Trochę statystyk z MovieStats i Edycji 2020

Coraz większymi krokami zbliża się premiera Edycja 2021 Biznesu Filmowego, a co za tym idzie… resetu statystyk w MovieStats. Zanim to jednak nastąpi chciałem przeanalizować pod różnymi kątami Wasze filmy, które się tam znalazły.

Dla przypomnienia MovieStats to serwis ze statystykami graczy oraz Box Officem tworzony na podstawie filmów graczy. Ze względu na ograniczoną ilość miejsca na serwerze nie trafiają tam jednak wszystkie filmy z danej rozgrywki. Są to tylko produkcji z trybu wyzwań, gry imprezowej oraz kariery. Eksport filmów ma miejsce dopiero po zakończeniu rozgrywki przy czym nie następuje on gry gracz używał cheat kodów (donatorzy mają możliwość używania cheatów kodów w grze imprezowej). Oczywiście gracz musi posiadać konto w MovieStats oraz mieć włączoną opcję eksportu.

Ze względu na ograniczone miejsce na serwerze nie wszystkie filmy gracza są eksportowane. Wybierane są tylko z:

  • największym zyskiem
  • największą stopą zwrotu
  • największą widownią całkowitą
  • dodatkowo najlepszy film z zyskiem większym niż 500%
  • wszystkie które zdobyły nagrody na dowolnym festiwalu
  • wszystkie oznaczone reakcjami

Przy czym jeżeli ten sam film ma na przykład największą widownię i największy zysk, to w przypadku drugiego kryterium wybierany jest kolejny film z drugim największym wynikiem.

Przyjrzyjmy się więc różnym statystykom filmów stworzonych przez graczy w Edycji 2020.


Filmy ogólnie

 

Ogólne statystyki filmów
Ogólne statystyki filmów.

Do MovieStats zostało wyeksportowane ponad 7100 filmów z czego zdecydowaną większość stanowią filmy z gry imprezowej (3561), drugi w kolejności jest tryb kariery (2675) i najmniej z trybu wyzwań. Najwięcej filmów uzyskało 4 gwiazdki (jest to ponad 33,5 %). Drugie w kolejności są filmy 3* (30,2%) a następnie 5* (niemal 28,5%). Oczywiście pamiętajcie, że do MovieStats eksportowane są w większości najlepsze produkcje oraz te… najgorsze (które zdobyły Złote Maliny). Trudno więc tutaj wyciągać wnioski ogólne dla całej populacji filmów tworzonych przez graczy .

Jeżeli chodzi o gatunki tutaj nie ma niespodzianek. Im trudniejszy gatunek (później odblokowywany) tym mniej filmów tego typu trafia do MovieStats.

Ciekawe mogą być natomiast najlepsze wyniki, które na pierwszy rzut oka wydają się wręcz nieprawdopodobne (ale wszystko wskazuje na to, że zostały osiągnięty jak najbardziej w uczciwy sposób). Największa stopa zwrotu to 2060%. Największy zysk to ponad 1,3 mld! Z drugiej strony najdroższy film wyprodukowany przez gracza kosztował ponad 1,6 mld (razem z reklamą). Jak się zapewne domyślacie nie mógł się zwrócić. Najwięcej nagród zdobyte przez jeden film to 17. A najwięcej malin to 5.

Co ciekawe mediana zysków z filmów w MovieStats to ponad 41 mln, gdzie mediana kosztów to tylko 19 mln.


Filmy i nagrody

Filmy według nagród
Filmy według nagród

Tutaj możemy przyjrzeć się jak filmy radziły sobie na festiwalach. I tak najwięcej filmów nie zdobyło żadnej nagrody. A te które zdobyli to najczęściej były to Oskary (za pewne wynika to za faktu że na tym festiwalu jest najwięcej kategorii gdzie przyznawane są nagrody). Co do kategorii to tutaj króluje Oskary za najlepszy scenariusz – jest to po prostu najprostsza nagroda do zdobycia dla gracza. Nagroda za najlepszy film to dopiero trzecia kategoria w której gracze otrzymują nagrody.

Odnośnie średnich statystyk tutaj mamy jeszcze jedną ciekawą medianę dotyczące stopy zwrotu a wynosi ona 168%.

Warto popatrzeć jeszcze na niepozorne tabelki. Okazuje się że najwięcej filmów w MovieStats to produkcje ambitne, z kolei najmniej jest przedstawicieli  kina artystycznego (tego można się akurat było spodziewać). Dalej już jest bez niespodzianek. Poziom scenariusza od A-Z zgodnie z oczekiwaniami, podobnie zakończenie scenariuszy (happy end, tragiczne, normalne, niejednoznaczne). Co do kategorii wiekowych to celujecie gdzieś tak w PG-13 – jako, że zdecydowaną większość filmów pochodzi z kategorii 12+ i 15+.

Ciekawa są też statystyka odnośnie liczności obsady. Otóż najwięcej filmów w MovieStats to filmy z 3 twórcami (reżyser + dwóch aktorów). Na kolejnym miejscu z 7 (czyli domyślam się, że jest to oprócz reżysera, 4 aktorów oraz kompozytor i operator). Najmniej jest filmów z największą obsadą (10 i 9 twórców) – co było dla mnie małym zaskoczeniem).

Teraz kilka, wykresów które przedstawiają zależności między różnymi parametrami filmu a jego zyskiem, kosztem całkowitym (koszt filmu + reklama) oraz reklamą.


Zysk, koszt i reklama według liczności obsady

 

Zacznę od najbardziej mnie interesującej liczności obsady. Jest to najtrudniejszy do zbalansowania element ale jak widać gra radzi sobie z nim nadzwyczaj dobrze. Zgodnie z oczekiwaniami zarówno największe koszty jak i największe zyski otrzymamy przy filmach z największą obsadą. Ale gdy popatrzymy na medianę stopy zwrotu to jest ona stosunkowo płaska niezależnie od liczebności obsady. Przy czy fakt najtrudniej jest o zwrot filmu reżyserem i tylko jednym aktorem (co jest zamierzone). Również film z najliczniejszą (10 i 9 osobową obsadą) zwracają się procentowo najsłabiej ale pamiętajcie, że są to najdroższe filmy w związku z tym, w wartościach wymiernych są to naprawdę spore kwoty. Przy medianie kosztów w wysokości 96 mln mediana zysków to ponad 135 mln. Czyli prawie 40 mln czystego zysku z pojedynczego filmu.


Zysk, koszt i reklama według oceny

Popatrzmy teraz jak wygląda kwestia kosztów, zysków oraz reklamy w zależności od oceny jaką otrzyma film. Tutaj nie ma żadnych niespodzianek (i dobrze). Im lepsza ocena filmu tym więcej na niego trzeba wydać ale też można się spodziewać większych zwrotów (zarówno nominalnie jak i procentowo).


Zysk, koszt i reklama według gatunku

Kolejnym interesująca analiza dotyczy wpływu gatunku na zyski, koszty oraz budżet reklamowy. I tutaj również jest ciekawie. Oczywistością jest że niektóre gatunki lepiej się sprzedają niż inne i gra nie próbuje tutaj na siłę uśredniać rezultatów. Mimo wszystko rozrzut pomiędzy medianą stopy zwrotu również jest stosunkowo niewielki. Na każdym gatunku da się zarobić (wtopić również, co pokazuje najdroższy film przygodowy. Największą medianę ze stopy zwrotu mamy z… łatwo przewidzieć… filmów dla dorosłych (403 %) dalej spore niespodzianki bo dokumenty (206 %) (patrząc na budżety, które przeznaczają gracze na ten gatunek trudno się dziwić, następnie mamy komedie (203 %) i kolejna niespodzianka to teatr (184 %) (pewnie dlatego wszyscy aktorzy chcą mieć swoje teatry).  Domyśla się, że te niepopularne gatunki zwracają się tak dobrze głównie dzięki nagrodom zdobywanym na festiwalach.

I tutaj warto chwilę zastanowić się na specyfiką statystyki. Jeżeli zastanawia Was fakt wysokiej mediany zysków dotyczących mało popularnych gatunków (schiza, religijne i teatr) to są to ostatnie gatunki, które gracz odblokowuje. Stąd musi mieć już dużą gotówkę do tego czasu i stąd pewnie pojawiają się wysokie budżety na produkcje tych filmów (wyjątkiem są tutaj filmy religijne… no cóż ale może tutaj mamy do czynienia z casusem Ojca Dyrektora – żart dla polskich graczy).

Warto też wrócić do pierwszego slajdu gdzie znajdziecie ilość takich filmów w bazie. Jest ich stosunkowo najmniej (przy ponad 1800 filmów z gatunku komedia, schiz jest tylko 15) – musiały więc to być produkcje wybitne. Stąd nie można wyciągać zbyt pochopnych wniosków z takich analiz w oderwaniu od innych parametrów. Tak “kłamstwo, wielkie kłamstwo i statystyka” nie jest wyłącznie chwytliwym powiedzeniem.


Zysk, koszt i reklama według grupy docelowej (targetu)

Spójrzmy jak grupa docelowa wpływa na podstawowe parametry filmów.

Mediana stopy zwrotu filmów niezależnie od targetu jest do siebie bardzo zbliżona. I zgodnie z założeniami najtrudniej o wysoki zysk z produkcji artystycznych. Co ciekawe najwięcej można zarobić na filmach ambitnych (nawet więcej niż na produkcjach czysto komercyjnych). Ale tutaj również wynika to za pewne z faktu, że produkcje komercyjne nie mogą ubiegać się o nagrody na festiwalach. Natomiast dobre ambitne produkcje mają większe szanse na festiwalowe laury.


Zysk, koszt i reklama według kategorii wiekowej

W przypadku kategorii wiekowych mediany zwrotów są ponownie do siebie zbliżone. Przy czym najtrudniej wypracować duży zwrot na filmach przeznaczonych dla dorosłych – nie mylić gatunkiem filmów dla dorosłych czyli erotykiem – (ogranicza się wówczas dosyć mocno widownię). Jeżeli chodzi o koszta produkcji oraz zyski to tutaj wyraźnie najmniej inwestujecie (i zarabiacie) na filmach bez ograniczeń wiekowych. Pozostałe kategorie wiekowe mają dosyć zbliżone wartości zarówno jeżeli chodzi o koszty produkcji jak i zyski.


Zysk, koszt i reklama według typu sequela

Popatrzmy teraz jak się mają różne typu kontynuacji. I tu ciekawostka. Przeciętnie (mediana) najwięcej inwestujecie w prequele, a dopiero później w sequele i spin-offy. Jeżeli chodzi o stopy zwrotu tutaj większość typów produkcji jest bardzo blisko siebie. Mediana stopy zwrotu najkorzystniej wypada w przypadku remaków. Z kolei zauważalnie najsłabiej wypadają restarty.


Filmy w pigułce

Pora na ostatnią, podsumowującą analizę. Gdzie jeszcze raz zebrane zostały między innymi wartości maksymalne, mediany oraz średnia z takich wartości jak koszt całkowity (z reklamą), koszt produkcji (bez reklamy), koszty reklamowe, stopa zwrotu, zysk a także widownia filmu (uwaga: wartości w tysiącach) oraz statystyki z lokalnego Box Office (z których wynika, że najdłużej film przebywał 10 miesięcy na szczycie Box Office’u).


Podsumowanie

Przyznam, że głównym celem przeanalizowania filmów graczy było sprawdzenie jak radzą sobie algorytmy w grze, w zależności od różnych kryteriów pod jakim analizowane są filmy. W szczególności jak wpływa gatunek i rozmiar obsady na oceny / zyski /nagrody zdobywane przez filmy, bo nie ukrywam, że najtrudniejszym elementem gry (i zajmującym najwięcej czasu) jest odpowiednie zbalansowanie rozgrywki. I muszę przyznać, że jestem pozytywnie zaskoczony wynikami. Co nie oznacza, że w edycji 2021 nie pojawi się nieco zmian w tym aspekcie (choć teraz się boję czy na pewno były one potrzebne. No nic zobaczymy pewnie za rok kiedy będzie okazja zrobić porównanie. 

Jak więc widzicie choć Biznes Filmowy na pierwszy rzut oka może wydawać się stosunkowo prostą gierką to mechanika pod spodem nie jest taka trywialna i jest wiele kryteriów, które należy brać pod uwagę aby ostatecznie Was film odniósł sukces. Dlatego choć gra wielu graczom może wydawać się na początku nieco losowa… ale jak pokazuje statystyka można opracować strategie prowadzące do sukcesu. Nie w każdym filmie… no ale przecież Biznes Filmowy to nie matematyka, a sztuka… w tej dziedzinie nigdy nie ma gwarancji sukcesu.

Jeżeli chcecie interesują Was jakieś inne statystyki dostępne w MovieStats dajcie znać jeszcze przed resetem.

%d bloggers like this: