuje im to immersji z gry. Gdyby tak się działo dajcie znać możemy podyskutować czy będzie trzeba jakoś temu zaradzić.

Ostatnią kwestią, co do której działania nie jestem pewny to jest sposób finansowania takich filmów. Produkcje te ze względu na swój status najczęściej zawierały twórców, którzy są w grze popularni, a przez co drodzy. Stąd też koszty produkcji tych filmów będą dosyć wysokie, a na dodatek wcale nie gwarantują przynoszenia zysków (szczególnie, gdy zostaną słabo ocenione). Dlatego też aby nie doprowadzić do szybkiego bankructwa waszych wirtualnych przeciwników, póki co gracze komputerowi nie inwestują swoich pieniędzy w kultowe filmy. Na razie dostają je w prezencie. Zastanawiam się natomiast nad wykorzystaniem opcji produkcji z inwestorem również w tym przypadku (na razie jest ona dostępna wyłącznie dla “ludzkich” graczy). Oznaczałoby to, że komputerowy gracz dostawał by tylko taki % z zysku ile byłby w stanie sam wnieść ze swoich środków. Tutaj eksperymenty wciąż trwają.

Aby wyróżnić jakoś kultowe filmy od tych bardziej zwyczajnych, podczas premiery (oraz w innych oknach ze szczegółowymi informacjami o nich) będą one oznaczane innym kolorem belki tytułowej (pomarańczowym – jak widzicie na przykładowych zrzutach ekranu). 

Mam nadzieję, że idea kolejnego smaczku w grze przypadnie Wam do gustu. Dajcie znać co o niej sądzicie i czy macie jakieś inne pomysły związane z tą opcją.

2 komentarze do “W kolejnej wersji… Kultowe filmy”

Możliwość komentowania została wyłączona.

%d bloggers like this: