Tymczasowe koszty produkcji zależne od budżetu filmu

Tymczasowe koszty produkcji są to dodatkowe koszty poniesione przez producenta w trakcie produkcji filmu. Ich wysokość zależy od ilości i typów twórców zaangażowanych w nasze przedsięwzięcie. Do tej pory ich wielkość była jednak niezależna od budżetu filmu co powodowało, że gracz produkujący film o wielomilionowym budżecie nawet ich nie zauważał.

Od nowej wersji gry to się zmieni. Comiesięczne koszty produkcji będą zależały od budżetu (kosztu całego filmu). Jakie będzie miało to konsekwencje? Ano takie, że zdecydowanie bardziej trzeba będzie uważać na długość produkcji filmu. Z każdym bowiem miesiącem te koszty mogą (acz nie muszą – ze względu na czynnik losowy) rosnąć.

Załóżmy, że nasz film kosztuje 5 mln, a średnie koszty miesięczne stanowią 1% budżetu filmu. Czyli miesiąc produkcji obciąża nasz portfel o kolejne 50 tys. Zakładając, że produkcja trwać ma 3 miesiące, dodatkowe koszty produkcji wyniosą nas nieco ponad 150 tysięcy (“ponad” ze względu na procent składany czyli w pierwszym miesiącu 1% z 5 000 000, w drugim z 5 000 000 + 50 tysięcy etc).

Co się teraz stanie jeżeli w trakcie produkcji wydarzy się zdarzenie losowe opóźniające nasz film… mamy kolejny miesiąc kiedy będziemy ponosić dodatkowe koszty, gdy zechcemy go ocenzurować również, podobnie gdy wybierzemy lepsze studio, dodatkowy czas na produkcję czy postprodukcję… etc.

Teraz w przypadku gdy kręcimy blockbustera i budżet naszego filmu wynosi 50 mln to koszty te już robią się 10 razy większe czyli np. 10 miesięczna produkcja filmu o takim budżecie może uszczuplić nasz portfel o ponad 5 mln… jak widać różnica jest więc widoczna gołym okiem.

AKTUALIZACJA 2016-01-23

W ostatecznej wersji okazało się, że koszty te mogą być znacznie większe. Zależą one bowiem od ilości twórców zaangażowanych w produkcję i ich popularności. 1% jest dla jednego twórcy tak więc przy pięciu może to oznaczać 5% x 10 miesięcy czyli nawet 50%. W oknie produkcji warto przed jej ukończeniem skorzystać z opcji Sym. kosztów – które wstępnie szacuje rząd wielkości kosztów tymczasowych przy wybranych parametrach filmu (nie uwzględnia oczywiście dodatkowych opóźnień powstałych w wyniku ewentualnych zdarzeń losowych).

%d bloggers like this: