W kolejnej wersji… Rzeczy

Wspominałem Wam ostatnio o wiedźmińskich inspiracjach. Pora więc dzisiaj odkryć szczegóły na czym one polegają i jak będą wyglądać w praktyce.

Zmianie ulegną przypadkowe interkacje.

Trzecia część Wiedźmina to niesamowite osiągnięcie jeśli chodzi o projektowanie gier. Chodzi w szczególności o to jak kreowany jest świat, który żyje własnym życiem a konsekwencje wyborów graczy są często widoczne w bardzo odległej perspektywie i chodzi tu nie tylko o te kluczowe decyzję mając wpływ na fabułę gry ale też drobne smaczki które mocno budują immersję.

Zainspirowany projektem tej gry postanowiłem wprowadzić kilka mechanik, które w przyszłości umożliwią stworzenie bardziej zaawansowanych elementów rozgrywki. I tak powstał, dosyć abstrakcyjny, koncept pod nazwą “Rzeczy”.  

Rzeczy będziecie mogli znaleźć w inwestycjach i składają się na nie następujące elementy. 

 • Nagrody – lista nagród zdobytych przez producenta
 • Kalendarz – gdzie przechowywane są przypomnienia i informacje o spotkaniach z twórcami
 • Notatki – różne notatki np. numery telefonów do twórców
 • Publikacje – publikacje w postaci książek, przewodników, listów, ulotek
 • Billing – historia połączeń telefonicznych
 • Historia wyszukiwań – historia wyszukiwań w wyszukiwarce
 • Dziennik – dziennik najważniejszych zdarzeń i decyzji podjętych przez gracza
 • Inne – elementy nie pasujące do innych kategorii

Bardziej szczegółowy opis każdego typu rzeczy:

Nagrody 

Tutaj możemy przejrzeć zdobyte przez nas nagrody. Uwaga dotyczy to statuetek zdobytych na festiwalach przez producenta (czyli wyłącznie nagrody za najlepszy film). 

Kalendarz

Gracz będzie mógł umawiać się na spotkania z twórcami. Spotkania takie będą zapisywane w kalendarzu i w określonym terminie pojawiać się będzie odpowiednie przypomnienie. 

Telefony / Billing

W grze pojawiła się możliwości dzwonienia do celebrytów. Jednak aby móc do nich zadzwonić najpierw trzeba zdobyć ich numer. Wiadomo, że większość celebrytów stara się chronić swoją prywatność dlatego nie jest to rzeczą prostą. W jaki sposób będzie można zdobycia taki numer? 

Połączenie przychodzące z nieznanego numeru… odebrać?
 • Po pierwsze budowanie relacji z twórcami. Po osiągnięciu odpowiedniego stopnia znajomości można będzie poprosić daną osobę o wymianę numerami.
 • Skorzystanie ze znajomości. Jeżeli mamy dobre relacje z jakimś twórcą możemy poprosić go o zarekomendowanie jednego z jego znajomych do współpracy. Wówczas twórca taki może podać nam numer do swojego znajomego. 
 • Wycieki na WikiLeaks. Otóż zdarza się, że numery celebrytów mogą wyciec… numer taki pojawi się na specjalnej stronie wikileaks (trzeba będzie skorzystać z wyszukiwarki aby wyświetlić takie numery)

Uwaga: to że znamy numer do danej osoby i spróbujemy do niej zadzwonić nie oznacza, że osoba zawsze zechce odebrać nasz telefon… Tylko numery znane dla danej osoby (czyli takie które świadomie zostały wymienione z graczem) będą odbierane z priorytetem (choć też nie zawsze ;).

Oczywiście jeżeli jakiś celebryta posiada nasz numer może też zadzwonić do nas z jakąś sprawą.

Oprócz telefonów od celebrytów możemy też otrzymać telefon od NPC. Mogą one skutkować różnymi zdarzeniami/zadaniami. Konkretny przykład znajdziecie w dalszej części tekstu.

Historię naszych rozmów można znaleźć w billingu.

Notatki

To różne notatki i informacje które zdobędziemy w trakcie gry. W formie notatek zapisywane będą np. są numery telefonów.

Publikacje

Różnego rodzaju dłuższe lub krótsze teksty poszerzające wiedzę o grze lub dodające smaczki. I tak mogą to być książki (na podstawie scenariuszy kultowych filmów), ulotki informacyjne (np. dotyczące festiwali), przewodniki po różnych aspektach gry, listy, magazyny (np. wydania magazynów z zestawieniami Vanity Fair) etc. 

Rzeczy które można kupić.

Historia wyszukiwań

Jak sama nazwa wskazuje nasze wyszukiwania w wyszukiwarce zostają zapisane w historii.

Dziennik

Do dziennika trafiają kluczowe decyzję podjęte przez gracza, które w przyszłości mogą zostać wykorzystanie do różnych zdarzeń i/lub wyciągania konsekwencji z tych decyzji.

Rzeczy gracza (Moje rzeczy)

Część z rzeczy będzie można kupić w inwestycjach (dotyczy to publikacji) niektóre otrzymamy w ramach różnych zdarzeń/osiągnięć w trakcie gry.

 

Te dosyć abstrakcyjne pojęcia nie wyglądają jakoś szczególnie rewolucyjnie jednak są to koncepty, które dosyć istotnie wpływają na możliwości modelowania i interakcji w świecie gry.

Najlepiej będzie to zilustrować przykładem prostej funkcjonalności. Będzie to przypadek młodego scenarzysty.

Do tej pory w grze mogło przytrafić się graczowi losowe zdarzenie znane jako młody scenarzysta. Otóż pojawiało się ono w wydarzeniach z krótką informacją, że do gracza zgłosił się młody scenarzysta ze scenariuszem. W konsekwencji, gracz otrzymywał za darmo, losowy scenariusz, który mógł wykorzystać do produkcji filmu, dokonać jego drobnych modyfikacji lub po prostu sprzedać. Ot takie małe zdarzenie losowe.

Z wykorzystaniem nowych możliwości silnika nabierze ono nieco rumieńców i będzie wyglądało w następujący sposób.

Wszystko zacznie się od telefonu z nieznanego numeru. Gracz już w tym momencie może odrzucić takie połączenie  (w końcu nie wiemy kto i w jakim celu do nas dzwoni) lub zaryzykować i odebrać. Gdy odbierzemy, w tym konkretnym przypadku, okaże się że dzwoni do nas młody scenarzysta z propozycją scenariusza, który chciałby nam podarować. Zostajemy poinformowani o szczegóły tego scenariusza i teraz gracz ma kilka opcji.

Gracz może przyjąć taki scenariusz bez marudzenia, odrzucić go stwierdzając że do niczego się nie nadaje lub poprosić o wprowadzenie w nich zmian. Zmiany mogą dotyczyć konkretnych parametrów scenariusza, obsady czy zakończenia.

Jeżeli zdecydujemy się na jakieś zmiany wówczas scenarzysta obiecuje nam je wprowadzić i zgłosić się za jakiś czas. Informacje o naszej decyzji trafia do naszego dziennika, a gdy scenariusz zostanie zmodyfikowany, ponownie odezwie się do nas scenarzysta. I ponownie możemy odrzucić, zaakceptować lub poprosić o naniesienie poprawek. Proces taki może trwać kilka iteracji aż scenariusz otrzyma kształt który nas satysfakcjonuje.

Jest to bardzo prosty przykład ale dobrze obrazuje wykorzystane kilka nowych mechanik pozwalających na budowanie nieco bardziej skomplikowanych questów, gdzie z jednej strony gracz może/musi dokonać wyborów z drugiej konsekwencje pewnych akcji będą widziane z pewnym opóźnieniem (powrót scenarzysty za jakiś czas).

Edycja 2020 dopiero wprowadza te nowe mechaniki i nie używa ich jeszcze zbyt intensywnie. Można to traktować jako wersję demo przedstawiająca możliwości silnika. Jest to jednak świetna baza do dalszego rozwoju gry i wprowadzenia bardziej skomplikowanych zależności między decyzjami gracza oraz ich konsekwencjami. 

Oczywiście liczę tutaj również na Waszą pomoc odnośnie pomysłów na wykorzystanie tych mechanik a także na nowe typy questów. Jeżeli macie talenty pisarskie i pomysły na ciekawe historie/questy dajcie mi znać. Może uda się je wprowadzić do gry.

%d bloggers like this: