W kolejnej wersji: Cheat code zmniejszający losowość

Całkiem niedawno na Discordzie pojawiła się, po raz kolejny, dyskusja na temat losowości w Biznesie Filmowym. A konkretnie niektórzy gracze mają problem z ogólnymi założeniami gry dotyczącymi całkowitej losowości jeżeli chodzi o ocenę występów twórców w filmie. Nie chce po raz kolejny rozwijać tego tematu (jako, że poruszałem go w manifeście gry Biznes Filmowy dla początkujących), gdyż uważam go za główną mechanikę gry, która sprawia że Biznes Filmowy jest produkcją unikalną i ma swój charakter. 

Postanowiłem jednak dać niedowiarkom możliwość eksperymentowania z tą losowością i samemu przekonać się dlaczego wyłączenie tego elementu negatywnie wpłynie na długofalową rozgrywkę.

Otóż w Edycji 2022 darczyńcy otrzymają nowy cheat code “I do not understand art”, który zmieni jeden z kluczowych algorytmów gry wpływający właśnie na losowość.

Image by Erik Stein from Pixabay

Jak to działa

Aktualnie w momencie rozpoczęcia produkcji filmu gra losuje wstępną ocenę każdego z twórców uczestniczących w danej produkcji. I tak manifestowana jest ona oceną gwiazdkową od 1 do 5 dla każdego twórcy. 

Użycie tego cheat kodu sprawi, że zamiast losowania, domyślną oceną każdego twórcy zawsze będzie 3*.

Oczywiście w trakcie trwania produkcji filmu, na skutek wystąpienia różnych zdarzeń losowych oraz konkretnych decyzji producenta, wartości te, dla konkretnego twórcy, mogą się zmienić. 

 

Dlaczego ten cheat code dostępny jest tylko dla darczyńców?

Losowość jest wbudowana we wszystkie mechaniki gry i taka modyfikacja w jednym miejscu “psuje” moją koncepcję Biznesu Filmowego. Nie chce aby gracze, którzy po raz pierwszy stykają się z grą mieli możliwość grania w jej “popsutą” wersję. Dodatkowo zmiana tego zachowania będzie miała wiele efektów ubocznych sprawiających, że część innych mechanik przestanie działać tak jak powinna (ale o tym więcej poniżej)

 

Jakie ma konsekwencje użycie cheat code’u

Po użyciu tego cheat codeu wyłączone zostaną trofea, zapis danych do profilu oraz eksportu filmów do MovieStats po zakończeniu rozgrywki.

 

Dlaczego NIE polecam używania tego cheat code

Cheat code ten zmienia zachowanie tylko w jednym miejscu i sprawia, że cała koncepcja gry przestaje być spójna, co można zaobserwować w wielu innych miejscach rozgrywki. Oto niektóre z przykładów, gdzie gra przestanie działać jak należy:

 • ostateczna ocena twórców najczęściej będzie wynosiła 3*
 • bardzo rzadko będą występować oceny skrajne 1* lub 5* 
  • recenzje opisowe będą zdecydowanie mniej różnorodne
  • nie wszystkie zdarzenia losowe / wydarzenia w trakcie produkcji będa miały miejsce
  • trudniej będzie zdobyć przez twórców nagrody na festiwalach (gdyż przyznawane są one dla twórców o skrajnych ocenach)
 • balans gry będzie zaburzony
 • oceny filmów będą zdecydowanie bardziej jednolite
 • gra będzie zdecydowanie bardziej monotonna
 • mało wyrafinowane strategie będą bardzo skuteczne
 • i za pewne wiele innych… których nawet ja nie jestem w tej chwili przewidzieć

Jak więc widzicie jest to bardzo eksperymentalny “cheat kody” którego użycia NIE polecam no ale jeżeli ktoś chce się o tym przekonać na własnej skórze to otrzyma możliwość sprawdzenia tego jak gra będzie się zachowywać w mniej losowych warunkach.

%d bloggers like this: