W kolejnej wersji… Analiza filmów

Biznes Filmowy to wbrew pozorom dość skomplikowana gra mająca mnóstwo smaczków i niuansów, które trudno w kilku zdaniach wytłumaczyć, co sprawia, że szczególnie początkujący graczy mogą mieć problemy ze zrozumieniem zależności prowadzących do uzyskania odpowiednich rezultatów.

Stąd w nowej wersji pojawia się opcja pozwalająca analizować wyprodukowane przez Was filmy… skąd pojawił się ten pomysł i jak taka analiza będzie wyglądała w praktyce dowiecie się z poniższego wpisu.

Jakiś czas temu w grze pojawił się mechanizm oznaczania filmów reakcjami. W skrócie reakcje  umożliwiają z jednej strony na pochwalenie się swoimi ciekawymi produkcjami, z drugiej zgłoszenie ogólny wątpliwości dotyczących algorytmów zysków, oceny samych filmów bądź ich recenzji. Ostatnio użytkownik vashpl oznaczył jeden ze swoich filmów reakcją sugerującą, że coś jest z nim nie tak. Po oznaczeniu reakcją film taki jest eksportowany do MovieStats dzięki czemu mogę go później przeanalizować. Po zajrzenie do szczegółów tej produkcji na pierwszy rzut oka wszystko wyglądało jednak w porządku.

Film miał 4* i sensowną recenzję… dopiero po dłuższej chwili zauważyłem, że film pomimo dobrej oceny przyniósł straty. Zapewne ten fakt był dla użytkownika nie zrozumiały. Gdy jednak rzuciłem okiem na jego podstawowe parametry finansowe wszystko, przynajmniej dla mnie, stało się jasne. Otóż vashpl wydał na niego ponad 90 mln. Natomiast zapomniał o jego reklamie, bo na ten cel przeznaczył niecałe  3 mln.

Brak odpowiedniej reklamy dla kontynuacji filmu przy takim budżecie to duża szansa na problemy z uzyskanie zysku z takiej produkcji. MovieStats pozwala na zajrzenie do szczegółowych informacji o filmie (dla Donatorów).

Dla każdego doświadczonego gracza jest oczywiste, że proste założenia “wydaję dziesiątki milionów na film, a on przynosi jeszcze więcej dziesiątek milionów” w BFie po prostu nie działa. Taki film nie mógł przynieść zysków… bo był po prostu za drogi. A brak reklamy tylko pogarszał całą sytuację (szczególnie że był to sequel). Jednak jak się okazuje nawet taka, na pierwszy rzut oka oczywista, zależność nie jest taka oczywista dla początkujących graczy.

Gdyby vashpl wysłał do mnie zapytanie dlaczego ten film nie przyniósł zysków szybko by otrzymał odpowiednie wyjaśnienie. Takie to proste i oczywiste… Czy aby na pewno? Po chwili zastanowienie wyszło, że nie… przecież to nie jest rozwiązanie aby z każdą wątpliwą pisać maila do autora gry… Choć bardzo lubię prowadzić długie dysputy z graczami to pewnie w końcu bym się nie wygrzebał ze stosu maila początkujących graczy…

Cała ta historia sprawiła, że zacząłem się zastanawiać jak rozwiązać podobne przypadki. Rozwiązanie nasunęło się samo. Potrzebny Wam lokalny “Tomiga”, którego zawsze mielibyście pod ręką… Niewykonalne? Przecież nie muszę się klonować, bo takich lokalnych ekspertów macie już pod ręką… tak są to asystenci, którzy takie oczywiste przypadki mogliby Wam tłumaczyć. Stąd pojawił się pomysł wbudowanie w grę prostego systemu eksperckiego, który pozwoliłby na “elementarną (tak Watsonie 😉  analizę” wyprodukowanych przez Was filmów.

Jak miałoby to działać. Otóż posiadając asystenta dostaniecie do dyspozycji nową opcję: Analiza filmu.

Opcja ta będzie wykorzystywana na trzy różne sposoby:

  • od czasu do czasu Wasz asystent będzie robił analizę losowego z Waszych filmów (będzie to pokazywane na podobnej zasadzie jak wskazówki),
  • w menu asystenta, obok kontraktów, pojawi się opcja Analiza filmu (również losowego)
  • w oknie O filmach, będziecie mogli samodzielnie przeanalizować dowolny film wybierając taką opcje z menu kontekstowego (prawy klawisz myszy)

Co więcej analiza filmu będzie może przynieść różne wyniki zależnie od fazy cyklu życia danej produkcji. I tak będą trzy takie fazy:

  • czas produkcji filmu
  • moment od premiery kiedy film przynosi zyski
  • moment po premierze gdy film już nie przynosi dalszych zysków (czyli znamy już jego ostateczny zysk – wiemy więc czy zwrócił się czy nie)

Oczywiście najbardziej zaawansowana będzie analiza w ostatniej fazie. Analiza filmu ma na celu przede wszystkim wyjaśniać Wam skrajne przypadki. Czyli sytuacje gdy film otrzymał mniej niż 3 gwiazdki, nie zwrócił się pomimo dobrej oceny lub wręcz przeciwnie, gdy przyniósł zyski pomimo, że recenzja krytyków wcale na to nie wskazywała. Tak więc jeżeli będziecie próbowali analizować filmy, które miały dobre oceny i przyniosły ogromne zyski… to pewnie niewiele ciekawego z tej analizy się dowiecie ;).

Mam nadzieje, że opcja ta pozwoli lepiej zapoznać się z tajnikami gry i zrozumieć jej mechanikę oraz zależności między różnymi elementami szczególnie początkującym graczom. Jeżeli system się sprawdzić to być może w przyszłości będzie można go jakoś bardziej rozbudować.

A wy macie jakieś konkretne przypadki, które wzbudziły Wasze wątpliwości lub zaskoczyły i które można by uwzględnić w takiej analizie?

Dajcie znać w komentarzach.

%d bloggers like this: