Motywy i tagi

Pomoc > Przebieg gry > Scenariusze

Tworząc scenariusz istnieje możliwość określenia bardziej szczegółowo tematyki filmu wykorzystując motywy. Mają one też swoje konsekwencje w świecie gry.

W trakcie tworzenia własnego scenariusza gracz ma do dyspozycji listę motywów, które może w nim wykorzystać. Oprócz motywów wbudowanych, istnieje możliwość wpisania własnych. Jednak aby takie motywy wpisane przez gracza miały jakąś semantykę, każdy z nich zostały przyporządkowane do jednego z bardziej ogólnych typów. Oto kilka przykładowych typów motywów dostępnych dla gracza.

  • czas – określenie czasu kiedy dzieje się akcja (np. XV wiekromantyzmlata 40 XX wiekujeden dzień, walentynki)
  • miejsce – określenie miejsca, gdzie dzieje się akcja (np: PolskaWrocławbiurowyspaw samolociesala sądowa)
  • ogólne – ogólna tematyka filmu, którą można wykorzystać w każdym gatunku (np. miłośćbuntporwanieuzależnieniakryzys wiaryamnezja)
  • gatunek – szczególna tematyka filmu specyficzne dla danego gatunku (np. zakładnik (akcja), komedia pomyłek (komedia), opętanie (horror)), planowanie ślubu (romans)
  • społeczność – społeczność której dotyczy dana produkcja lub w jakiej dzieje się akcja (np. policjancirobotnicy, gangi uliczne, więźniowie)
  • sport – motywy związane ze sportem
  • sztuka – motywy związane ze sztuką

Gracz może korzystać z dowolnej ilości motywów z danego typu. Czyli jako czas np. określić współczesność oraz XIX wiek. Czy to ma sens? Oczywiście, oznacza to, że akcja dzieje się w różnych okresach (przykładem takiego filmu jest np. Powrót do Przyszłości).

Ograniczona jest natomiast całkowita liczba motywów, które gracz może dodać do swojego scenariusza. Na początku jest to 4. Liczba to może zostać zwiększona w trakcie gry, kiedy gracz nabierze doświadczenie. Np. stworzy  scenariuszy na poziomie A z gatunku X. albo wyprodukuje 5 filmów o ocenie co najmniej 3*.

Popularne i modne motywy

Oczywiście pewne motywy mogą być bardziej pożądane przez publiczność a inne mniej. Stąd w grze pojawi się podział na motywy popularne i modne.

Motywy popularne to takie, które aktualnie najczęściej pojawiają się w produkcjach będących w Box Officie. Natomiast motywy modne (trendy) to te, na które publiczność chciałaby pójść do kina. O obydwu typach tych motywów dowiecie się z plotek.

Domyślam się, że najchętniej gracze tworzyli film z modnymi motywami. Problem jest taki, że mody jak to mody szybko się zmieniają, stąd cały proces produkcyjny od stworzenia scenariusza do premiery filmu może być tak długi, że dany motyw przestanie być modny.

Natomiast jeżeli uda Wam się wstrzelić w taki modny motyw możecie liczyć na dodatkowe zyski.

Mechanizm ten może też nieźle odwzorowywać wysyp podróbek głośnych filmów jak np. Titanica w okolicach jego premiery. Często bowiem mało ambitni producenci tworzą naprędce film niskiej jakości ale dla laika łatwy do pomylenia z jakimś wielkim hitem. Film taki musi być zrobiony na szybko aby moda nie minęła więc najczęściej jest słabej jakości.

Motywy a twórcy

Oczywiście także twórcy mogą mieć swoje ulubione motywy czyli produkcje w których chcieliby wziąć udział o ile poruszają one konkretną tematykę. O tym, że jakiś twórca chciałby zagrać w filmie o konkretnym motywie dowiecie się… jak zwykle z plotek.

Jeżeli gracz będzie posiadał scenariusz z motywem interesującym dla konkretnego twórcy to może się on do niego zgłosić z propozycją współpracy. Wówczas producent może wstępnie obiecać mu tę rolę (twórca ze swej strony obieca obniżyć swoje wymagania co do gaży), a dodatkowo nie będzie miał obiekcji przed wystąpieniem w danym filmie ze względu na nieodpowiedni scenariusz lub postać niedoświadczonego producenta. Może się więc zdarzyć, że do gracza zgłosi się twórca, którego normalnie nie dało by się zatrudnić ze względu na brak jego chęci do współpracy lub zbyt wysoką cenę).

Twórca taki może się zgłosić również w momencie rozpoczęcia produkcji i zaproponować swój udział w danym filmie zamiast już wybranego twórcy.

Oczywiście ulubione tematy twórców również będą się zmieniać w czasie.

Motywy a wydarzenia w trakcie produkcji

Nowa mechanika to możliwość wprowadzenie nowych wydarzeń, które pojawią się w trakcie produkcji. Jednym z nich będzie np. prośba jakiegoś twórcy o dodanie/zmianę jakiegoś motywu w filmie (najprawdopodobniej na ulubiony przez danego twórcę). Nie jest to jednak jedyne wydarzenie, które może spotkać gracza. Przewidziane są też inne ale tutaj nich gra Was zaskoczy.

Motywy a festiwale

Same motywy w filmie nie mają zbyt dużego wpływu na nominacje i nagrody przyznawana na festiwalach.  Jednak będą one uwzględnione w dwóch kategoriach:  najlepszym scenariuszu, a także przy najlepszym filmie. Dodatkowo jeżeli jakiś film zdobędzie Oscara (w kategorii najlepszy film) to jeden z tematów danego filmu może stać się trendy.

Informacje statystyczne o motywach

Zapewne pierwszy zestaw motywów dostarczonych razem z grą doczeka się sporej ilości uwag i komentarzy. Dlatego w grze znajdzie się prosta telemetria przesyłającą statystyki użycia poszczególnych motywów. Dotyczy to motywów wbudowanych (jak często gracz korzystał z danego motywu), a także nowych, którzy sami dodacie w trakcie rozgrywki. Przez to będę miał możliwość sprawdzenia jakich motywów oczekujecie i rozszerzał grę o te najciekawsze i najczęściej dodawane.

Uwaga: Kultowe filmy (filmy powstałe na podstawie danych o prawdziwych filmach z bazy IMDB) nie posiadają motywów ze względu na brak takich informacji w eksporcie z tej bazy. Więcej o idei oraz tym jak zrealizowane technicznie zostały kultowych filmach mogliście poczytaj tutaj.

Tagi

Dowiedzieliście się już czym są motywy ale czym w takim wypadku są tagi? Przyznam, że roboczą nazwą dla motywów były tagi. Jednak postanowiłem rozróżnić motywy wybierane przez gracza od tagów którymi może zostać opisany film. Oprócz motywów którymi gracz opisze scenariusz również sam film może zostać otagowany. Tagowanie wykonywane jest automatycznie przez grę i może nastąpić w różnych momentach życia filmu. W trakcie rozpoczęcia lub trwania produkcji, w momencie premiery, a nawet i długo po niej.

Jaki tagi mogą mieć zastosowania? Otóż załóżmy, że gracz w trakcie produkcji filmu spotkał się z wydarzeniem producenckim, gdzie to pewna firma zaproponowała mu umieszczenie w filmie reklamy ich produktu (product placement). Jeżeli gracz zgodził się na to, wówczas film taki otrzyma dodatkowy tag “product placement”.

W dalszej części gry daje to dodatkowe możliwość np. filmy z tagiem product placement zmniejszają hype produkcji lub sprawiają, że mniej ludzi pójdzie na film (zirytowani kolejnymi reklamami karmy dla psów lub innych parówek ;). Oczywiście jest to tylko przykład, bo dzięki temu mechanizmowi można będzie dodawać tagi jak np:

  • nagradzany (jeżeli film zdobył jakąś nagrodę)
  • guilty pleasures (np. filmy o słabej ocenia, który przyniósł zyski, bo lubi go publiczność)
  • black and white (nazwa filtra użyta przez gracza w trakcie post produkcji)
  • top one (film dotarł na pierwsze miejsce w Box Office)
  • blockbuster – film spełnia kryteria filmów uznawanych za blockbustery (odpowiedni gatunek, studio i postprodukcja, a także budżet)

W pierwszej wersji mechanika ta nie będzie zbyt intensywnie używana ale te kilka przykładowych tagów dobrze ilustruje koncept, który mam nadzieję dzięki pomocy graczy zostanie rozwinięty w przyszłości… 😉

Pomoc > Przebieg gry > Scenariusze

 

 

%d bloggers like this: