W kolejnej wersji… Zmiany w trybach gry

Jeden z moich wykładowców z przedmiotu Interakcja Człowiek-Komputer zapytał nas kiedyś ile aplikacja powinna mieć trybów?… Poprawną odpowiedzią była… 1. Jasno z tego wynika, że Biznes Filmowy jest źle zaprojektowaną aplikacją posiadającą 4 tryby gry. Niestety życie nie jest proste i różni użytkownicy mają różne potrzeby oraz preferencje stąd liczba trybów gry w Biznesie Filmowym będzie większa niż 1… Jednak obserwacja zachowań graczy uzmysłowiła mi, że są potrzebne pewne zmiany w tym obszarze.

Cóż takiego się stało? Otóż to co bardzo intrygowało mnie w zachowaniach graczy to fakt, że bardzo wielu z początkujących producentów filmowych rozpoczyna grę od Trybu Kariery… Tryb ten jasno jest opisany jako najtrudniejszy tryb w grze, który nie jest zalecany dla początkujących graczy… Mimo wyskakujących ostrzeżeń i dużych, czerwonych gwiazdek wielu początkujących graczy z uporem maniaka rozpoczynała swoją przygodę z Biznesem Filmowy właśnie  od tego trybu. Oczywiście ich przygoda w tym trybie była bardzo krótka, bo zaraz po pierwszym lub drugim filmie bankrutują. Można powiedzieć, że są sobie sami winni ale jako, że użytkownik (gracz) nigdy się nie myli oznacza to, że aktualny tryb kariery wymaga usprawnień i trzeba coś z nim zrobić. (Szczególnie, że wielu graczy, po tak traumatycznym doświadczeniu nie jest zainteresowana w dalszym poznawaniu gry).

Dlatego też w nadchodzącej wersji planuje nieco zreorganizować niektóre tryby rozgrywki. Zgodnie z Waszymi sugestiami “nie wprost” domyślnym trybem stanie się przemodelowany tryb kariery. Przemodelowanie to będzie polegać na tym, że planuję podzielić tryb kariery na kilka etapów. Każdy z nich będzie polegał na tych samych zasadach jak dotychczasowy tryb kariery ale cele stawiane przed graczem będą zmieniać wraz z pokonywanie kolejnych szczebelków kariery.

Początkujący gracz będzie musiał rozpocząć swoją karierę od poziomu amatora. Gdzie, jak to na poziomie amator, będzie miał dostęp tylko do kilku podstawowych gatunków oraz stosunkowo dużej gotówki na starcie. W trakcie kariery amatora gracz będzie musiał zrealizować proste zadania, które wprowadzały go będą w podstawowe elementy rozgrywki. Zacznie od napisania własnego scenariusz o określonych parametrach, później wyprodukuje film na podstawie tego scenariusza. I tak do końca rozgrywki będzie musiał zrealizować coraz trudniejsze cele z różnych obszarów gry.

Jeżeli mu się ta sztuka uda, po zakończeniu gry zostanie mu odblokowany kolejny poziom i następną rozgrywkę będzie mógł prowadzić już na poziomie absolwent. Oprócz zmniejszonej liczby gotówki gracz będzie miał też inne, trudniejsze cele do realizacji… Choć sama rdzeń rozgrywki w trybie kariery się nie zmieni to zmiana struktury tego trybu pozwoli na zrealizowanie dwóch celów. Początkujący gracz będzie miał łatwe wejście w świat gry. A dodatkowo będzie mógł kontynuować swój rozwój na kolejnych trybach z coraz to trudniejszymi celami.

Jedyny mankament nowego podejścia może być dla zaawansowanych graczy. Oni będą musieli przebrnąć przez (co najmniej) dwie gry na niższych poziomach aby odblokować tryb zawodowca (na którym aktualnie kariera się rozpoczyna).

Takie zmiany w trybie kariery powodują, że zbędny stanie się tryb klasyczny, który zostanie usunięty z gry.

Co z innymi trybami?

Od czasu do czasu otrzymuję od Was informacje, że lubicie sobie pograć w Biznes Filmowy bez zobowiązań. Przeszkadza Wam fakt potrzebny odblokowywania kolejnych gatunków. Dlatego powstał tryb szybkiej gry który posiada odblokowane wszystkie gatunki oraz nieco większą gotówkę na starcie. W edycji 2019 zastanawiam się nad tym aby również Darczyńcy w trybie gry imprezowej mieli odblokowane wszystkie gatunki od początku gry. W sumie jest to spójne z ideą tego trybu, który miał być w miarę bez stresowy. Co o tym sądzicie? Czy uważacie, że to dobry pomysł? Zapraszam do dyskusji na forum w dedykowanym temu tematowi wątku.  

Jeżeli starczy mi czasu (choć nie jest to pewne) planuje też małe zmiany w trybie Szybkiej Gry. Chciałbym wprowadzić coś na wzór scenariuszy z którymi można rozpocząć ten tryb. Scenariusze różniłyby się sytuacją początkową gracza (liczbą gotówki na starcie). Przykładem mógłby być następujące scenariusz.

  1. Hollywood Mogul – gracz ma 50 mln (czyli bardzo duży budżet na starcie, który pozwala rozpocząć od produkcji blockbusterów)
  2. Troma masz 3 mln i musisz zacząć grę produkując tanie budżetowe produkcje
  3. Uratuj studio (masz mały budżet i dodatkowo kredyt na karku – czyli mega wyzwanie na początku)

To tylko przykład kilku scenariuszy jak macie jakieś inne pomysły to dajcie znać (najlepiej na forum w tym wątku).

Nie przewiduje natomiast zmian w trybie wyzwań.

Tak więc z grubsza mają wyglądać zmiany w trybach gry wprowadzone w edycji 2019. Chętnie posłucham Waszej opinie o kierunku zmian? Choć zmiany te nie są trudne do zaimplementowania to jednak dosyć czasochłonne więc nie gwarantuje, że wszystko udał się skończyć w pierwszej wersji edycji 2019. 

%d bloggers like this: