W kolejnej wersji: Stories

Zapowiadając Wam Edycję 2021 wspominałem, że nie planuję w niej jakichś wielkich, nowych funkcji, a raczej chciałem skupić się na dodawaniu zawartości do już istniejących funkcjonalności. Jest jednak jeden wyjątek i jemu właśnie poświęcony jest dzisiejszy wpis…. mowa tytułowych o Stories (czyli Historyjkach).

Trochę historii

Zanim opowiem Wam czym są Stories, zacznę od tego po co zostały one wprowadzone. Otóż gry w stylu Biznesu Filmowego czyli ekonomiczne/tycoony często mierzą się z problemem zbytniej powtarzalności. Generalnie cała gra polega bowiem na powtarzaniu pewnego schematu zachowań. O ile w Biznesie Filmowym taka pojedyncza pętla rozgrywki jest całkiem uzależniająca (w końcu inaczej byście w nią nie grali) to jednak wszystko kiedyś może się znudzić. Dlatego też staram się na różne sposoby uatrakcyjnić grę wprowadzając w niej coraz to nowe mechaniki – niekoniecznie takie której rdzeń jest związany z produkcją filmów. Przykładem takiej mechaniki są właśnie Stories.

Sam pomysł na “Stories” pojawił się już… kilka lat temu. Jednak szczerze mówiąc, biorąc pod uwagę hobbystyczny charakter projektu (i związane z nim ograniczenia osobowo/czasowe), całe przedsięwzięcie wydawał mi się trudno realizowalne… mimo wszystko, od kilku edycji, robiłem małe kroczki w celu urzeczywistnienia tej idei. 

Zaczęło się od takich drobiazgów jak stawianie przed graczem nieco bardziej skomplikowanych wyborów niż zero-jedynkowych (zamiast prostego Tak/Nie – wybór kilku opcji). W Edycji 2018 pojawiły się wydarzenia w trakcie produkcji (które dynamizowały nieco ten etap gry stawiając gracza przed prostymi wyborami, które miały jednak swoje konsekwencje). W Edycji 2019 pojawiły się proste Questy czyli zbióry decyzji, które podejmował gracz przedstawione w formie krótkiego dialogu. Zaś w ubiegłorocznej edycji pojawiły się wywiady, konferencje prasowe oraz bankiety, a także Rzeczy, które były rozbudową silnika gry o nowe możliwości, które miałby być wykorzystane w przyszłości…

No i ta przyszłość właśnie nadeszła. Wszystkie te drobne kroczki, powolne modyfikacje w silniku gry pozwoliły, w końcu, wprowadzić w tegorocznej edycja Stories…

Czym są Stories?

Stories (czyli jak sama nazwa wskazuje historie lub bardziej adekwatne do ich wielkości historyjki). To pewne losowe zdarzenia, które w praktyce stanowią mini gry umieszczone w grze (taki rodzaj Incepcji). Na pierwszy rzut oka może to się Wam skojarzyć z Questami na które już możecie natknąć się w grze (np. rozdawanie autografów fanom, quiz na temat wiedzy o obrazach, czy pomóc jakiemuś twórcy w nazwaniu postaci w scenariuszu). Jednak są pewne różnice…

Stories a Questy

Otóż w przeciwieństwie do Questów Story może pojawić się tylko raz w trakcie rozgrywki. Co więcej jeżeli gracie z więcej niż jednym graczem-człowiekiem to gdy ktoś uruchomi takie Story, inny gracz już go nie otrzyma. Będą to więc unikatowe doświadczenia w obrębie danej rozgrywki.

Typy Stories

Stories będą się od siebie różnić nie tylko na poziomie tematyki poruszanej (o czym nieco dalej) ale również mechaniki. Oto najważniejsze typy Stories na jakie natraficie w grze.

 • Trivia – to quizy na temat znajomości danego temu (gracz musi odpowiedzieć na określoną ilość pytań) i zdobywa punkt za każdą dobrą odpowiedź.
 • Test – w testach również odpowiadacie na pytania jednak tutaj często nie ma właściwych odpowiedzi (jak w testach osobowościowych) ale odpowiedzi gracza doprowadzają do określenia wyniku testu
 • Survive – przetrwania czyli historyjki w której gracz może odpaść po dokonaniu niewłaściwego wyboru 
 • Hacking – specjalny typ stories, który polega na “hackowaniu” (ludzi bądź systemów)
 • Hostess – randki z hostessami
 • Story – bardziej skomplikowane/dające większe wybory historie najczęściej fabularyzowane gdzie gracz podejmuje decyzje i od nich zależy jak się dana historia dalej potoczy
 • Quest – historie rozbudowane na kilka różnych etapów (rozłożone w czasie)
 • Tutorial – szkolenia gdzie można zdobyć określoną wiedzę (bardziej lub mniej praktyczną)
 • Script – przygotowanie pomysłu na scenariusz dla konkretnego tematu

Tematy Stories

Skoro już wiecie jakie mogą być typy Stories czas przedstawić ogólną ich tematykę. 

 • Movie – dotyczące znanych / kultowych produkcji filmowych bądź samej branży filmowej
 • TV – dotyczące znanych / kultowych seriali
 • Game –  historyjki związane z grami
 • Art – stories związane ze sztuką
 • PopCulture – nawiązujące do ogólnie pojętej popkultury
 • Music – dotyczące muzyki
 • Comic – dotyczące komiksu
 • Life – ogólne tematy “życiowe”
 • Others – niemieszczące się w powyższych kategoriach

Nagrody

Za ukończenie Stories gracz może uzyskać nagrody. I tak wśród nich znajdziecie m.in: obrazy, kultowe scenariusze, kultowe pojazdy, czasami gotówkę (choć rzadko),… a także, nowość, Artefakty…

Artefakty

Artefakty to specjalne przedmioty których nie da się zdobyć w żaden inny sposób niż poprzez ukończenie danego Stories. Mogą to być jakieś charakterystyczne rzeczy dla jakiegoś filmu, bądź tematu związanego z danym Stories  jak np. jakiś dyplom lub certyfikat. Niektóre z artefaktów będzie można użyć… co może doprowadzić do nieoczekiwanych zdarzeń w grze…

Przykład nagrody w postaci obrazu za bezbłędna przejście testu wiedzy o Andy Warholu.

No dobra ale jak to wygląda w praktyce

Po tej nudnej dawce teorii czas na kilka przykładowych Stories.

Art Trivia – jednym z przykładów prostszej Stories są Trivia w postaci quizów dotyczący życiorysu znanego malarza. W nagrodę otrzymacie obraz danego artysty lub (jeżeli wszystkie takie obrazy są wysprzedane – z tego samego nurtu).

Film/Serial/Gra/Komiks Trivia – podobnie jak wyżej quiz sprawdzający wiedzę na temat danej produkcji. Uwaga są to zazwyczaj dosyć trudne quizy przeznaczone dla fanów. Zdobyć w nich można np. kultowy scenariusz danej produkcji.

Testy – to testy sprawdzające różne rzeczy mogą to być np. testy osobowościowe, ale są też nawiązania do słynnych testów z filmów… (nie chce psuć Wam zabawy szczegółami).

Hacking – polegał będzie na odgadnięciu (na podstawie poszlak) hasła i/lub włamaniu się do czyjegoś systemu/komputera… ale jest to bardziej skomplikowana mechanika której poświęcę jeden z kolejnych wpisów.

Survivale – może dotyczyć przeżycia kolejnej rundy milionerów albo… apokalipsy zombie…

Questy – to z kolei historie rozbite na kilka etapów przy czym każdy z nich może polegać na czymś innym.

Największym przykładem z tego gatunku będą np. questy poświęcone Wiedźminowi… no ale żeby do nich dotrzeć trzeba najpierw stać się Wiedźminem czyli z sukcesem przejść szkolenie w słynnej Szkole Wilka.

A na koniec kategoria nazwana jak cała ta funkcjonalność czyli właściwe Stories to chyba najciekawsze i najbardziej rozbudowane historie. Są to mini gry przygodowe/historie zawarte w grze. Często bazują one na innych produkcjach albo do nich nawiązują. Wśród nich znajdą się też porty… jak np. gra tekstowa z czasów 8-bitowych jak np. Podróże w czasie (być może ktoś kojarzy, była publikowana w Bajtku) lub ciekawe, krótkie gry indie z gatunku interactive story.

Przykład mini gry rpg.

 

Same Stories mogą być różnych gatunków: od horroru, przez filmy akcji (heist movie, zadania dla tajnych agentów), sci-fi, fantasy, po jakieś historie obyczajowe. Będą też stories dla dorosłych.

Generalnie chciałem aby gra Was zaskakiwała, więc możecie spodziewać się różnych, dziwnych historii…

Kiedy będą pojawiać się Stories.

Generalnie raz na kilkanaście miesięcy/rund. Tak aby z jednej strony ich baza nie wyczerpała się zbyt szybko z drugiej aby rdzeń gry jednak skupiał się na produkcji filmów, a Stories były tylko ciekawym (mam nadzieję) urozmaiceniem. Co więcej część Stories będzie dostępne tylko w określonych przedziałach czasowych rozgrywki, część po spełnieniu określonych warunków (np. aby stories dotyczące horrorów pojawiały się dla fanów tego gatunku). A część będzie odblokowywana dopiero po pomyślnym ukończeniu innego story. 

Po przejściu testu wiedzy na temat gry Uncharted możecie zostać zaproszeni na rozmowę o wizji na egranizację tej produkcji.

Acha stories będą dostępne jedynie w trybie Gry Imprezowej (uznałem, że w trakcie kariery gracz powinien się skupić na realizowaniu kolejnych kroków kariery, a nie zajmował się rozpraszaczami).  

Jak długie będą stories?

Historyjki nie będą zbyt długie. Pojedynczą będzie można przejść od kilku sekund do kilku minut. Dużo zależy od Waszych wyborów. Jak wspomniałem niektóre historyjki mogą być jednak rozciągnięte w czasie.

Stanie się Wiedźminem wymaga czasu i poświęceń…

Stopień trudności

Stopień trudności ukończenia stories jest urozmaicony aczkolwiek najczęściej trudno będzie je ukończyć za pierwszym podejściem (nie dotyczy testów osobowościowych). Starałem się też aby dawały one satysfakcję również przy ponownym przechodzeniu. Dlatego jeżeli traficie na jakąś Trive sprawdzającą wiedzę z danego tematu to w trakcie jednej rozgrywki otrzymacie np. 5 wybranych losowo pytań z puli 20 które są dostępne w grze. Dzięki temu nawet jak raz uda Wam się dane Story ukończyć niekoniecznie powtórzycie ten wyczyn przy kolejnej rozgrywce.

W przypadku Stories opartych na jakiejś historyjce często istnieje kilka ścieżek jej rozwoju, które mogą doprowadzić do różnych zakończeń (aktualnie Story z największą liczba zakończeń posiada ich 12). Co więcej jeżeli dane Story ma jakiś cel do zrealizowania często są dostępne cele bonusowe, za realizację, których gracz dostanie dodatkowe nagrody.  

Jak dużo będzie Stories

Na początku planowałem mieć minimum 50 stories aby cały pomysł miał sens. Dzięki intensywnej pracy udało mi się przygotować ich nieco więcej aktualnie na premierę Edycji 2021 w grze dostępne będzie ponad 100 stories. Wbrew pozorom nie jest to tak dużo (choć ich przygotowanie wymagało sporo pracy).

ale Ty też możesz tworzyć swoje historie

No właśnie ponieważ im więcej Stories tym lepiej mam dla was propozycję. Jeżeli czujecie, że jesteście w stanie przygotować jakąś ciekawą historię powiązaną z Waszą ulubioną produkcją (nie ważne czy to film/serial/gra czy komiks) czy to w postaci quizu wiedzy, jakiejś historii czy mini gry fabularnej, a może macie w swoich szufladach jakieś opowiadania, grę rpg lub pomysły na interaktywne historie czy inne tego typu rzeczy i chcielibyście aby znalazła się ona jako mini gra w Biznesie Filmowym… 

To po prostu skontaktujcie się ze mną. Zobaczymy czy Wasza twórczość nadaje się to do przeniesienia do gry i w jaki sposób można by ją w niej umieścić. Służę pomocą też jeżeli będziecie mieli pytania w jakiej formie najlepiej to opisać.

Przyznam się, że osobiście jestem bardzo podekscytowany tymi Historyjkami i z niecierpliwością czekam na Wasze reakcje gdy na nie na traficie w trakcie rozgrywki w Biznes Filmowy…

%d bloggers like this: