W kolejnej wersji… Motywy i tagi

Dzisiaj o najbardziej zaawansowanej mechanice, która zostanie wprowadzona w edycji 2019 Biznesu Filmowego czyli coś co nazwałem roboczo: motywy i tag.

Świat growego Biznesu Filmowego operuje na pewnym poziomie abstrakcji. Scenariusze i filmy tworzone w grze bazują na nieuniknionej umowności (co jest jak najbardziej zamierzone). Gracz może wybrać konkretny gatunek, a także manipulując parametrami i obsadą stworzyć pewną liczbę podgatunków. Gra jednak nie oferuje możliwości określenia konkretnej tematyki produkcji. Co prawda w scenariuszu istnieje opcja wpisania własnej fabuły jednak nie jest ona znacząca w kontekście samej mechaniki gry.

Motywy i Tagi to zmienią. Otóż w kolejnej wersji tworząc scenariusz gracz będzie miał możliwość określenia bardziej szczegółowo tematyki filmu, a co najważniejsze będzie miało to swoje konsekwencje w świecie gry.

Sama idea motywów istniała na mojej liście todo gry od dosyć dawna. Z jednej strony pojawiała się w Waszych pomysłach z drugiej była proponowana przez Jacka Wesołowskiego (autora książki Level Design dla początkujących) (nie była to sugestia wprost ale jeden z pomysłów, który wymagał takiej mechaniki).

Osobiście jednak przez długi czas uważałem tę mechanikę za dość karkołomną do zaimplementowania przy moich dosyć ograniczonych możliwościach osobo/godzinowych. Zdecydowałem się jednak podjąć to wyzwanie i przystąpić do projektowania tego pomysłu. I tuta pojawiło się pytaniem w jaki sposób podejść do rozwiązania tego problemu?

Najprostszym sposobem jego realizacji było oczywiście danie graczowi z góry określonej listy motywów, które gracz może wykorzystać w swojej produkcji. Takie rozwiązanie jest dosyć proste w implementacji, a jednocześnie daje pełną kontrolę nad semantyką (znaczeniem) konkretnych motywów. Dzięki temu można tworzyć pewne założenia i bardziej skomplikowane algorytmy na nich bazujące. Jednak jak wiecie osobiście bardzo cenię kreatywność i swobodę stąd chciałem aby gracz sam mógł zdefiniować tematykę filmu niezależnie od tego co ja mu zaproponuje (na pewno macie pomysły, które mi, ani nikomu innemu nie przyszły do głowy). Niestety taka zupełna dowolność, to z kolei problem z całkowitym brakiem kontroli nad znaczeniem tego co dany gracz wpisze, a także nie możliwości tworzenia jakichś bardziej skomplikowanych zależności semantycznych.

Dlatego dosyć długo zastanawiałem się, który z powyższych sposób realizacji wybrać i ostatecznie zdecydowałem się na… hybrydę tych dwóch pomysłów. Oto jak będą wyglądać motywy w pierwszej próbie implementacji.

W trakcie tworzenia własnego scenariusza gracz będzie miał do dyspozycji listę motywów, które będzie mógł w nim wykorzystać. Oprócz motywów wbudowanych, gracz będzie jednak miał możliwość wpisania własnych, o ile nie znajdzie takiego, który zaspokajał by jego potrzeby. Aby jednak takie motywy wpisane przez gracza miały jakąś semantykę, każdy z nich zostały przyporządkowane do jednego z bardziej ogólnych typów. Oto kilka przykładowych typów motywów z których gracz będzie mógł skorzystać przy tworzeniu scenariusza.

 • czas – określenie czasu kiedy dzieje się akcja (np. XV wiek, romantyzm, lata 40 XX wieku, jeden dzień)
 • miejsce – określenie miejsca, gdzie dzieje się akcja (Polska, Wrocław, biuro, wyspa)
 • ogólne – ogólna tematyka filmu, którą można wykorzystać w każdym gatunku
 • gatunek – tematyka filmu dostępna dla filmów tylko z konkretnego gatunku
 • sport – motywy związane ze sportem
 • sztuka – motywy związane ze sztuką

Gracz może korzystać z dowolnej ilości tagów z danego typu. Czyli jako czas np. określić współczesność oraz XIX wiek. Czy to ma sens? Oczywiście, oznacza to, że akcja dzieje się w różnych okresach (przykładem takiego filmu jest np. Powrót do Przyszłości).

Ograniczona jest natomiast całkowita liczba motywów, które gracz może dodać do swojego scenariusza. Na początku jest to 4. Liczba to może zostać zwiększona w trakcie gry kiedy gracz nabierze doświadczenie. Np. stworzy 3 scenariuszy na poziomie A z gatunku X. Albo wyprodukuje 5 filmów o ocenie co najmniej 3.

Nie wiem jeszcze jaka będzie maksymalna liczba motywów którą będzie mógł gracz odblokować, aby wykorzystać jest w scenariuszu ale pewnie będzie to liczba w okolicach 10-12.

Popularne i modne motywy

Oczywiście pewne motywy mogą być bardziej pożądane przez publiczność a inne mniej. Dlatego planuje wprowadzić rozróżnienie na motywy popularne i modne.

Motywy popularne to takie, które aktualnie najczęściej pojawiają się w produkcjach będących w Box Officie. Natomiast motywy modne (trendy) to te, na które publiczność chciałaby pójść do kina. O obydwu typach tych motywów dowiecie się z plotek. Domyślam się, że najchętniej byście tworzyli film z modnymi motywami. Problem jest taki, że mody jak to mody szybko się zmieniają, stąd cały proces produkcyjny od stworzenia scenariusza do zakończenie produkcji filmu może być tak długi, że dany motyw przestanie być modny.

Natomiast jeżeli uda Wam się wstrzelić w taki modny motyw możecie liczyć na dodatkowe zyski.

Mechanizm ten może też nieźle odwzorowywać wysyp podróbek głośnych filmów jak np. Titanica w okolicach jego premiery. Często bowiem mało ambitni producenci tworzą naprędce film niskiej jakości ale dla laika łatwy do pomylenia z jakimś wielkim hitem. Film taki musi być zrobiony na szybko aby moda nie minęła więc najczęściej jest słabej jakości.

Motywy a twórcy

Oczywiście także twórcy mogą mieć swoje ulubione motywy czyli produkcje w których chciałyby wziąć udział o ile poruszają one konkretną tematykę. O tym, że jakiś twórca chciałby zagrać w filmie o konkretnym motywie dowiecie się… jak zwykle z plotek.

Jeżeli będziecie mieć scenariusz z motywem interesującym dla konkretnego twórcy to może się on do Was zgłosić z propozycją współpracy. Wówczas możecie wstępnie obiecać mu tą rolę (ze swej strony twórca wtedy obieca zejść ze swojej gaży), a dodatkowo nie będzie miał obiekcji przed wystąpieniem w danym filmie ze względu na nieodpowiedni scenariusz czy postać niedoświadczonego producenta (czyli może się zdarzyć, że przyjdzie do Was twórca, którego normalnie byście nie zatrudnili ze względu na brak jego chęci do współpracy lub zbyt wysoką cenę).

Twórca taki może się do Was zgłosić również w momencie rozpoczęcia produkcji i zaproponować swój udział w danym filmie zamiast już wybranego twórcy.

Oczywiście ulubione tematy twórców również będą się zmieniać w czasie.

Motywy a wydarzenia producenckie

Nowa mechanika to możliwość wprowadzenie nowych wydarzeń, które pojawią się w trakcie produkcji. Jednym z nich będzie np. prośba jakiegoś twórcy o dodanie/zmianę jakiegoś motywu w filmie (najprawdopodobniej na ulubiony przez danego twórcę).

Motywy a festiwale

Nie planuję aby motywy miały duży wpływ na nagrody. Jednak będą one uwzględnione w dwóch kategoriach:  najlepszym scenariuszu, a także przy najlepszym filmie. Dodatkowo rozważam opcję, że jeżeli jakiś film zdobędzie Oscara (w kategorii najlepszy film) to jeden z tematów danego filmu może stać się trendy.

Informacje statystyczne o motywach

Zapewne pierwszy zestaw motywów dostarczonych razem z grą doczeka się sporej ilości uwag i komentarzy. Dlatego planuję zaimplementować w grze prostą telemetrię przesyłającą statystyki użycia poszczególnych motywów. Dotyczy to motywów wbudowanych (jak często korzystaliście z konkretnego z nich), a także nowych, którzy sami dodacie w trakcie gry. Przez to będę miał możliwość sprawdzenia jakich motywów oczekujecie i rozszerzał grę o te najciekawsze i najczęściej dodawane.

Tagi

Wiecie już czym są motywy ale czym w takim wypadku są tagi? Przyznam, że roboczą nazwą dla motywów były tagi. Jednak postanowiłem rozróżnić motywy wybierane przez gracza od tagów którymi może zostać opisany film. Bo oprócz motywów w scenariuszu również film może zostać otagowany. Tagowanie wykonywane jest automatycznie przez grę i może nastąpić w różnych momentach życia filmu. W trakcie rozpoczęcia lub trwania produkcji, w momencie premiery a nawet i po niej.

Jaki miałoby to zastosowanie? Otóż załóżmy, że gracz w trakcie produkcji filmu spotkał się z wydarzeniem producenckim, gdzie to pewna firma zaproponowała mu umieszczenie w filmie reklamy ich produktu (product placement). Jeżeli gracz zgodził się na to wówczas taki film otrzyma dodatkowy tag “product placement”.

Daje to dodatkowe możliwość np. filmy z tagiem product placement zmniejszają hype produkcji lub sprawiają, że mnie ludzi pójdzie na film. To jest tylko przykład, bo dzięki temu mechanizmowi można będzie dodawać tagi jak np (nie koniecznie akurat te znajdą się w grze).

 • nagradzany (jeżeli film zdobył jakąś nagrodę)
 • 3D (jeżeli taka technologia zostanie w nim użyta – to tylko przykład na razie nie ma planów na 3D ;))
 • guilty pleasures (np. filmy o słabej ocenia, który przyniósł zyski bo lubi go publiczność)
 • black and white (nazwa filtra użyta przez gracza)
 • postprodukcja (film wykorzystywał postprodukcję)
 • film kultowy (trzeba by znaleźć jakąś definicję dla niego – jak macie jakieś pomysły to chętnie wysłucham)

W pierwszej wersji mechanika ta nie będzie zbyt intensywnie używana ale być może pojawi się kilka przykładowych tagów dla zilustrowania konceptu. A później to już liczę na Wasze pomysły i inwencję… 😉

Podsumowanie

Motywy i tagi  z jednej strony są pomysłem z ogromnym potencjałem, z drugiej istnieje spore niebezpieczeństwo, że cała mechanika stanie się przekombinowana lub nieczytelna dla gracza. Stąd to co pojawi się w premierowej edycji 2019 będzie implementacją bazową pewnego konceptu, który zapewne w kolejnych aktualizacja będzie rozwijany. Sam mam jeszcze kilka pomysłów na wykorzystanie mechaniki motywów i tagów. To jak bardzo i w którym kierunku pójdzie ten rozwój w dużej mierze będzie zależało od Was, a konkretnie od tego jak bardzo spodoba się Wam ten pomysł i jakie komentarze i uwagi od Was otrzymam. Przyznam, że już z niecierpliwością nie mogę się doczekać jak to będzie się sprawdzało w praktyce oraz Waszych reakcji.

Mam nadzieję. że jesteście równie podekscytowani co ja!

2 komentarze do “W kolejnej wersji… Motywy i tagi”

Możliwość komentowania została wyłączona.

%d bloggers like this: