MovieStats: Nowe statusy dla twórców Poczekalnia i Do poprawy

Ostatnio sporo dodajecie własnych propozycji twórców korzystając z serwisu MovieStats. Choć bardzo mnie to cieszy, to niestety zdarzają się przypadki, gdy Wasze propozycje nie mogą zostać zaakceptowane. Przyczyny takiego stanu rzeczy są dwojakiego rodzaju: formalne lub techniczne. Stąd postanowiłem do aktualnych statusów twórca zaakceptowany lub odrzucony wprowadzić dwa nowe statusy, które powinny nieco wyjaśnić powodu nie zaakceptowania twórcy w danym momencie, który może jednak zostać zaakceptowany w przyszłości.

Powody dla którego twórca może nie zostać zaakceptowany (ale nie definitywnie odrzucony) najczęściej są dwa:

  • słabe technicznie zdjęcie (np: zdeformowane proporcje zdjęcia, słabe kadrowanie, zbyt słabo widoczna twarz twórcy)
  • niemożność sensownego ocenienia parametrów twórców

Właściwie nie są to powody, które definitywnie skreślają takiego twórcę z możliwości dodania go bazy gry. Jednak aktualnie twórcy tacy otrzymują status odrzucony.

Od dzisiaj sytuacja ulegnie małej zmianie.

Pojawi się nowy status Do poprawy oznacza to że twórca nie zostanie zaakceptowany ale osoba, która go zgłosiła może nanieść poprawki (zedytować twórcę). Tak naprawdę tak to działało do tej pory jednak w tej chwili łatwiej można będzie wyszukać twórców, którzy naprawdę zostali odrzucenia (z jakiś powodów jak np. duplikat – czyli dany twórca już istnieje w bazie) od sytuacji kiedy wystarczy wprowadzić tylko jakieś poprawki (np. zaktualizować zdjęcie, które nie spełniało kryteriów jakościowych).

Drugim statusem, który od dzisiaj będzie dostępny będzie Poczekalnia. Czym jest poczekalnia? Zdarza się, że dodajecie do bazy twórców, którzy nie mają jeszcze zbyt dużego doświadczenia. Nie ukrywam, że Biznes Filmowy miała nieco nobilitować twórców i nie każdy nieopierzony młokos miał możliwość zaistnienia w grze.

Dlatego też przy dodawania twórców mam pewne zasady, które dany twórca musi spełnić aby mógł zostać pomyślnie dodany do gry.

I tak twórca (wyjątkiem są animki celebryci, gwiazdy, politycy) musi mieć w filmografii na IMDB co najmniej 3 pełnometrażowe film, które mają już ocenę (IMDB Rating) a dany twórca wystąpił w nich jako postać znacząca (wymieniony jest jako star).

Restrykcje takie oprócz nieco przyblokowania dodawania do bazy “gwiazdek jednego serialu” ma także bardziej pragmatyczny powód. Nie da się po prostu oszacowań parametrów takiego twórcy w sposób w miarę spójny z pozostałymi twórcami.

Parametry twórców, choć nie są do końca wyliczane wg sformalizowanego algorytmu, to jednak bazują na pewnym niepisanym algorytmie (który mam w głowie – ale już dużo osób dodających twórców go opanowała 😉 – niestety nie da się tego zautomatyzować ze względu na zbyt dużą ilość danych, którą trzeba by było pobrać z IMDB potrzebną do ich wyliczeń). Dla twórcy, który nie ma wystarczającej ilości ocenianych filmów lub występował w filmie w roli nie znaczącej (czyli tak naprawdę nie miał dużego wpływu na jego końcową jakość) – nie ma można oszacować jego parametrów w sposób statystyczny.

Skąd więc pomysł na poczekalnie. Otóż jak wspomniałem często tacy twórcy dopiero rozpoczynają swoją ścieżkę kariery w prawdziwym Biznesie Filmowym. Dlatego być może za pół roku lub rok ich filmografia urośnie do tego stopnia, że spokojnie będą mogli pojawić się w grze. Wrzucenie takiego twórcy do poczekalnie będzie dla Was informacją, że generalnie wszytko z takim twórcą jest w porządku ale jego czas zapewne dopiero nadejdzie i jak tylko zagra jakieś znaczące role w kilku jeszcze produkcjach to zostanie włączony do bazy gry.

Mam nadzieję, że zmiany te nieco wyjaśnią powody nie dodania Waszych twórców i łatwiej będzie Wam zrozumieć powodu takiej decyzji.

Ze swej strony postaram się przejrzeć wszystkich Waszych odrzuconych twórców i zaktualizować ich status odpowiednio z wykorzystaniem nowych statusów (powinniście dostać odpowiednią notyfikację mailową).

%d bloggers like this: