Filmy krótkometrażowe

Do tej pory filmy krótkometrażowe stanowiły jedne z gatunków. Nie było to najszczęśliwsze rozwiązanie bo krótki metraż to raczej forma niż gatunek. Postanowiłem to zmienić a impulsem były komentarze jakie otrzymałem od autora Level Design książki o projektowaniu gier, o której wspominałem Wam przy okazji zbiórki na serwisie Polak Potrafi.

Jako osoba wspierająca ten projekt w nagrodę wybrałem możliwość otrzymania analizy dowolnej gry. Oczywiście wybór padł na Biznes Filmowy 2. W wyniku otrzymałem kilku stronicowy dokument wraz z kilkoma sugestiami dotyczącymi projektu gry. Jedną z nich było danie graczom możliwości łatwiejszego eksperymentowania bez ponoszenie dużego ryzyka, w postaci strat prowadzących do szybkiego bankructwa. Jacek, autor analizy, jako rozwiązanie zaproponował właśnie tworzenie filmów krótkometrażowych, które byłyby tańsze w produkcji, a w związku z tym, w przypadku nie powodzenie, skutki tego nie były by tak dotkliwe dla gracza.

Sugestia ta bardzo mi się spodobała, a że i tak miałem się pozbyć filmów krótkometrażowych, była to dobra okazja do modyfikacji w grze.

Jak powstaje film krótkometrażowy… Sam sposób postępowania nie różni się od produkcji zwykłego filmu. Jak zwykle zaczynamy od scenariusza, przy którego tworzeniu możemy wybrać jego długość (pełnometrażowy lub krótkometrażowy). Jak na razie nie można takich scenariuszy kupić, więc jest to też dobra lekcja ucząca gracza tworzenia własnych scenariuszy.

Czas pisania scenariusza dla filmu krótkometrażowego jest nieco krótsze od zwykłego filmu, co oczywiście skutkuje tym, że gdybyśmy chcieli sprzedać taki scenariusz to również jego cena będzie niższa.

Jakie jeszcze cechy charakterystyczne ma ten typ filmu. Otóż koszt obsady oraz studia jest 10 krotnie niższy niż w przypadku filmu pełnometrażowego… ale widownia, która go zechce obejrzeć też jest odpowiednio mniejsza.

Inne cechy takich filmów to brak recenzji oraz możliwości zgłoszenia ich do festiwali. Póki co filmy takie traktowane są jako wprawki producenckie. Dodatkowe ograniczenia tego typu filmów to fakt, że filmy krótkometrażowe nie będą dostępne w Wyzwaniach (ze względu na prawdopodobne zachwianie ich balansu), a także to, że nie będą chcieli w nich występować najpopularniejsi i najbardziej utalentowani twórcy. To ograniczenie spowodowane jest z kolei faktem aby nagle gra nie stała się grą o filmach krótkometrażowych, bo wszyscy chcieliby wybierać najlepszych twórców do swoich produkcji.

Nie ma też żadnego festiwalu, który przyznawał by nagrody dla takich filmów.

Filmy krótkometrażowe nie są brane także pod uwagę przy okazji sprawdzania warunków trofeów.

I to właściwie tyle. Na takich filmach ciężko będzie zarobić kokosy ale z drugiej strony będą one mniej stresujące w przypadku eksperymentów (np. z nowymi gatunkami). Co więcej może to być powolny ale w miarę bezpieczny mechanizm na zwiększenie gotówki początkowej. Zamiast od razu rzucać się na pełną fabułę można nakręcić kilka krótkometrażówek, które zasilą budżet przyszłej, większej produkcji.

Jako, że nic w naturze nie ginie fakt, że film krótkometrażowy zniknął z listy gatunków wcale nie oznacza, że uległa ona skurczeniu. Zamiast niego pojawił się film obyczajowy… dosyć istotny typ filmu, który jakoś umknął mi przy tworzeniu oryginalnej listy gatunków.

4 komentarze do “Filmy krótkometrażowe”

 1. W sumie nigdy nie kapłem się by zwrócić uwagę na fakt, że filmy krótkometrażowe to nie gatunek, ale wybrnięcie z tego jest znakomite, przy pomocy Pana Jacka masz nową możliwość do zmiany.

  Jedna uwaga!
  Zapewne zapoznałeś się ze Smokiem i kojarzysz jaki kolejny film zaprezentuje nam Bagiński? Wiem też doskonale, że znasz tego autora. Sądzę, że jego obrazy (Katedra, która była doceniona) są niejako dziełami wartymi uwagi. Może faktycznie nie zarobią kokosów, ale są dobrymi spin-offami dla wielkich produkcji (typu Shrek ma wielkie oczy, Pada Shrek etc.), a Oscary dostają przecież producenci za zrobienie krótkometrażowej animacji. Może więc dodać nagrodę do Oscarów? Jedna więcej rubryka?

  • Rozumiem że w rzeczywistości nagrody dla krótkometrażówek mają oczywiście sens i że są tą jak najbardziej pełnowartościowe pod względem artystycznym filmy. Ale tutaj mamy do czynienia z przykładem jak poświęca się realizm nad ogólną pojętą grywalnośc (poprzez nie psucie balansu gry). Wprowadzenie nagród dla krótkometrażowek miałoby wiele implikacj: począwszy od wpływu na prestiż gracza, łatwość zarabiania na tego typu filmach co ostatecznie mogłoby doprowadzić do sytuacji, że gracz zamiast kręcić pełnowymiarowe produkcji robiłby tylko krótkie metraże (bo tańsze, szybsze, łatwiej się zarabia). A spin-offy… wciąż możesz robić. Na podstawie krótkiego metrażu będziesz w stanie zrobić pełnometrażową kontynuację (spin-offa). Filmy krótkometrażowe jak napisałem mają służyć tylko i wyłącznie eksperymentom i wprawkom a nie stanowić w pełni zaawansowany mechanizm stanowiący oś gry.

   A co do “jednej rubyryki” to niestety nie jest takie proste… trzeba by uwzględnić to w movieStats, we wszystkich algorytmach zliczających nagrody do trofeów, statystyk, wyzwań, celów kariery, etc… naprawdę to nie jest takie proste jak może wyglądać na pierwszy rzut oka…

 2. No to może tylko animowane krótkometrażówki, które kosztowałyby wiele, podobnie jak pełnometrażówki (no bo zrobienie grafiki, animacji, modeli 3D jest równie kosztowne) i to takie filmy byłyby doceniane, a zwykłe krótkometrażówki już mniej, jak nie wcale? 🙂

  W sumie to masz w większości rację, chciałem spytać czy byłaby szansa na takie animowane krótkometrażówki, bo zawsze mi się je przyjemnie oglądało, no ale jeśli faktycznie mogłoby to coś zepsuć czy utrudnić, to lepiej pozostawić jako eksperymenty 🙂

  Wielkie dzięki za odpowiedź! Pozdrawiam 😉

  • Wszystkie wyjątki komplikują (i tak już skomplikowane) reguły gry a co za tym idzie stają się mniej przejrzyste dla wszystkich tych którzy nie czytają wpisów objaśniających całego świata gry tylko po prostu chcą sobie pograć – to jest po prostu zły design. Pamiętajcie to jest gra w które ma się łatwo grać i nie ma przytłaczać wyjątkami od wyjątków… bo przeciętny gracz się po prostu pogubi…

Możliwość komentowania została wyłączona.

%d bloggers like this: