Producent wykonawczy

> Pomoc > Przebieg gry > Zakończenie rundy > Oferty

Kim jest producent wykonawczy? To osoba, która nadzoruje proces powstawania filmu. W przypadku Biznesu Filmowego oznacza to, że gracz w roli producenta wykonawczego otrzyma z góry zdefiniowany scenariusz oraz wyznaczony budżet i w ramach tych ograniczeń ma stworzyć film (dokonać wyboru obsady i studia). Co istotne gracz nie inwestuje w ten projekt własnej gotówki, a jest mu ona dana przez właściwego producenta. Oczywiście większość zysku z produkcji trafi w ręce tego sponsora… Co w takim razie otrzymuje producent wykonawczy? Niewielki procent z zysku ale dopiero w momencie, gdy film otrzyma stopę zwrotu ponad 100%. Dopiero każdy procent powyżej 100%, to działka dla producenta wykonawczego.

Rola producenta wykonawczego umożliwia:

  1. Bezpieczne eksperymentowanie. Gracz nie wykłada swojej gotówki, więc może dobierać obsadę dosyć swobodnie bez obawy o straty swoich cennych funduszy w przypadku pomyłki.
  2. Łatwiejsze analizowanie wpływu poszczególnych właściwości filmu. Ograniczona liczba parametrów na którą ma wpływ gracz ułatwia analizowanie wpływu decyzji dokonanych przez gracza. Scenariusz, grupa docelowa (target), a także budżet na jego produkcję oraz reklamę jest mu narzucony z zewnątrz. (Gracz nie ma wpływu na kampanię reklamową ale musi być świadomy jej istnienia i wielkości funduszy na nią przeznaczonych).
  3. Jest to dodatkowe źródło dochodów. Gracz oprócz swoich produkcji może czekać na ofertę producenta wykonawczego. Jeżeli sprawdzi się w tej roli (wyprodukowany przez niego filmy przyniesie zyski) to oprócz doświadczenia zdobytego na eksperymentach będzie w stanie coś na nich zarobić (czy będą to duże kwoty zależy już od zysków).

Oferty roli producenta wykonawczego będą pojawiać się losowo co pewien czas (dosyć często) ale w danym momencie, jako producent wykonawczy, będzie można produkować tylko jeden film. Można więc np. nie rozpoczynać gry od produkcji własnego filmu tylko najpierw zarobić nieco na produkcjach w roli producenta wykonawczego.

Zysk z filmu dla producenta wykonawczego będzie przysługiwać dopiero po osiągnięciu 100% zwrotu. A jego wysokość, wyrażona w procentach, zależeć będzie od poziomu gracza (im łatwiejszy tym większe) ale również grupy docelowej filmu (największe zyski przypadną z produkcji artystycznych – bo tam najtrudniej wygenerować zyski) oraz poziomu scenariusza (im niższy tym większe wyzwanie).

Uwagi i komentarze

  • Z ciekawostek, oferty dla producentów wykonawczych będą składane przez graczy komputerowych… i to oni będą zgarniać główny zysk z tej produkcji. Aby nie było można ich sabotować (czyli tendencyjnie wybierać złych twórców aby takie produkcje nie przynosiły zysków) to budżet filmu otrzymują oni od sponsorów (czyli również nie ryzykują swojej gotówki). Ostatecznie więc zawsze na takim filmie zyskają (nawet jeżeli nie zwróci się on w 100%). W interesie gracza jest więc to żeby, gdy już zdecyduje się przyjąć ofertę, wykorzystać ją jak najlepiej.
  • Pomimo braku wpływu na kampanię reklamową, z punktu widzenia producenta wykonawczego, istotna jest informacja o budżecie przeznaczonym na reklamę. Dzięki temu widać czy gracz może pozwolić sobie na lepsze efekty specjalne (studio/postprodukcja) i bardziej znane nazwiska czy jednak ze względu na słabą reklamę lepiej ograniczyć niezbędne wydatki do minimum.
  • Rodzaj ofert otrzymywanych przez gracza zależał będzie od jego poziomu trudności. Im łatwiejszy tym lepsze (mniej wymagające) scenariusze będą oferowane graczowi.
  • Nie zawsze warto jest wykorzystywać pełny budżet na produkcję. Może czasami warto wydać mniej, wówczas to mniej trzeba zarobić.
  • Mechanika ta choć dosyć prosta wprowadza więc wiele dodatkowych strategii sposobów jej wykorzystana przez gracza.

 

> Pomoc > Przebieg gry > Zakończenie rundy > Oferty

%d bloggers like this: