Festiwale

> Pomoc > Przebieg gry

W świecie Biznesu Filmowego najlepsze filmy mogą rywalizować o nagrody na kilku festiwalach filmowych. Nominacje i nagrody otrzymane na festiwalach, oprócz prestiżu dla producenta i twórców, przynoszą również wymierne korzyści w postaci większego zainteresowania widzów, a co za tym idzie większych zysków generowanych przez filmy.

W grze dostępnych jest kilka festiwali. Każdy z nich posiada pewne unikalne elementy, które wyróżniają go spośród pozostałych.

Festiwale można podzielić według kilku kryteriów:

 • wymagające zgłoszenia do festiwalu przez gracza lub nie (automatycznie zgłaszane)
 • festiwale komercyjne i niezależne
 • dla najlepszych lub najgorszych filmów

Aby ubiegać się o nagrody na danym festiwalu konkretna produkcja musi zostać do niego zgłoszona. Do wybranych festiwali następuje to automatycznie, do pozostałych musi zrobić to gracz. Zgłoszenie filmu przez gracza wiąże się z dodatkowymi kosztami promocyjnymi. Ich wielkość zależy od popularności i prestiżu danego festiwalu. Jeżeli film spełnia kryteria festiwalowe najpierw otrzymuje nominację. Dopiero później ze zbioru nominowanych filmów wybierany jest zwycięzca.

Festiwale dostępne w BF2

W Biznesie Filmowym 2 dostępne są następujące festiwale:

Nazwa Nagroda Typ Opis
Nagroda Amerykańskiej Akademii Filmowej Oscar Komercyjny Nagroda Akademii Filmowej powszechnie znana jako Oscar (ang. Oscar lub Academy Award) doroczna nagroda przyznawana przez Amerykańską Akademię Sztuki i Wiedzy Filmowej (Academy of Motion Pictures Arts and Science) w dziedzinie filmu. Dotyczy głównie kinematografii amerykańskiej.
Cannes Grand Prix Komercyjny Najważniejszy europejski festiwal filmowy. Odbywa się co roku w lipcu w Cannes (Francja). Cieszy się bardzo dużym prestiżem w branży. Promuje kino europejskie i artystyczne.
Sundance Film Festival Sundance Niezależny Najważniejszy na świecie festiwal filmów niezależnych. Odbywa się co roku w styczniu w Sundance. Cieszy się dużym prestiżem w środowisku twórców niezależnych. Dla wielu laureatów stał się przepustką do kariery światowej. Promuje młodych nie znanych szerszej publiczności twórców (o stosunkowo małej popularności).
Warszawski Międzynarodowy Festiwal Filmowy Nagroda Publiczności Komercyjny Warszawski Międzynarodowy Festiwal Filmowy (ang. Warsaw International FilmFest, dawniej Warszawski Tydzień Filmowy, Warszawski Festiwal Filmowy) – doroczny festiwal filmowy odbywajšcy się na początku października w Warszawie. Prezentuje nowe filmy kina światowego, europejskiego i polskiego. W trakcie festiwalu odbywa się plebiscyt publiczności.
Nagroda Dla Najgorszych Filmów i Twórców Złota Malina Komercyjny Złota Malina (ang. Golden Raspberry) nagroda przyznawana najgorszym filmom i filmowcom. (przeciwieństwo Oscara). Organizatorem tego przedsięwzięcia jest krytyk filmowy John J.B. Wilson. Statuetka Złotej Maliny wykonana jest z plastiku, pomalowanego złotą farbą i okręconego taśmą filmową super-8. Za podstawkę służy pudełko po mrożonej herbacie. Na podstawce umocowana jest malina wielkości piłeczki golfowej. Wartość rynkowa statuetki szacowana jest na cztery dolary i dziewięćdziesiąt siedem centów. Złośliwi twierdzą, że wartość statuetek rośnie, ponieważ coraz trudniej jest zdobyć taśmę super-8. Nagrody przyznawane są na dwadzieścia cztery godziny przed rozdaniem Oscarów.
Nowe Horyzonty Nagroda Publiczności Niezależny Era Nowe Horyzonty lub też Nowe Horyzonty festiwal filmowy odbywający się co roku w we Wrocławiu. Głównym założeniem festiwalu jest prezentacja kina artystycznego, niekonwencjonalnego i bezkompromisowego. Program układany jest z myślą o publiczności wymagającej i szukającej w sztuce nowych doświadczeń i przeżyć, oczekującej od twórców własnego, oryginalnego języka. “); Pomysłodawcą festiwalu był Roman Gutek, a organizacją zajmuje się firma Gutek Film oraz stowarzyszenie Nowe Horyzonty.

Parametry festiwali

Każdy festiwal charakteryzuje się następującymi parametrami:

 • czas – konkretny miesiąc w trakcie roku kiedy przyznawane są nagrody
 • prestiż – wpływa na ilość punktów prestiżu otrzymywanych przez gracza po zdobyciu nominacji/nagrody na danym festiwalu
 • popularność – wpływa na ilość widowni, która chce obejrzeć film po zdobyciu nominacji/nagrody
 • koszty promocyjne – koszty, które trzeba ponieść podczas zgłaszania filmu do festiwalu
 • poziom od którego jest dostępny dla gracza
 • kategorie w jakich przyznawane są nagrody
 • kryteria jakie musi spełniać film, aby być nominowanym

Kategorie

Każdy festiwal przyznaje nagrody w różnych kategoriach. Oto zestawienie kategorii w jakich poszczególne festiwale przyznają nagrody.

Festiwal Najlepszy film Najlepszy aktor/ Najlepszy aktor drugoplanowy Najlepsza aktorka/ Najlepsza aktorka drugoplanowa Najlepsza reżyseria Najlepsze efekty specjalne Najlepsze zdjęcia Najlepsza muzyka Najlepszy scenariusz
Oscar + +/+ +/+ + + + + +
Cannes + +/+ +/+ + + + +
Sundance + +/ – +/ – + +
WMFF +
Złota malina* + +/- +/ – + + + +
NH +

* W przypadku festiwalu Złota Malina nagrody dotyczą najgorszych dokonań w danej kategorii.

Nagrody i nominacje

Następujące elementy są brane pod uwagę podczas nominacji oraz przyznawania nagród na festiwalach.

Dodatkowo w przypadku wybranych festiwali/nagród następujące parametry mogą być brane pod uwagę.

 • popularność i talent twórców
 • studio
 • parametry scenariusza

Wpływ na inne elementy gry

Zdobycie nominacje lub nagrody wpływa na następujące elementy:

 • Prestiż producenta.
 • Popularność filmu (jego większe zyski)
 • Popularność twórców (a poprzez popularność również na ich cenę)
 • Talent twórców

Stopień wpływu zależy od prestiżu i popularności danego festiwalu oraz charakteru wyróżnienia (nominacja/nagroda).

Zestawianie dostępnych festiwali

Poniższa tabela prezentuje zestawienie festiwali dostępnych w grze.

Festiwal

Czas (miesiąc)

Prestiż

Popularność Koszty promocyjne Dostępny od poziomu Krótka charakterystyka
Oskar marzec **** ***** 2 500 000 Amator Błyski, flesze i blichtr hollywoodzki. Preferowane superprodukcje.
Cannes lipiec ***** **** 1 000 000 Absolwent Promuje kino europejskie i artystyczne.
Sundance styczeń *** *** 10 000 Amator Promuje młodych nie znanych szerszej publiczności twórców .
WFF październik * * 100 000 Absolwent Prezentuje nowe filmy kina światowego, europejskiego i polskiego.
Złota malina luty **** Amator Festiwal dla najgorszych filmów i twórców.
NH sierpień ** * Zawodowiec Głównym założeniem festiwalu jest prezentacja kina artystycznego, niekonwencjonalnego i bezkompromisowego.

> Pomoc > Przebieg gry

%d bloggers like this: