W kolejnej wersji… Typy postaci w scenariuszu

Pierwszą nową funkcjonalnością, która pojawi się w edycji 2019, o której chciałbym Wam opowiedzieć są typy postaci.

Do tej pory tworząc film na podstawie konkretnego scenariusza aktorów najlepiej było dobrać pod kątem gatunku danego filmu. I tak np. dla filmów akcji najczęściej wybieraliśmy aktorów z dużym parametrem akcja. Strategia ta w grze sprawdzała się bardzo dobrze, jednak było to pewne uproszczenie w stosunku do rzeczywistości, bo przecież nie zawsze najlepsze filmy z gatunku akcja polegały na bohaterach, których głównym atrybutem była tężyzna lub ogólnie sprawność fizyczna. Najlepsze w historii filmy akcji oprócz interesującego bohatera miały też interesujących czarnych bohaterów – a często i postaci poboczne o innej charakterystyce, które nadawały im unikalności. Poza tym umieszczenie w filmie X postaci o podobnej charakterystyce mocno ogranicza docelowych widzów do miłośników konkretnego gatunku.

Kolejna wersja wprowadzi nowy parametr dotyczący roli w scenariuszu. Będzie to typy postaci. Pozwoli on zróżnicować bohaterów naszego filmu i sprawić, że warto będzie do filmów gatunkowych wprowadzać też bohaterów o innej charakterystyce. Co istotne taka konstrukcja scenariusza sugerować będzie też późniejszy dobór obsady o konkretnej charakterystyce.

W trakcie tworzenie scenariusza przy dodawania kolejnych ról aktorskich gracz będzie mógł wybrać jedną z następujących typów postaci:

  • Protagonista –  nasz bohater, postać ta powinna być wszechstronna i utalentowana gdyż to z nim najdłużej będzie obcować widz i to na jego barkach najczęściej będzie spoczywała całą fabuła.
  • Czarny charakter – główny antagonista naszego protagonisty, musi być charyzmatyczny i wywoływać emocje u widza stąd jest to postać od której wymagamy dużych umiejętności dramatycznych.
  • Żartowniś – postać o właściwościach komediowych której celem w scenariuszu często jest rozluźnienie atmosfery.
  • Femme fatale/lowelas – postać kobiety fatalnej (ale może być też mężczyzna), tajemnicza i w kanonie kina sprowadzająca nieszczęścia – główny wyróżnik tej postaci to sexappeal.
  • Bohater akcji – tutaj chyba wszystko jest jasne typowy postać nastawiona na akcje o wysokiej charakterystyce dla tego parametru.
  • Neutralna – postać neutralna co do której nie mamy konkretnych preferencji (domyślny typ który jest odpowiednikiem aktualnej sytuacji)

Korzystając z tej, bogatej bazy archetypów możemy bardziej świadomie tworzyć nasz film, a także nasz zwykły film akcji może być bardziej zniuansowany.

Przykładem niech będzie scenariusz dla takiej Szklanej Pułapki który w grze mogłaby wyglądać tak:

  • ProtagonistaJohn McClane (Bruce Willis) – bohater wszechstronny, który powinien mieć zarówno predyspozycje do scen akcji ale też humoru a talent aktorskich.
  • Czarny CharakterHans Gruber (Alan Rickman) – czyli aktor który nie jest może specjalistą od kina akcji ale ma duże umiejętności dramatyczne.
  • Żartowniś  – Sierżant Al Powell – (Reginald VelJohnson) – postać o zabarwieniu komediowym.
  • Postać neutralnaHello Gennero McClane (Bonnie Bedelia) – żona naszego protagonisty tutaj jako postać neutralna mało widoczna – ale istotna dla fabuły.

Jakie będą konsekwencje użycia w scenariuszu konkretnego typu postaci? Otóż jeżeli będziemy mieli scenariusz z typami różnymi niż neutralny będziemy musieli więcej uwagi poświęcić  obsadzaniu danej roli przez konkretnego aktora. Jeżeli parametry danego twórcy będą pokrywały się z cechami wymaganymi od typu danej postaci to jest większa szansa, że sprawdzi się on lepiej w tej roli i jego występ (oceniany w gwiazdkach) będzie lepszy. Działa to oczywiście i w druga stronę, jeżeli źle obsadzimy aktora do roli to jego ocena gwiazdkowa będzie niższa.

Oczywiście nie ma ograniczeń jeżeli chodzi o liczbę i typy postaci, które użyjemy w scenariuszu. Możemy wszystkich naszych twórców oznaczyć jaka neutralnych (wówczas gra będzie zachowywała się dokładnie jak teraz) lub dla filmu akcji wszystkich bohaterów wybrać jako bohaterów akcji. Z drugiej strony wprowadzanie różnych postaci będzie w pewien sposób premiowane przez algorytmy (zarówno dla widzów – dzięki różnorodnym typom postaci więcej publiczności – nie tylko tych co lubią kino akcji – zechce zobaczyć nasz film, a i krytycy bardziej docenią nieszablonowość naszej produkcji).

Mam nadzieję, że spodoba się Wam ten kolejny niuans dodany do gry i odkryje w Was kolejne pokłady kreatywności co pozwoli jeszcze bardziej wczuć się w świat biznesu filmowego.

1 komentarz do “W kolejnej wersji… Typy postaci w scenariuszu”

Możliwość komentowania została wyłączona.

%d bloggers like this: