O numeracji kolejnej wersji

Sezon jesienno zimowy się już rozpoczął więc pora na informacje dotyczące kolejnej wersji. Tak, oficjalnie mogę potwierdzić, że prace nad nią już trwają… Skoro tą formalność mamy już za sobą pora przejść do szczegółów. Dzisiaj kilka słów o zmianach w numeracji wersji gry jakie nas czekają.

Praktyka ostatnich kilku lat pokazuje, że Biznes Filmowy otrzymuje jedną większa aktualizację rocznie. Mój kalendarz jest tak skonstruowany, że prace nad nią zaczynają się jesienią i trwają do początku nowego roku. Korzystają z okazji wykorzystania szumu związanego z corocznymi Oskarami staram się aby nowa wersja ukazała się kilkanaście dni przed tym najbardziej znanym świętem kinomanów.

Dotychczasowa numeracji wersji bazowała na bardzo programistycznej nomenklaturze w postaci

X.Y.Z.Build

Gdzie:

  • X – to wersja główna (póki co było to 0, bo gra jeszcze nie jest wg mnie skończona ;P i wciąż zawiera błędy)
  • Y – wersja znaczący (major)
  • Z – aktualizacją (minor)
  • Build – jest to po prostu numer kompilacji, który nie pojawia się w oficjalnym nazewnictwie ale możecie go wyczytać w grze

Taki format o ile jest rozpoznawalny dla wszystkich, którzy mieli do czynienia z pisaniem softu to dla przeciętnego użytkownika nie jest zbyt zrozumiał bo w końcu czymże może różnić się wersja 0.8.7 od 0.9.0… a na dodatek trudno do zapamiętania.

Uwzględniają spostrzeżenia z poprzednich akapitów (najczęściej jeden główny release rocznie, który pojawi się na początku roku oraz fakt, że gra jest już całkiem dojrzała) stwierdziłem, że czas zmienić nomenklaturę nazewniczą, na sprawdzono PR-owo, używaną przez wiele gier tasiemców numerację roczną (no wiecie FIFA 18 i te sprawy).

Stąd też postanowiłem, że kolejna edycje gry będą nazywane według poniższego schematu.

Biznes Filmowy 2 Edycja 2018

Czy w związku z tym przewiduje tylko jedną wersję rocznie i nic więcej? Nic podobnego (na pewno pojawią się jakieś poprawki). Takie edycje będą nosiły nazwę aktualizacji. Czyli np.

Biznes Filmowy 2 Edycja 2018 Aktualizacja 1

(po angielsku to chyba jednak lepiej brzmi)

Movie Business 2 Edition 2018 Update 1

W grze skrócony zapis wg nomenklatury X.Y.X.Build będzie wyglądał ta: 2.2018.1.build

Zobaczymy czy ten zabieg PRowy przyniesie jakieś wymierne efekty jeżeli nie to mam przynajmniej nadzieję, że będzie on czytelniejszy dla graczy.

Tyle na dzisiaj a w kolejnym poście już pierwsze konkrety… a właściwie smaczki związane z festiwalami.

%d bloggers like this: